fans.jpgFoto: Shutterstock

Sasaeng je zkrácená verze korejského slova sasaenghwal, což v překladu znamená soukromí nebo soukromý život. Tito fanoušci své idoly pronásledují, někdy dokonce 24 hodin denně sedm dní v týdnu. Z velké části jde o dívky kolem 13 až 22 let. Jde především o fanynky jihokorejských hudebních skupin, kterými je tamní mládež doslova posedlá. Každá taková skupina má mnoho sasaeng fanoušků. Těm nezáleží na tom, jestli svému slavnému „oblíbenci“ nějak fyzicky či psychicky ublíží. Důležité je, že si bude známá osobnost tento čin a možná tak i tohoto fanouška pamatovat. Nejlépe navždy!

Korejské celebrity z jejich strany čelí i sexuálnímu obtěžování. Sasaeng fanoušci jim posílají nahé fotky, použité spodní prádlo, dopisy s nemravnými návrhy nebo třeba i použité vložky, tampóny, oholené ochlupení z intimních partií, výkaly či dopisy psané krví. Když to situace dovolí, například někde v davu, snaží se hvězdy osahávat na choulostivých místech.

Zpěvák Taecyeone ze skupiny 2PM dostal například dopis psaný menstruační krví, v kterém stálo: „Tento dopis napsaný menstruační krví je věnován tobě, Taecyeone. Přikládám i pramenem mého ochlupení. Ok, Taecyeone, beze mě nemůžeš žít. "
 
Mládež, která se věnuje těmto zvráceným aktivitám, obvykle chodí často za školu, vydělává si prostitucí apod. Někteří se snaží zase dělat několik brigád naráz a vydělat nějaké peníze. Používají je však opět k pronásledování svých idolů, které je samozřejmě něco stojí.
 
Sasaeng fanoušci chtějí o svých idolech mít naprostý přehled, a tak je často sledují, zjišťují si jejich telefonní čísla, čísla rodinných příslušníků, čísla kreditních karet či výpisy hovorů. Ti starší například hledají práci u telefonních společnostech, bankách a na dalších úřadech, aby měli k informacím o svých idolech dobrý přístup.

sasaeng.jpg

Foto: Shutterstock

Neobvyklé není ze strany sasaeng fanoušků ani vloupání či krádeže. Například kapele FTIsland se vloupali do bytu a sebrali jim jejich osobní věci. U nouzových dveří, které byly poblíž dveří do jejich bytu, se nakonec ještě vykáleli. Členům skupiny Shinhwa zase při vloupání sasaeng fanoušci ukradli oblečení a použili jejich sprchu a toalety.
 
Sasaeng fanoušci také často spí před domy svých idolů, aby je zahlédli, nebo je pronásledují v autech či taxících. Více jak 80 % dopravních nehod, které se v Jižní Koreji stanou celebritám, je zapříčiněno sasaeng fanoušky. Taxíky a dodávky, které si k pronásledování najímají, jezdí často opravdu rychle a svým nebezpečným předjížděním ohrožují nejen sebe, ale i své okolí a své idoly. Během vysílání rádiového pořadu Volume Up člen skupiny BIGBANG G-Dragon vyprávěl o tom, jak je taxíky často pronásledují po městě. Nejhorší zážitek měl ale z Číny (i tam existují sasaeng fanoušci). Jeho vozidlo ze všech čtyř stran obklíčily taxíky, aby mu zabránily v jízdě. Poté fanoušci vystoupili a začali si ho fotit. Po pár snímcích ho naštěstí ale nechali odjet.
 
Čas od času se fanoušci pokoušejí i o únosy. Před pár lety se dokonce jeden pokusil unést zpěvačku Taeyeon ze skupiny Girls’ Generation přímo z pódia. A někdy se uchylují i k násilí. Například když jednou zpěvák Changmin ze skupiny DBSK uviděl sasaeng taxík, přistoupil k němu a skrz otevřené okénko žádal fanynky, aby ho nechaly na pokoji. Když si však jedna z nich všimla jeho ruky položené přes okénko, úmyslně ho zavřela a ruku mu tam přiskřípla natolik, že mu začala téct krev. Existují ale také případy, kdy poškozují fanoušci sami sebe. Někdy se například vrhají pod auta samotným členům skupin a následně od nich požadují finanční odškodnění.

Reklama