Houby mezi surovinami nevynikají jen svou chutí, která je pro některé blahem a pro jiné utrpením, ale i svými účinky. Ty jsou totiž léčivé a máloco dokáže nakopnout imunitu jako takzvané medicinální houby.

Ve východní medicíně se některé druhy hub používají už tisíce let a její vyznavači moc dobře vědí proč. Seznam zdravotních výhod je velmi dlouhý, i když se houbu od houby přirozeně trochu liší. Jejich společným jmenovatelem je ovšem schopnost posílit imunitní systém a slibné výsledky ohledně léčby rakoviny. My se zaměříme na 6 medicinálních hub a jejich benefity.

Housenice čínská


5ec4f1911d5b1obrazek.png
Foto: Shutterstock

Tohle bude znít i vypadat asi trošku nechutně. Housenice čínská je totiž druh houby, která parazituje na larvách hmyzu v nadmořských výškách přes tři tisíce metrů v Tibetu či Nepálu. Hmyz sice zahubí, ale člověka naopak posílí. Housenice je známá tím, že dodá energii a nakopne. Stejný účinek má i pro libido, takže pokud trpíte ve vztahu nedostatkem sexuálního napětí, jde určitě o možnost, kterou můžete vyzkoušet. Pomáhá tělu efektivně využívat kyslík a zvyšuje průtok krve. Ocení ji tedy i sportovci, kterým navíc pomáhá s regenerací svalů po výkonu.

Outkovka pestrá

5ec4f1cecc3d7obrazek.png
Foto: Shutterstock

Na další houbu můžete narazit i v Česku na odumřelých kmenech stromů, často na dubu. Je to totiž dřevokazná houba. Kvůli vzhledu se jí přezdívá také krocaní ocas. V Japonsku si této houby velmi cenní, a to zejména proto, že obsahuje polysacharidy PSK a PSP, které stimulují imunitní systém a bojují proti leukemickým buňkám. V ostrovním státě je outkovka dokonce schváleným protirakovinnotvorným lékem na předpis, ale využívá se i preventivně. Zmírňuje také bolesti hlavy, urychluje léčbu při nachlazení a tím, že funguje jako prebiotikum, usnadňuje trávení.

Houževnatec jedlý

5ec4f260ddae1obrazek.png
Foto: Shutterstock

Houževnatec jedlý už bude známý asi více čtenářkám, spíše ale pod názvem shiitake. Tato dřevokazná houba je původem z Asie, ale za určitých podmínek se dá pěstovat i jinde na světě a patří mezi nejvíce rozšířené houby. Její hlavní výhoda spočívá v pozitivním vlivu na srdce a cévy, protože snižuje špatný cholesterol a udržuje optimální krevní tlak.  Pomáhá ale i při cukrovce, žaludečních vředech či žlučových kamenech.

Rezavec šikmý

5ec4f29d400e1obrazek.png
Foto: Shutterstock

Rezavci se říká také čaga a i v tomto případě jde o dřevokaznou houbu. V Česku na ni ovšem narazíte jen zřídka, daří se jí spíš v lesích ruské Sibiře. Oxidační vlastnosti dělají z čagy bojovníka se záněty, volnými radikály i vysokým cholesterolem. S trochou nadsázky o ní můžeme mluvit jako o elixíru mládí, protože má potenciál zpomalovat stárnutí buněk.

Korálovec ježatý

5ec4f2cbf25aeobrazek.png
Foto: Shutterstock

Korálovec ježatý se sem tam v Česku také najde. Bude vám připomínat květák, mozek nebo mořský korál. Rovněž on si rád lebedí na dřevu, ale je poměrně vzácný a také chráněný, takže ve volné přírodě by se sbírat neměl. Své místo v našem seznamu si tato houba vysloužila neocenitelným vlivem na mozek. Podporuje totiž tvorbu nervového růstového faktoru, a tím zpomaluje stárnutí mozku a nástup neurologických nemocí. Bonusem je schopnost zlepšovat paměť a zmírňovat úzkosti.

Lesklokorka lesklá

5ec4f2fad6b02obrazek.png
Foto: Shutterstock

Poslední houba, kterou si dnes představíme, je lesklokorka lesklá neboli reishi. Jejím oblíbeným prostředím jsou dubové lesy, a to i ty v České republice. I ona vás hodí do pohody. Její uklidňující účinky se odvíjejí od obsahu triterpenů. 

Houby je možní si nasbírat (pozor na chráněné druhy), usušit a rozemlít na prášek a každý den užívat jednu kávovou lžičku. Existují ale i snazší možnosti, již připravené houbové prášky se dají koupit a další z variant jsou i houbové extrakty. Přípravky z hub můžete užívat buď samostatně, nebo je po lžičkách přidávat do kávy, smoothie apod.

Čtěte také:

Reklama