Že vy právě čtete magazín Žena-in? Správně! A jak ho čtete? Co páteř, krk, hlava? Nesedíte náhodou s hlavou vystrčenou tak, že byste trumfly i Hurvínka?

 

A jéje, že jsme vás nachytali při činu? Jednou rukou svíráte myš, druhou si podpíráte bradu a hezky ji vystrkujete směrem k monitoru? Nebo že by obě ruce běhaly po klávesnici a vy luštíte, s krkem vysunutým jak sedmihlavá saň, co jste právě napsaly? Joj, tak to „celý váš člověk“ tiše pláče a úpí. A divíte se, že vás občas chytne bolest hlavy či vás bolí v kříži?

 

Ačkoliv se to nezdá, sezení má svá pravidla, zvláště to naše vysedávání u počítače. Fixovaný pohled do monitoru, neměnná pozice hodiny a hodiny (pravda, občas hledáme něco v papírech), ruce připažené ťukají do klávesnice... Postupem času si ani nevšimneme, že nám ramena „lezou“ nahoru, hlava klesá a brada se vysouvá vpřed. Nevšimneme si toho, dokud nás něco nebolí nebo nás neschvátí migréna.

 

Diplomovaný specialista Gabriela Hájková vysvětluje: „Lidé většinou nevěnují takovou pozornost zádům, jakou by si zasloužila. Strnulý sed jim rozhodně neprospívá, svaly totiž musí „držet“ jednu polohu, tím dochází k jejich jednostrannému přetížení a následně k blokádě jednotlivých segmentů páteře. Většinou se to projevuje bolestmi hlavy a bolestmi v kříži.“

 

Fyzioterapeutka Gabriela Hájková upřesňuje, že záda nejsou jenom mezi lopatkami, ale laicky řečeno „jdou přes celého člověka“ – začínají krční páteří a končí kostrčí.

 

Pokud máte sedavé zaměstnání, zamyslete se nad svým pohybovým režimem. Měly byste alespoň jednou za dvě hodiny vstát a projít se, případně se protáhnout, udělat si dřep, prostě zaktivovat svaly. Při dlouhodobém sezení je vhodné si vsunout mezi opěradlo a vaši bederní páteř polštářek či overball nebo jakoukoli pružnou, ale pevnou výplň, která vás bude držet ve vzpřímené poloze. Některé kancelářské židle již mají tuto podpěru vylisovanou, ale ruku na srdce – každý jsme originál.

 

Gabriela Hájková doporučuje: „Ověřte si, zda při sedu jsou vaše kyčle výš než kolena, stačí jen mírně. Jinak se totiž automaticky hrbíte.“ K docílení správného postavení všech segmentů páteře a kloubů nohou poslouží také podnožka. Tato pomůcka připomíná šlapadlo na klasickém šicím stroji, špičky výš, paty jsou na zemi; lze ji zakoupit ve zdravotnických potřebách či obchodech s ortopedickými pomůckami.

 

Nakoupení spousty pomůcek vás ovšem samo o sobě nezachrání. Jde o to, abyste během své pracovní doby na sebe myslely, svůj sed čas od času opravily – uvědomily si, jak sedíte, zda vám hlava nevisí dopředu, svaly na zádech nejsou napnuté jak struny a nechoulíte se do sebe – tak totiž trpí prsní svaly. Zkracují se, zatímco mezilopatkové svaly ochabují. A zde jsme vlastně u alfy i omegy našeho problému. „Funkci ochablých a zkrácených svalů musí převzít jiné a tím se naruší funkce celého svalového aparátu,“ vysvětluje paní Hájková. „Naruší se spolupráce svalových skupin, dochází k přepínání jednotlivých svalů, které mohou vyvolat blokády páteře.“

 

A lék? Pohyb, cvičení – nemusíte být šampiony a poskakovat v tělocvičně ve zběsilém rytmu, pokud vám aerobik či tae-bo nesednou. Stačí chodit pravidelně na zdravotní cvičení, věnovat se tai-či nebo józe.

 

Když k tomu přidáte dobrou náladu, máte polovinu úspěchu v kapse!