Víte, že poševní zánět postihne v průměru každou ženu jedenkrát až dvakrát ročně? Jak mu předejít, jak se mu bránit? A jak ho vůbec rozeznat od běžného výtoku z pochvy? Nechte si poradit gynekoložkou MUDr. Dagmar Makalovou.

Co je zánět a co není? Jaké jsou druhy poševního zánětu? Co ho způsobuje? Mám-li poševní zánět, musím přerušit sexuální aktivitu? Může být poševní zánět nebezpečný pro partnera? Mohu naopak já dostat poševní zánět kvůli partnerovi? ...Otázek je nespočet, na ty nejdůležitější se vám pokusíme odpovědět.

Jak rozeznat poševní zánět?
„Hlavním příznakem poševní infekce, kromě svědění, pálení a nepříjemných pocitů při močení, je výtok (fluor),“ říká doktorka Makalová. Ve skutečnosti se ale nutně ještě nemusí jednat o zánět. „Ne každé zvlhnutí je známkou onemocnění. Stavů, které napodobují výtok, je několik.“

Nejčastější stavy napodobující poševní zánět:

Ovulace: Uprostřed menstruačního cyklu, kdy se vajíčko uvolňuje z vaječníku, dochází k řídnutí sekretu v kanálku děložního hrdla. Děložní hrdlo je vstup do dělohy, kudy se dostávají spermie k nyní připravenému vajíčku. Pro toto období – asi 14 dní po začátku menstruace – je charakteristický téměř průhledný, nezapáchající sekret (hlen).

Sex: Zvlhnutí poševní sliznice provází sexuální vzrušení. Bezbarvý sekret umožňuje hladký průnik penisu do vagíny. Některé dívky a ženy mohou být překvapeny jeho množstvím a zaměnit jej za výtok.

Špinění: Mnohé ženy začínající užívat hormonální antikoncepci či mající implantované nitroděložní tělísko si mohou stěžovat na špinění uprostřed cyklu. Špinění je způsobeno poklesem hormonů cirkulujících v krvi. Problém může po čase sám vymizet. Pokud je to však jev přetrvávající, je nezbytná konzultace s gynekologem.

Inkontinence: Mírný únik moči může napodobovat výtok, zejména je-li způsoben oslabením svalů pánevního dna (tzv. stresová inkontinence).

Výtok je znakem porušení poševního prostředí (disharmonie), při kterém dochází k nerovnováze vaginální mikrobiální flóry a k usídlení a množení choroboplodných zárodků. Příčin tohoto porušení může být vícero:

   1. Nadměrná nebo nesprávná hygiena

„Při mytí intimních partií je důležité omýt pouze zevní část rodidel,“ radí doktorka Makalová, „výplachy způsobí nerovnováhu zastoupení „hodných“ lactobacilů, které chrání před infekcí.“

   2. Nechráněný sexuální styk

„Takový styk je nejběžnější cestou k infekci. Promiskuita vede ke kolonizaci pochvy zákeřnými bakteriemi, viry i prvoky. Neléčené infekce vážně ohrožují reprodukční zdraví, v extrémních případech mohou vést jejich následky k neplodnosti či dokonce k přenosu infekce na plod.“

   3. Léčba antibiotiky

„Antibiotika nezabíjí jen původce léčené nemoci, ale i lactobacily a další mikroorganismy přirozeného poševního prostředí.“

   4. Hormonální změny

„Například v těhotenství mohou měnit vaginální mikroflóru a připravit podmínky k usídlení patogenních (choroboplodných) mikroorganismů. Sledování výtoků je v tomto období velmi důležité.“

   5. Změny buněk děložního hrdla, polypy a nádory dělohy

„Tyto příčiny patři k těm méně častým, jejich zanedbání však mívá závažné následky.“


Co nejčastěji zánět způsobuje?

Plísně
Kvasinkovité mikroorganismy přirozeně osidlují poševní sliznici. Jejich množství je ale tak malé, že nedojde k rozvoji onemocnění. Candida albicans, nejčastější plíseň, má na svém povrchu v podstatě čidlo reagující na estrogen, který napomáhá jejímu růstu. Z toho vyplývá, že obdobím jejího rychlého množení jsou stavy, kdy je v ženině organismu estrogenu více, například v těhotenství nebo při užívání vysokých dávek estrogenů.

Další látkou, která podporuje růst kvasinek, je cukr. „Ženy - diabetičky svým „houbičkám“ poskytují větší množství cukru,“ říká MUDr. Makalová, „proto jsou u nich plísňová a kvasinková onemocnění častější. Kvasinkové infekce provází výrazné svědění a silný výtok, který může být tvarohovitý s hrudkami, ale i řídký až vodnatý. Tento výtok bývá většinou bez zápachu.“

Bičenka poševní
„Infekce tímto prvokem se projevuje hojným řídkým, často zpěněným výtokem. Sexuální styk je nepříjemný až bolestivý. Nápadné je svědění zevního genitálu a klidová bolest v podbřišku. Bičenka může zároveň napadnout i močové cesty, což přináší pálení a bolest při močení. Vzhledem k tomu, že přenos se uskutečňuje pohlavním stykem, je nutné vyšetřit všechny sexuální partnery a zahájit u nich léčbu.“

Jak zánět neléčit?
Nesnažte se onemocnění odstranit nadměrným mytím a používáním jakýchkoli mýdel, naopak, oplachujte se raději jen čistou vodou, aby nedocházelo k dalšímu podráždění sliznice. Rozhodně je také důležitá sexuální abstinence. Zánět totiž lze získat i přenosem od sexuálního partnera a stejně tak ho jde i na partnera přenést, na penisu se projevuje zarudlými místy a šupinkami.

Čemu se dále vyvarovat? Stresu, špatnému jídelníčku, neprodyšnému prádlu, holení intimních partií.

Co naopak dělat? Udržovat v pochvě dostatečně kyselé pH (například pomocí intimních gelů). Přirozené prostředí v pochvě je totiž kyselé, pH 4 až 4,5.  Je také dobré užívat preventivně laktobacily. Pochva obsahuje Lactobacillus acidophilus, tedy stejnou bakterii, kterou obsahují například některé jogurty.

MUDr. Dagmar Makalová, gynekoložka

V Praze provozuje soukromou praxi ambulance gynekologie, porodnictví a dětské gynekologie. Popularizátorka gynekologie. Spolupracuje s tištěnými médii, ale i s rozhlasem a televizí.

Autorka a odborná konzultantka odborných i populárně naučných publikací, např.: O dospívání a menstruaci, Zánětlivé onemocnění pochvy, Antikoncepce a mladistvá uživatelka, Antikoncepční pilulky.

Máte nějaký osvědčený způsob, jak se zánětu vyhnout? Poraďte ho ostatním čtenářkám!

Reklama