Voda se prostě dostala do pochvy a narušila poševní prostředí. Scénáře ale mohou vypadat i jinak: sport, pohlavní styk, menopauza, porod, poporodní období, menstruace, těsné prádlo, menstruační tampony, nesprávná hygiena, antibiotika, antikoncepce, cukrovka... A mnohé další a další.

“Rovnováha poševního prostředí je u každé zdravé ženy zajišťována laktobacilem, který produkuje kyselinu mléčnou. Ta brání udržováním kyselého prostředí množení choroboplodných mikroorganismů. Jakmile dojde k narušení rovnováhy v pochvě, vytvoří se neutrální až zásadité prostředí, laktobacil hyne a začnou se množit mikroby, které sem nepatří. A problém je na světě,” říká gynekoložka MUDr. Radka Vyzulová.

Intimní hygiena až na prvním místě
Intimní partie ženského těla prostě vyžadují speciální péči. Klasická mýdla i v tekuté podobě narušují kyselé poševní prostředí. Pořiďte si proto do koupelny správné intimní mýdlo s kyselinou mléčnou. Emulzi je vhodné používat vždy po dni stráveném u vody nebo v bazénu.
V mezičase mezi koupáním, kdy si potřebujete odskočit na WC, není od věci použít intimní kapesníček napuštěný touto emulzí. Hedvábné kapesníčky bývají balené jednotlivě a určitě se vyplatí přidat jeden do kabelky.

Partneři si mají vonět
Pátráte, proč vaše milenecké hrátky zchudly o orální sex? Nemusí být na vině pohodlnost a sobeckost partnera. Možná se jen stydí říct, že jste mu tak nějak přestala vonět. Čím to?
MUDr. Radka Vyzulová k tomu říká: “Sex významně obohacuje naše pozitivní prožitky, ale přináší s sebou i zvýšený výskyt zánětů zevních pohlavních orgánů a pochvy. Místo orgasmů přichází pálení, svědění, výtoky, bolest či jiné potíže. Dívky svým partnerům přestanou vonět, orální styk už je neláká.”
Naštěstí to není stav nezvratný. Určitě navštivte svého gynekologa, ten se s (většinou kvasinkovou) infekcí setkává dnes a denně. Předepíše vám léky a za týden máte po starostech. Při některých onemocněních musí brát tabletky i váš partner. To pak platí zákaz alkoholu a pohlavního styku.

Rada Ženy-in pro příště: kombinujte spolehlivého partnera, kondom, pohodlné prádlo a správnou intimní hygienu.

 
Reklama