Kuchyně se nám mění. Kdo by si pomyslel, že na návštěvě u známých budete sedět u barového pultu a popíjet kávu? Ne, nemají bar ani hospodu, jen domácí barový pult. A barové pulty se v našich domácnostech zabydlely. Pokud si však myslíte, že si je mohou dovolit jen obyvatelé prostorných místností, jste na omylu. Barové posezení je totiž ideální i do miniaturních kuchyní!

Barové pulty mají vícero použití. Jako klasický jídelní stůl – to u malých bytů; odkládací nebo servírovací plocha – to u těch větších. Oceníme je hlavně v otevřeném prostoru, kde tvoří předěl mezi kuchyní a obývacím pokojem, a to jak v malých, tak i velkých bytech. Kromě toho, že jsou zajímavým zpestřením prostor. Kam takový bar umístit? Zatímco v malé kuchyni je vhodnější instalovat barový pult spíše ke stěně, ve velké místnosti je ideální umístit jej do prostoru, a využít jej tak z obou stran, případně jím oddělit místo určené k vaření od jídelní nebo obývací části. Bar umístěný v prostoru tak plní funkci prostředníka mezi těmi, kdo na baru sedí, a mezi tím, kdo připravuje drinky nebo pohoštění. „Barman“ či hospodyňka tak nemusí odbíhat do kuchyně pro další várku pití a jídla, ale může obsluhovat hosty a zároveň být v centru dění. Některé bary mají skrytou odkládací plochu s poličkami. Že nevíte, kam s ubrousky, příbory, sklenicemi? Máte tu další úložný prostor. A také nezapomeňte bar umístit blízko kuchyňské linky a ledničky – budete mít vše při ruce. Ale na to je asi zbytečné upozorňovat.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ke správnému baru patří samozřejmě židličky Přece u něj nebudete postávat jak pistolníci z divokého západu. A dnes máte velký výběr – ať už jde o materiál nebo o tvar. Nejklasičtější je samozřejmě dřevo.Je univerzální a hodí se do všech domácností. Často se kombinuje s jinými materiály – především s kovem. Sedadlo a opěrka dřevěné, nožky kovové. Na trh vtrhl plastový nábytek, takže do moderních bytů se skvěle plastové židličky hodí – navíc jsou lehké a jednoduché na údržbu. Z dalších materiálů se používá například ratan. U něj bývají barové židle opatřeny čalouněným sedákem, který má teflonovou úpravu, která jej chrání před promáčením, ale hlavně na samotném ratanu se nám ne vždy pohodlně sedí – sedák nám sezení zpříjemní. Jinak bychom se za chvíli začali vrtět a pokukovat, kam bychom se vrtli, protože sedací část našeho těla už je poněkud rozbolavělá. Sedák ale není součástí jen ratanových židliček, používá se i jiných materiálů.


A kov samotný? Možná působí studeně, ale jeho hlavní předností je pevnost a stabilita. A přiznejme si – stabilní posezení u baru je to nejdůležitější. Nechce se vám přece klouzat ve chvíli, když jste si nabrala špagety z talíře nebo máte v ruce hrnek horkého kafe.


Už jsem se zmínila o pohodlí. Výše zmíněný sedák je vyráběn ve všech možných tvarech a velikostech, takže  určitě najdete ten správný. Kdo chce u baru trávit víc času, měl by pomyslet na opěradla. Pak už můžete jen sedět a sedět a sedět – u baru...

 

U barových židliček je tu ale nebezpečí. Ne snad, že spadneme, ale v podobě nezbedných dětí. Rády by si totiž udělaly domácí rozhlednu. Budou na ni šplhat a průšvih je dílem okamžiku. Jenže i na ně můžete vyzrát – židličkami upevněnými v podlaze. Tak můžeme aspoň trochu zabránit pádům a úrazům.


 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Líbí se vám domácí bary?
Jsou praktické?
Máte je doma?
A co židličky?