Kuchyně se nám mění. Kdo by si pomyslel, že na návštěvě u známých budete sedět u barového pultu a popíjet kávu? Ne, nemají bar ani hospodu, jen domácí barový pult. A barové pulty se v našich domácnostech zabydlely. Pokud si však myslíte, že si je mohou dovolit jen obyvatelé prostorných místností, jste na omylu. Barové posezení je totiž ideální i do miniaturních kuchyní!
Barové pulty mají vícero použití. Jako klasický jídelní stůl – to u malých bytů; odkládací nebo servírovací plocha – to u těch větších. Oceníme je hlavně v otevřeném prostoru, kde tvoří předěl mezi kuchyní a obývacím pokojem, a to jak v malých, tak i velkých bytech. Kromě toho, že jsou zajímavým zpestřením prostor. Kam takový bar umístit? Zatímco v malé kuchyni je vhodnější instalovat barový pult spíše ke stěně, ve velké místnosti je ideální umístit jej do prostoru, a využít jej tak z obou stran, případně jím oddělit místo určené k vaření od jídelní nebo obývací části. Bar umístěný v prostoru tak plní funkci prostředníka mezi těmi, kdo na baru sedí, a mezi tím, kdo připravuje drinky nebo pohoštění. „Barman“ či hospodyňka tak nemusí odbíhat do kuchyně pro další várku pití a jídla, ale může obsluhovat hosty a zároveň být v centru dění. Některé bary mají skrytou odkládací plochu s poličkami. Že nevíte, kam s ubrousky, příbory, sklenicemi? Máte tu další úložný prostor. A také nezapomeňte bar umístit blízko kuchyňské linky a ledničky – budete mít vše při ruce. Ale na to je asi zbytečné upozorňovat.
Ke správnému baru patří samozřejmě židličky Přece u něj nebudete postávat jak pistolníci z divokého západu. A dnes máte velký výběr – ať už jde o materiál nebo o tvar. Nejklasičtější je samozřejmě dřevo.Je univerzální a hodí se do všech domácností. Často se kombinuje s jinými materiály – především s kovem. Sedadlo a opěrka dřevěné, nožky kovové. Na trh vtrhl plastový nábytek, takže do moderních bytů se skvěle plastové židličky hodí – navíc jsou lehké a jednoduché na údržbu. Z dalších materiálů se používá například ratan. U něj bývají barové židle opatřeny čalouněným sedákem, který má teflonovou úpravu, která jej chrání před promáčením, ale hlavně na samotném ratanu se nám ne vždy pohodlně sedí – sedák nám sezení zpříjemní. Jinak bychom se za chvíli začali vrtět a pokukovat, kam bychom se vrtli, protože sedací část našeho těla už je poněkud rozbolavělá. Sedák ale není součástí jen ratanových židliček, používá se i jiných materiálů.
Už jsem se zmínila o pohodlí. Výše zmíněný sedák je vyráběn ve všech možných tvarech a velikostech, takže určitě najdete ten správný. Kdo chce u baru trávit víc času, měl by pomyslet na opěradla. Pak už můžete jen sedět a sedět a sedět – u baru...
U barových židliček je tu ale nebezpečí. Ne snad, že spadneme, ale v podobě nezbedných dětí. Rády by si totiž udělaly domácí rozhlednu. Budou na ni šplhat a průšvih je dílem okamžiku. Jenže i na ně můžete vyzrát – židličkami upevněnými v podlaze. Tak můžeme aspoň trochu zabránit pádům a úrazům.
Líbí se vám domácí bary?
Jsou praktické?
Máte je doma?
A co židličky?
Nový komentář
Komentáře
My máme také doma barový pult. Vždy se mi líbil, takže když jsme si zařizovali kuchyň v novém domě, tak jsem věděla, že tam prostě musí být barový pult :-D Máme u něj tři barové židle , abychom tam mohli s manželem a synem večeřet nebo jen tak sedět.
Jojo, mít doma takový bar by se mi taky hodně líbilo. Docela uvažuji nad tím, že si letos nějaký necháme udělat. Napadlo mě to poté, co jsem na http://emako.cz/barove-stolky-2/ narazila na takový moc pěkný barový stolek. :-)
Manx: To jo, já jsem tam přežívala s tím dvouvařičem jen pracovní týden, na víkend jsem si jela domů normálně uvařit
Manx: No jasně, linka i s dřezem. Prostě garsonka.
Manx: No, tam byl dvouvařič. Sice tam bylo něco jako kuchyňská linka, ale sporák ne. Ale taky záleží na zařízení. V bývalé práci jsem bydlela taky v pokojíku, kde bylo všechno v jednom, a přišlo mi, že tam je hrozně moc místa
Manx: Mívala jsem garsonku 23 metrů, včetně chodby, koupelny a lodžie.
A bydlely tam se mnou dvě kočky.
Manx: Můj Ex bydlel jeden čas v garsonce, z toho jsem šílela, když jsem tam měla něco vařit. To byla taková ta klasická s oddělenou předsíňkou a sociálním zařízením a jinak všechno v jednom malém pokoji. Když se zadařilo, tak jsem dokázala naprskat olej z pánve až do postele
Manx: takhle a včetně sprcháče to má jeden známý
.
Amálie: Já tě nepřesvědčuju, vím, že to nepotřebuješ.
Taktéž jsem vyjádřila svůj názor, který se s tím tvým holt neshoduje.
Meander: Vyzkoušela jsem obě varianty v praxi a vyjádřila jsem svůj názor. Nepotřebuju přesvědčovat.
Amálie: není nad obývací kuchyň. Všechno dění se tam soustřeďuje, jsi pohromadě s návštěvou, i když připravuješ pohoštění, necamtáš kafe po bytě ve snaze donést ho do obýváku... Proto nenávidím panelákové byty. A aroma vaření? Když není v ložnici... Navíc pořádná digestoř vyřeší každý problém. Myslím tím FAKT POŘÁDNÁ.
Nemám ráda kuchyň spojenou s obývákem (aroma vaření má zůstat v kuchyni s jídelnou a ne v obýváku). Bar se mi v některých bytech líbil, ale jen výjimečně a domu bych to nechtěla. Na barových židlích nesedím ani v barech a hospodách, nejsou pohodlné.
taky jsme si do nového bytečku pořídili novou kuchyňskou linku s barem,byl to náš sen a vyplnil se
Když jsme se před dvěma lety nastěhovali do našeho velkého bytu, tvořil barový pult předěl mezi miniaturním kuchyňským koutem a obývákem. Kolem něj byl tak úzký průchod, nebo mám tak široká ramena, že jsem si při první cestě do kuchyně vyrobila modřinu na levé paži a při cestě zpět na pravé paži. Tím pádem se u nás barpult dlouho neohřál, ten jsme demontovali jako první. Kuchyň jsme se chystali celou předělat, ale každý "profesionální" návrh začínal barovým pultem v tom místě, odkud jsme ho odstranili. Připadalo mi, že asi nejsme normální, když chceme při jídle sedět kolem stolu pokud možno všichni (v základní sestavě jsme doma 4, občas míváme i návštěvy) a ne se střídat po dvou u pultíku. Nakonec jsem si navrhla místo koutku s pultíkem kuchyň podle svých představ, průchod jsem nechala volný, a stůl máme pro 8 lidí s klasickýma židlema. Bar, pokud se tak říká té skříňce, co v ní jsou lahve s alkoholickými nápoji, šejkr, atd., máme taky, ale bez pultu.
Kámoš vrazil do svého baru (hlavně do chlastu) tolik peněz, že uvažoval o připojištění bytu. Na návštěvu k němu chodíme rádi, takovou piňacoladu nám nikdo jiný neumíchá
. Občas mu samozřejmě doplňujeme zásoby. Ale říkal cosi, že vymyslet použitelný bar do kuchyně je umění. Bar by měl ledacos zakrýt a měl by mít tu správnou výšku a šířku a hloubku...A na ergonomii se vám i jinak šikovný a pečlivý řemeslník spíš vykašle. Ten sice zná doporučené normy v kuchyni, ale bar většinou končí jako divná překážející nefunkční police s tyčí a hnusným drátěným programem na kraji nebo jako zvýšený stůl...
Když u toho nejsou stříbřitě eloxované židličky, tak klidně. Fuj, nechápu, jak někdo může mít doma ten jako že postříbený hnus.
ne
ne
ne, ale málem jsem se neubránila
ne
ne
nepřipadají mi zrovna praktické
ne
taky ne