Trávit horký letní den několikahodinovou vycházkou každého nezláká. Jenže co kdyby vaše cesta vedla lesem, kolem protékala řeka a vy jste se mohli kochat romantikou trampských osad a výhledů? To všechno skýtá Posázavská stezka.

Možná jste už slyšeli o Posázavském pacifiku, jehož koleje tudy vedou. Vodáci si zase nemohou vynachválit peřejnatou řeku Sázavu v úseku mezi Týncem na Sázavou a Pikovicemi. Krás Posázaví si ale můžete užít také coby pěší turisté. Zveme vás na 13 kilometrů dlouhou cestu nejkrásnějším úsekem Posázavské stezky – z Kamenného Přívozu do Davle.

ps

Nepřipravte se o vlak

Pokud pojedete autem, doporučuji zaparkovat jej v Davli a do Kamenného Přívozu dojet vlakem. Neochudíte se tak o krásné výhledy z trati Posázavského pacifiku ani o přejezd po Žampašském mostě, který je druhým nejvyšším (48 metrů) kamenným železničním mostem ve střední Evropě. Důkladněji si jej pak prohlédnete, až půjdete nazpět po svých.

most

Jděte po červené

Když vystoupíte na zastávce v Kamenném Přívozu, dejte se po červené turistické značce. Zakrátko vás dovede na hlavní silnici a vy se dáte vlevo. Po frekventované cestě ještě chvíli půjdete. Je třeba přejít most a vyšlápnout krátký kopec směrem na Hostěradice. Tam už vás z asfaltu „červená“ odvede, vpravo do zahrádkářských kolonií a pak už na kýženou lesní cestu směrem k řece.

cervena

Cesta plná vyhlídek

Jako první vás zastaví již zmíněná Žampašská vyhlídka na unikátní most, ale rozhodně není posledním výhledem do romantické krajiny. Čeká vás ještě Raisova či Klimentova vyhlídka, které jsou nedaleko Údolí Ticha a Údolí Slunce. Cestou budete obdivovat trampské osady, představovat si, jaká tu musela být atmosféra před desítkami let a snít o tom, že v některé z dodnes opečovávaných chatiček budete třeba také jednou trávit víkendy.

Vzhůru do Pikovic

Velkou část cesty kopíruje Naučná stezka Medník, na které je celá řada informačních cedulí, takže se dovíte spoustu lokálních zajímavostí. Váš pohled upoutá i nevšední skalní útvar Pikovická jehla, na jejímž vrcholku se tyčí dřevěný kříž. Než dojdete do Pikovic, jistě vám vyhládne. Máte tu spoustu možností, jak se posilnit před další cestou, která už ale nebude dlouhá. Bez povšimnutí jen těžko minete vyhlášenou cukrárnu, kolem níž půjdete na lávku přes řeku. Zbytek cesty totiž pokračujete po jejím druhém břehu.

Za řekou odbočíte vlevo a podél ní dojdete po pár kilometrech pohodlně až do Davle, kde se Sázava vlévá do Vltavy. I vaše cesta tu končí, ale romantiku Posázaví z hlavy jen tak nevymažete.

mapav

Čtěte také:

Reklama