Štítná žláza je žláza s vnitřní sekrecí, to asi známe ještě ze školy.
Její dva hormony tyroxin a liothyronin jsou vylučovány přímo do krevního řečiště a ovlivňují přímo různé pochody v těle.
Zajišťují správný růst a vývoj všech tkání a orgánů.
Ovlivňují hlavně funkci mozku, svalů, nervů a pohlavních orgánů.

Co to vlastně štítná žláza je?
Jsou to dva laloky na přední straně krku.
V dospělosti neváží víc než 15-20 g.
Pokud funguje normálně, není viditelná pouhým okem, lékař ji však nahmátne při polknutí. Minule jsem si povídali o jódu. Tento stopový prvek tvoří cca 60 % objemu tvořených hormonů.

Co ještě ovlivňuje její činnost?
Ještě řada faktorů, například již zmíněný jód a hormony podvěsku mozkového (hypofýzy), nádory nebo záněty štítné žlázy a nejrůznější látky zevního prostředí.

Co je to hypertyreóza?
Znamená to zvýšenou činnost. A choroba se jmenuje Basedowa. Obvykle jí trpí ženy. Bývají nervózní, potí se a špatně snášejí teplo. Mívají časté bušení srdce, nadměrnou žízeň a více jim padají vlasy.
Typickým projevem je hubnutí, teplá a vlhká pokožka a vystouplé oční bulvy.
Těhotným se zvýšenou činností častěji hrozí potrat.

Co je hypotyreóza?
Jedná se naopak o sníženou činnost. Doprovází ji nadměrná únava, spavost, pomalý metabolismus vedoucí k přibývání na váze. Nemocní mají suchou a chladnou pokožku, jsou zimomřiví. Pokud ke snížení dochází v dětství, může se rozvinout kretenismus.
U žen se sníženou činností se častěji vyskytují menstruační cykly, kdy nedochází k ovulaci.

Jak by měl vypadat jídelníček?
2x týdně porci mořské ryby. K přípravě pokrmů používat pouze jodidovanou sůl, na trhu je už se sníženým množstvím sodíku, takže je vhodná i pro děti a hypertoniky.
Jód je obsažen i v některých minerálních vodách, např. v Hanácké kyselce a Vincentce. Rizikovým skupinám, tj. těhotným a kojícím ženám, dospívajícím dívkám a dětem, které odmítají mořské ryby, může lékař napsat jodidované tablety, musí se však užívat pod jeho dozorem.
V poslední době se objevují i potraviny obohacené o jód – dětské ovocné přesnídávky, piškoty, sušenky, nápoje a sirupy.    

Zpracováno podle MedNews   
Reklama