Většina vtipů o mužském štěstí se vztahuje k sexu. Není pak divu, když mu v tomto štěstí brání to, bez čeho se při sexu jen tak neobejde. Sexuologové tomu říkají erektivní dysfunkce. Když je sám, ať se s tím potrápí, nebo najde trpělivou milenku. Ale co když se jedná o zadaného muže? Pak už jde o „štěstí" i jeho partnerky.

Sexuoložka Taťána Šrámková jen potvrzuje, že takový problém může s chlapskou psychikou pořádně zamávat. „Tradiční pojetí sexuální výkonnosti klade na muže vyšší požadavky než na ženy. Porucha erekce ovlivní postiženým nejen jejich sexuální život, ale rovněž psychiku, sebehodnocení, chování,“ vysvětluje.

Bez erekce to nejde...Nejčastější příčiny erektivní dysfunkce jsou vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, cukrovka, problémy s prostatou, pracovní stres i deprese, nedostatek pohybu, špatný denní režim (sedavé zaměstnání, sezení doma před televizí či počítačem nebo u piva), nedostatek spánku, chybějící odreagování od napětí, kouření (cigaret), nadměrná konzumace alkoholu, užívání drog, onemocnění srdce a cév, úrazy páteře a poškození míchy...

Příčin je samozřejmě daleko více. Lékaři obecně říkají, že nejlepší prevencí proti selhávání je pohyb, jídlo, spánek, sebedůvěra a optimismus. To ale platí jako prevence vůči řadě problémů. Jak se vyrovnat s touto dysfunkcí? Nabízíme hned několik alternativ. Některé vás možná i překvapí.

Petržel, aby dlouho vydržel... možná. Následující způsoby však nepatří do skupiny lidových rčení, ale jsou to po staletí medicínsky ověřené pomůcky či praktiky.

Viagra...Pomozte nebo poraďte svému miláčkovi:

  • Opakovaným orálním sexem, kdykoliv bude zjevné, že je to třeba.
  • Vaukouvou pumpou... Jeden z nejúčinnějších prostředků k povzbuzení ochabujícího mužského ztopoření je k dostání v obchodech s erotickým zbožím.
  • Škrticím kroužkem... Latexový, pryžový, silikonový či kovový kroužek, který se při erekci nasadí na kořen penisu a zadrží v topořivých tělesech krev, takže ztopoření tak rychle neochabne. Důležité je ovšem nenechávat škrtidlo na penisu příliš dlouho, aby tento nadmíru důležitý orgán nakonec neupadl.
  • Japonským kořenem kudzu... Je například základní složkou stoprocentně přírodního přípravku Ermax Power, který by měl být k dostání v lékárnách.
  • Viagrou... Tablety, které si vynutily pozornost médií a titulky: „Už nikdy nebude nic jako dříve!" Absolutní bomba. Ovšem se slabým srdcem to může být pro muže byť výborný, avšak poslední sex v životě.
  • Malinou... Britští vědci přišli se studií, která říká, že semínka malin a jahod výrazně zvyšují sexuální výkonnost. Podle nich je to dáno tím, že obsahují hodně zinku.
  • Ústřicí... jsou považovány za přírodní viagru.
  • Rostlinou maca... Objev jihoamerických indiánů. Prý zaručený. Jen tu rostlinu v našich končinách sehnat.

Podle ani ne dva roky starých průzkumů 800 tisíc Čechů trpí poruchou erekce. Jinými slovy, trpí jí padesát čtyři procent mužů mezi 35 a 65 lety. Týká se ale i každého desátého muže ve věku nad 21let! A ačkoliv by ti, jichž se to týká, měli navštívit lékaře, většina z nich se stydí a neudělá to.

Hodně záleží na taktní pomoci jejich partnerek. Odhaduje se totiž, že pouze jeden muž z deseti vyhledá lékařskou pomoc. Ženy, je i na vás, jestli muž může...

Máte jiný recept?