Protilátky jsou zbraně, s pomocí kterých se lidský organismus brání proti cizorodým vetřelcům, například proti mikrobům. Jsou to bílkoviny, které jsou v těle vyráběny bílými krvinkami. Jsou nesmírně různorodé: pro každou možnou nežádoucí látku může být v těle předem připravena účinná protilátka.
Protilátky dělíme dle složení jejich molekuly a dle funkce do 5 hlavních tříd:
- IgM (imunoglobulin M) – je důležitý při prvním setkání s cizorodou látkou
- IgG (imunoglobulin G) – je významný při opakovaném setkání s cizorodou látkou
- IgA (imunoglobulin A) - chrání sliznice (např. dýchacího nebo trávicího ústrojí)
- IgD (imunoglobulin D) - je důležitým znakem na povrchu buněk, které určují tvorbu protilátek
- IgE (imunoglobulin E) - brání organismus proti parazitům a zároveň zprostředkovává alergické reakce
Tyto protilátky se mohou nacházet v krvi, ve tkáních, na sliznicích, v slzách a slinách, v mateřském mléce.
Jak a kdy se protilátky vyšetřují?
Nejdůležitějším je stanovení množství protilátek (imunoglobulinů) v krvi. Na vyšetření se odebírá malé množství krve ze žíly. Laboratoř udává ve výsledku svého vyšetření koncentraci jednotlivých tříd protilátek, u IgG, IgA a IgM v gramech na litr (g/l), u IgE a IgD v mezinárodních jednotkách na litr (IU/l). Hodnoty IgG, IgA a IgM bychom měli znát u každého člověka, stanovení je vhodné provést už při preventivní prohlídce, když se člověk cítí vcelku zdráv. Toto vyšetření nám poslouží do budoucnosti jako kontrola pro srovnání hodnot v případě závažnějšího a nejasného onemocnění, které by mohlo být doprovázeno změnami v koncentraci protilátek. Dále nás může upozornit na možné bezpříznakové onemocnění či na hrozící budoucí postižení se změnami koncentrací protilátek.
Co to znamená „protilátkový imunodeficit“?
Je to stav zvýšené náchylnosti k infekcím způsobený nedostatkem protilátek. Chybí-li člověku (nebo je snížena) jedna nebo více tříd protilátek, může tento pacient trpět opakovanými záněty horních a dolních dýchacích cest, záněty středouší, bolestmi kloubů, zažívacími obtížemi, v důsledku častých a dlouhotrvajících zánětů trpí tito lidé velkou únavou, děti (i dospělí) mohou komplikovaně reagovat na některé druhy očkování, u některých protilátkových imunodeficitů se častěji vyskytují alergické obtíže.
Kdy se vyšetřuje imunoglobulin E?
Koncentrace IgE se vyšetřuje při podezření na parazitární onemocnění, kdy množství IgE stoupá. V našich podmínkách se však IgE vyšetřuje především při podezření na alergii (atopii). Zvýšená hodnota IgE spolu s typickými klinickými příznaky svědčí pro alergické onemocnění. Mezi mírou zvýšení IgE a tíží alergických obtíží není přímá úměra, ale například vysoké hodnoty IgE u dětí s atopickým ekzémem jsou nepříznivým znamením. Normální hodnoty IgE nevylučují zcela alergii. Máme-li podezření na jistou konkrétní alergii, můžeme i při normálním celkovém IgE nalézt vysoké hodnoty protilátky IgE namířené proti konkrétní škodlivině vyvolávající alergii.
Nový komentář
Komentáře
Mě pomohl 5prevemax. působí rychle a když ho beru preventivně, tak se mě ještě nestalo, že bych byla nemocná.
Když čtu o imunitě, tak můžu jen napsat, že mi nejvíce pomohly echinaceové kapky od Imunitu. Nejsou drahé a ikdyž chuťově nejsou nejsladší, tak určitě stojí za to!
rozárko: vím co to je revmatismus (má ho tchán i jeho matka.) Ale od známe vím, jak se s tím vypořádala. Cvičí jogu, pije bylinné čaje a přírodní preparáty. A bez prášků se skoro obejde. Musím říct, že to provozuje už 13 let. Tělo se za celou svou existenci zaneřádilo jedama, tak nemmůžeme chtít, aby se uzdravilo do týdne. Ona první úlevu pocítila až po roce a půl. Chce to trpělivost.
orionka: aha, nevšimla jsem si, že to bude seriál. Tož to jo!
Giana: a jak jsi přišla na to, že se s tím nedá nic dělat? Což takhle imunostimulátory nebo imunomodulátory. Nebo což takhle alergenová imunoterapie pro zmírnění příznaků alergií (souvisí s IgE)? Nikdy jsi ještě nedostala třeba Ribomunyl nebo Biostim apod.? Jestli ne, buď ráda, že to nepotřebuješ. Někteří prostě tyhle potíže máme. Taky nebudu ke článku o zjisťování ovulace namítat, že to není k ničemu a že to nepotřebuju, protože zrovna já to prostě na sobě poznám - respektuju, že info se prostě leckomu hodí...
perlina: koho napadla?
Tady se pořád musí někdo s někým hádat... to by snad ani nebyla normální diskuse na ž-in, aby se někdo s někým neporafal
Žábina: Já a chytrá?
Mě se spíš zdá, že ty jsi tady vždycky ta "nejchytřejší"... myslím, že mám plné právo vyjádřit svůj názor aniž by se do mě za to někdo takovýmhle "chytrým" způsobem navážel...nebo to tady takhle nefunguje
?
Platí toto i pro choroby z autoimunity? Ptám se proto, že jsem našla na stránkách www.zdraviastyl.net následující poznámku: onemocnění z autoimunity - onemocnění, při kterých imunitní systém tvoří autoprotilátky vůči endogenním (vlastním) antigenům, přičemž dochází k poškození tkání (diabetes I. typu, perniciózní anémii, revmatoidní artritidu, diskoidní a systémový lupus erytematózus, myastenia gravis, autoimunitní hemolytickou anémii, Adisonovu chorobu, sklerodermu apod.; všechna tato onemocnění jsou spíše specifického původu, protože defekty, které vykazují, nesouvisí s nedostatečností imunitního systému, ale bývají důsledkem jeho chybného zapojení).
Hlavne ocenuji,ze se tady dozvim i neco,co se me osobne velmi tyka...
Vubec by mi nevadilo,kdyby informaci bylo jeste vic a vic podrobnejsich,treba i jake jsou hranice protilatek-od kdy,uz je nejaky problem,do kdy muzem byt v klidu-a to predevsim u deti.
Ocekavam se zvedavosti dalsi dily.
pěkné, děkuji!
Fifinka: no fakt
, mají to napsaný na dveřích Respirační poradna...je to u jedný soukromý nemocnice U Sv.Jiří....j
Žábina: Žábi, hele, Ty stále mluvíš o respirační poradně..vždycky mne ten termín znova překvapí..tak se u Vás v P. jmenuje alergologie?
Fifinka: to neřeš, to je další "chytrá"
...
..
jinak taky moc děkuju za článek, konečně je mi trochu jasnější naše každoroční vyšetř.v respirační poradně
Gianna: to přehánění bylo snad na mojí osobu ?????
Jaké zbytečné informace ???? A co to tu říkáš, že jsou to pro laika zbytečné informace ???? Pokud budu laik a budu já, nebo moje děti některým z výše uvedených problémů trpět, tak jsem VDĚČNÁ za každý článek, který mi to jen maličko přibliží...
*Kotě*: lékaři těch informací nemají o mnoho víc... moc se s tím dělat nedá. Dá se to akorát tak dobře vyšetřovat, ale poradit si s tím organismus musí sám. Tohle jsou podle mě pro laika zbytečné informace...
Chybí mi tam informace, co se s tím dá dělat.
Neměla bys to tak přehánět.
Krásný článek!
Děkuji moc paní dr. Malíčkové. Díky ní a jejímu článku jinde na netu jsem již dávno pochopila, čím že to trpí můj syn
Děkuji moc ještě jednou