Počet dívek, ale i chlapců mladších 12 let, kteří trpí poruchou příjmu potravy, v posledních letech roste. Jako příčinu označují psychologové předčasné dospívání, nízké sebevědomí, neshody rodičů, šikanu. Opomenout ale nesmíme i vliv sociálních sítí. I přes to, že jsou přístupné ve většině případů až od 13 let věku, děti věkovou hranici s přehledem obchází. Nejen díky falešným profilům mohou pak sledovat upravené fotografie starších influencerek, jež považují za vzor. Společnost bohužel i přes různé snahy aktivistů a osvětové kampaně stále nedospěla do bodu, kdy by bylo tělo považováno z hlediska krásy za věc individuální. Holčičky proto dále touží po vosích pasech.
605b360ca5b5aobrazek.png
Foto: Shutterstock

„Dceři se zhoršily známky ve škole, začala být apatická. Přisuzovala jsem to tomu, že distanční výuka je prostě obecně k ničemu, takový způsob učení by nebavil nikoho. Až teď mi došlo, jak moc ubrala na váze. Nechci vypadat jako špatná matka, ale chodím do práce a z dcery až teď vypadlo, že nejí obědy, které ji připravuji. Pak mi došlo, že může vynechávat i snídani, jediné, co snad jedla, byla večeře, která byla ale lehká,“ svěřuje se v diskuzi maminka devítileté holčičky.

Není novinkou, že pandemie nepříznivě ovlivňuje psychiku dětí, většina trpí i narušeným pravidelným rytmem, na který byly zvyklé. Součástí je i strava. Ať ti rodiče, kteří stále dochází do zaměstnání nebo ti, kteří pracují z domu, nemají leckdy čas vařit oběd. „Vkládat do dítěte důvěru je důležité, ale neznamená to, že se zajeté koleje nemohou změnit. To, že dítě dříve dobře a rádo jedno, není jistotou, že se situace za týden nezmění. Důležité je všímat si jakýchkoliv změn, ať tělesných, tak psychických. Dítě může třeba procházet šikanou na sociálních sítích,“ upozorňuje dětská psycholožka Kateřina Novotná.

Ne vždy jde o touhu po jiném těle, ale také o formu sebepoškozování. Navíc poruchy příjmu potravy mohou být i dědičné. Pokud například rodič nebo sourozenec trpěl poruchou příjmu potravy, je u dětí podle studií 7-12krát vyšší pravděpodobnost, že se u nich rozvine také.

Běžné typy poruch příjmu potravy u dětí

  • Odmítání jídla
    Děti trpící tímto druhem poruchy nemají o jídlo příliš zájem nebo mají averzi  k některým druhům potravin, jejich struktuře nebo k samotnému polykání. Často si stěžují na bolesti břicha. Týká se i těch nejmenších.
  • Mentální anorexie, bulimie a záchvatové přejídání
    Děti s anorexií si myslí, že mají nadváhu, neustále kontrolují svou hmotnost, odmítají jíst. K poruše se často přidává i intenzivní cvičení, které je nyní trendy a i malé dívky se snaží docílit podle videí dokonalého pozadí či vosího pasu. Mezi další méně časté poruchy příjmu potravy patří bulimie a záchvatové přejídání.

Děti bývají obětí trendů propagovaných na sociálních sítích

Varovných signálů si ale rodiče všimnou až příliš pozdě, zvlášť ti, kteří dětem bezmezně důvěřují. Děti si však poruchu dokáží vypěstovat velmi rychle. Snídani zahrabou na dno koše, místo oběda konzumují jedno jablko. Jejich jediným jídlem může být lehká večeře, kterou se snaží vypotit zdánlivě nevinným cvičením. Kromě něho je trendy i zdravý životní styl, jehož atributy však děti neumí správně aplikovat (vynechávání důležitých živin bez alternativních náhražek) nebo se stávají obětí dezinformací. Příkladem je veganství, vegetariánství, vitariánství.

„Důležité je uvědomit si, že ani v době pandemie nemáme dítě vždy na očích. Vztah mnoha rodičů s dětmi se za dobu pandemie navíc zhoršil, protože nejsou zvyklí trávit tolik času pohromadě, bez svých koníčků a vedlejších aktivit,“ říká dětská psycholožka. Mezi základní péči o dítě patří i to, že zkontrolujeme, jestli dítě jídlo opravdu snědlo a že jí pravidelně. Může se sice stát, že používá různé triky nebo využívá toho, že rodič není doma, ale v mnoha případech jde jen o nedostatek kontroly.

V období růstu strava ovlivňuje to, jaké zažívání bude mít dítě v dospělosti. Nejen kvůli poruchám příjmu potravy, ale i kvůli nekvalitní, nevyvážené nebo nepravidelné stravě může trpět i různými chronickými nemocemi včetně Crohnovy choroby či různých zánětlivých onemocnění střev. Pokud zjistíte, že má vaše dítě poruchu příjmu potravy, je důležité okamžitě kontaktovat pediatra, který v případě potřeby doporučí dětského psychologa, případně psychiatra. Dětská strava musí být vyvážená, co do jídelníčku patří, si můžete přečíst zde. Nezapomeňte, že mít dítě zahrnuje i zodpovědnost za jeho tělesné i duševní zdraví.

Reklama