Zdeňka Brožová celý svůj život zasvětila péči o děti. Pracovala v dětském domově v Trpístech, nyní působí jako sociální pracovnice ve Stříbře. Vy se se Zdeňkou můžete seznámit v pokračování našeho seriálu s Nadací Terezy Maxové dětem.

Zdeňka Brožová S péčí o děti spojila sociální pracovnice ze Stříbra Zdeňka Brožová celý svůj dosavadní život. Patnáct let se jim věnovala v dětském domově v Trpístech, třiadvacet let už působí jako sociální pracovnice, nejprve v Tachově a nyní, po delimitaci tamního okresního úřadu, ve Stříbře. Když loni v závěru podzimu předávala Nadace Terezy Maxové dětem své ceny Zlaté srdce, které uděluje za mimořádné počiny v péči o ohrožené děti, jedno z těch tří bylo určeno i Zdeňce Brožové. A všichni se shodli, že je dostala právem...

Zlatým srdcem ocenila nadace pomoc paní Brožové, již poskytla rodině s šesti dětmi, kterým hrozilo, že budou muset být kvůli zoufalé sociální situaci umístěny do dětského domova.

V obchodě chytili školáka při krádeži a přizvali mě k tomu jako sociální pracovnici. Bylo to v zimě, ale hoch byl jen v mikině, jinak neměl nic, ani svačinu, musela mu být zima a myslím, že měl hlavně hlad, a proto kradl. Pochopila jsem, že v rodině nebude všechno v pořádku, a tak jsem se jí jako sociální kurátorka začala věnovat,“ vzpomíná paní Brožová. Sama v tom nic výjimečného nevidí, jak říká, dělala prostě práci, kterou si vybrala a má ráda.

Rodina bydlela velmi špatně, šest dětí a dva dospělí natěsnaní ve dvou místnostech, z nich jedna byla navíc zpola pokryta plísní. Bez peněz, bez elektřiny, chyběly i základní potraviny... Opravdu hrozilo, že děti budou rodičům odebrány. „Než nechám děti umístit do domova, hodně dlouho vždycky všechno zvažuju. Pokud není dítě týrané, v rodině mu je nejlíp. Takže vždycky nejdřív hledám všechny možné způsoby, jak rodině pomoci, aby v ní děti mohly zůstat. Dětský domov, to je opravdu až poslední možnost.“ A stejně postupovala i tady.

Zjistila jsem, že jsou úplně bez peněz, protože nemají vyřízené žádné sociální dávky - byli totiž trvale hlášeni úplně jinde. Takže jsme museli začít touhle věcí, všechno vyřídit, aby mohli začít zase trochu slušně žít.“ Pomohla jim i najít jiné bydlení, pronájem domku. „Bůhvíco to není, ale na nějakou dobu to stačí. V každém případě tam mají víc prostoru a nájem není nijak přemrštěný.“ Otci dětí dokonce pomohla sehnat práci, ale není s ním snadné pořízení. Moc si jí nevážil a zase o ni přišel.

Oni jsou tihle naši klienti všichni stejní,“ zamýšlí se paní Brožová nad otázkou, kde pořád bere tu sílu pomáhat, když z druhé strany často nevidí ani náznak vstřícnosti. „Byli by nejradši, kdybyste tam přišli, dali jim všechno na ruku, všechno zařídili za ně. Oni vám všechno slíbí, ale málokdo z nich ty podmínky je pak schopen dodržet. Pořád za nimi musíte chodit, jako za malými dětmi, a pořád jim připomínat: Už jsi tam byl? Už jsi tohle vyřídil? Vždycky udělají jeden krok dopředu, pak dva zpátky. Ale vždycky když o kousek postoupí, řeknete si, vždyť oni nejsou tak špatní, a jdete jim zase pomoct,“ směje se paní Brožová. A pak zvážní: „Ale hlavně jsou tu ty děti. Především pro ně to všechno dělám, protože těch se nikdo jiný nezastane.

Chystaná reforma péče o ohrožené děti, která počítá s rušením dětských center a domovů, se jí ani trochu nelíbí. „Naše dětské domovy nám může závidět celý svět,“ tvrdí. „Jsem přesvědčena, že na tak špičkové úrovni je nikde jinde nemají, viděla jsem domovy i leckde v zahraničí. Ty naše jsou zařízení rodinného typu, kde na jednoho vychovatele připadá pár dětí, není to jako kdysi, kdy jich měl na starost i dvacet. Pracují tam kvalifikovaní lidé, mají vysokoškolské a odborné vzdělání, všechno se neustále kontroluje, možnost, že by došlo k týrání či zneužívání, je prakticky nulová... A tohle všechno budeme rušit? Proč?

Ač sama pěstounka, která má s manželem v péči dvě děti, zůstává skeptická k záměru, aby roli dětských center a domovů převzali a nahradili pěstouni: „Kde bychom jich v tak krátké době tolik vzali - kvalitních? Naše země je malinká, nevěřím, že se tak rychle najde dost lidí, kteří budou tu práci dělat se zájmem a z přesvědčení. Obávám se, že budou převládat ti, kteří se tím budou snažit řešit svou sociální situaci, fakt, že jsou bez práce... Pochopila bych, kdyby se to dělalo pomalu, postupnou transformací dětského domova, jehož vychovatelé by se stali pěstouny a převzali do péče ty své skupiny - takový příklad znám třeba ze Slovenska. Ano, to si umím představit. Ale rušit všechno šmahem? Víte, jak budou ty děti trpět? Už jsem to jednou zažila, když jsem rozvážela děti z rušeného domova do jiných. Přetrhaly se vazby k „tetám“ i kamarádům, s nimiž byly ty děti třeba deset let... Nedovedete si představit, co prožívaly.

Lidem z praxe by podle ní měli tvůrci zákonů víc a lépe naslouchat, jinak zákony nebudou stát za nic. „My jim píšeme své připomínky, jezdíme na nejrůznější školení k chystaným návrhům, snášíme argumenty, ale mám pocit, že nás nikdo neposlouchá,“ říká paní Brožová a uzavírá: „A pak ta rychlost, s jakou musí být všechno hotovo, to taky rozhodně ničemu neprospívá. Myslí vůbec někdo na to, že nejde o nový zákon, ale hlavně o prospěch dětí?

<< předchozí díl SLEDUJTE TENTO SERIÁL následující díl >>

Převzato z publikace Otvíráme, kterou vydává Nadace Terezy Maxové dětem. Příště (15. 3. 2012) uveřejníme příběh pěstounky Dagmar Zezulové, která vychovává šest dětí...

Čtěte také...

Reklama