Exkluzivní seriál Koruna je vysílaný na Netflixu už od roku 2016 a skrze dokonalou výpravu, režii, kulisy, digitální postprodukci a skvělé herecké výkony nás pouští do světa britské monarchie. Seriál se i přes věrně (ale citlivě) replikované milostné eskapády prince Philipa či princezny Margaret líbí i samotné královně Alžbětě II. Tvůrce seriálu Peter Morgan vsadil na kvalitu a rozhodně nehodlal ušetřit na jediném detailu. Preciznost se mu vyplatila a pro velký úspěch si Netflix předplatil práva na natáčení několika dalších sérií. V budoucnu bychom se tak měly dočkat i Megan a Harryho. Nyní je dokončená čtvrtá série, ve které se objeví i princezna Diana.

Kde se vzal scénář

Základní otázkou po shlédnutí první série je, kde se tvůrci inspirovali. Za prvé je nutné říct, že na seriálu pracovalo mnoho historiků, kteří pomáhali dávat dohromady jak scénář, tak samotné doladění scén. K dispozici potom byly kamerou i fotoaparátem zdokumentované záběry, množství životopisů, ve kterých se vyjadřují samotní členové monarchie, i jejich přátelé, známí, novináři, ale i služebnictvo Buckinghamského paláce. V seriálu jde sice leckdy o skandály, ale nikdy ne o informace, které by ještě nespatřily světlo světa. Jde jen o replikování toho, co již médii proběhlo, s tím, že se do vzorce přimíchají ještě názory různých odborníků. Třeba včetně psychologů, kteří ze záběrů odhadují, jak se daná osoba musela v tu chvíli cítit.

Královská rodina navíc pouští historiky do svých archivů, i když samozřejmě i zde funguje jistá cenzura. Stále v něm tedy dřímají informace, které si tvůrci seriálu museli poslepovat. Například aféra, kdy princ Philip údajně podváděl svou ženu s baletkou, sice médii kdysi zamávala, ale nikdy nebyla potvrzena. A právě tak s informací tvůrci naložili. Vymysleli způsob, jak se královna mohla o situaci dozvědět (nalezení fotografie baletky v zavazadle), ale žádné explicitní scény nebo princovo přiznání nečekejte.

Pro zrekonstruování jiných situací měli však tvůrci mnohem více potřebného materiálu. Jedná se například o královskou korunovaci, která byla na popud prince Philipa prvním živým přenosem v dějinách královské rodiny vůbec. Je v něm zachycen i moment, kdy princ Philip poklekne před královnou, ze kterého filmaři udělali příběh. Podle nich Philip před královnou původně pokleknout nechtěl, ale i přes to nakonec gesto udělal. Shodli se na tom i odborníci na královskou rodinu, kteří se štábem spolupracovali.

Porovnejte samy, jak moc se tvůrcům povedlo události replikovat:

Korunovace

Odhalení sochy krále Jiřího VI.

5ecb8a9e1d280Bez-nazvu.jpgFoto: The Crown

Královská svatba princezny Alžběty II. a Philipa

Návštěva princezny Margaret v těžebních dolech

5ecb8b7a6f43cBez-nazvu.jpgFoto: The Crown

Návštěva královny Alžběty II. v Sverním Irsku

Bez-nazvu.jpgFoto: The Crown

Pro celé záběry doporučujeme shlédnout minimálně první řadu seriálu Koruna a téměř celý živý přenos z reálné korunovace královny najdete zde.

Čtěte také:

Reklama