6042032faeef2obrazek.png
Foto: Shutterstock

Marika: únik stolice

Mnoho žen se obává, že při tlačení dojde k úniku stolice a že se budou před personálem i partnerem cítit hodně trapně. Ne vždy se používá nebo stihne klystýr. Před narozením prvního dítěte měla Marika z možnosti takové nehody skoro panickou hrůzu. Nakonec ale prvorodičku překvapilo, že jí to bylo úplně jedno.

„Porod byl rychlý, takže se klystýr nestihnul, a vybavuju si, že ze zadního otvoru něco málo vyšlo. Ale v tu chvíli jsem měla úplně jiné starosti, pohotová sestřička to hned uklidila, manžel si podle mě ani nevšimnul a na žádné pocity trapnosti jsem neměla absolutně pomyšlení,“ popisuje Marika.

Klára: pohlaví

Určování pohlaví miminka je v posledních letech stále přesnější. Zjišťuje se totiž nejen pomocí ultrazvuku, ale i z plodové vody či krevními testy. Pouze ultrazvuk ovšem nepřináší stoprocentní jistotu a své o tom ví například maminka Klára, která zažila na porodním sále ne úplně příjemné překvapení.

„Gynekolog mi celou dobu tvrdil, že to bude holka, takže jsem nakoupila hlavně růžové oblečení pro naši malou princeznu. No, a potom vykouknul kluk. Jednoho už doma máme, takže jsem to v návalu hormonů první dny obrečela, pak jsem byla hlavně ráda, že je v pořádku,“ svěřuje se.

Alexandra: personál

Kvůli některým nepříjemným zkušenostem rodiček z porodnic s lékaři, sestrami či některými postupy, se mnohé ženy rozhodují, že budou rodit doma pouze s porodní asistentkou. Zvažovala to i Alexandra. Přemýšlela, že bude rodit doma, ale manžel byl razantně proti, a tak jeho argumentům nakonec ustoupila.

„Už dopředu jsem ale měla obavy z toho, jak to bude v porodnici pobíhat. Ve stresu totiž bývám trochu hysterická a četla jsem diskuze, kde rodičky tvrdily, jak se k nim v porodnici chovali hrozně. Moc mě překvapil přístup veškerého personálu, všichni byli moc milí, nápomocní a snažili se mě uklidnit a porod mi ulehčit. Porodní asistentka byla miliónová a na každé mé zavolání s úsměvem přiběhla. Na zaměstnance nemám jedinou stížnost,“ říká žena.

Erika: kojení

Plné překvapení může být pro některé ženy i kojení, respektive tvorba mateřského mléka. Erika si o něm moc informací nezjišťovala, a tak si myslela, že hned po porodu vezme miminko do náručí, přiloží ho k prsu a začne kojit. Jenže tak jednoduché to není. Již před porodem se nejprve objevuje takzvané mlezivo či kolostrum a teprve v intervalu tří dnů po porodu se obvykle začíná uvolňovat mateřské mléko. K tomu je důležité miminko pravidelně přikládat k prsu, i když po porodu čerpá ze zásob energie, které si vytvořilo ještě u matky. 

„O kojení jsem nic nevěděla a sestra nebyla moc sdílná a příjemná. Nechápala jsem proč malá pořád brečí a pak mi sestra řekla, že asi nemám vyvinuté mléčné žlázy a dokrmila dceru stříkačkou. Nakonec jsem se rozkojila, ale kdybych bývala věděla, že je kojení taková věda, kontaktovala bych ještě před porodem laktační poradkyni, aby mi řekla, co a jak,“ komentuje Erika.

Marta: rychlost

Ani tvrzení o tom, že první porod je vždy nejtěžší a další už jsou o poznání jednodušší a rychlejší, nelze brát jako fakt. O tom se při druhém porodu poučila Marta.

„První porod trval se vším všudy asi osm hodin a vůbec to nebylo tak hrozné, jak jsem si představovala. Dokonce mi pak setra říkala, že podruhé to možná ani nestihnu do porodnice a porodím někde cestou. Myslela jsem si, že moje tělo má štěstí a druhý bude ještě rychlejší. Nakonec byl celkový čas druhého porodu 24 hodin a ke konci už jsem měla teda brutální bolesti. A taky mě pak čekalo docela velké šití, že jsem si potom nemohla nějakou dobu ani sednout,“ vzpomíná Marta.

Čtěte také:

Reklama