V Zoologické zahradě ve Dvoře se chystají na radostnou novinu. Každým dnem očekávají přírůstek v pavilonu okapi. A vy se na průběh porodu můžete sami podívat!

Že nevíte, kdo to je?
Okapi (Okapia johnstoni, domorodci nazývaný atti) je nejbližší příbuzný populární žirafy. Pochází z deštných pralesů v okolí řeky Kongo v severovýchodní části afrického Konga. Až do roku 1901 jej znali pouze tamní domorodci.

Okapi jsou tmaví kopytníci s výraznými bílými pruhy na zadku a zadních nohou, méně na předních. Tvarem těla se podobají svým nejbližším příbuzným žirafám, mají jen mnohem kratší krk. Mají velmi dlouhý, pohyblivý, modrý jazyk, kterým „češou“ listí a pupeny ze stromů (živí se i listím, trávou, ovocem, houbami a kapradím).

Tito kopytníci jsou schopní si vlastním jazykem (cca 45 cm) umýt oční víčka či vyčistil uši. Jde o jediného savce, který je schopný olíznout si vlastní uši. Samci mají malé, kůží pokryté růžky, které jim narostou na rozdíl od žiraf narostou až v dospívání.

Okapi jsou dva, dva a půl metru dlouhé a jeden, až jeden a půl metru vysoké v kohoutku. Váží od 200 do 250 kilogramů. Samec i samice se zbarvením neliší, samice je však v porovnání se samcem o poznání vyšší.

Okapi jsou noční tvorové žijící samotářským životem. Scházející se jen kvůli rozmnožování. Matka rodí maximálně jedno mládě. Novorozeně váží okolo 16 kg, březost trvá 421 až 457 dní. Mládě matka kojí až 10 měsíců. Dospělosti dosahují mezi čtvrtým a pátým rokem života.

Přírůstek
Zoologická zahrada ve Dvoře Králové, která je známa svým chovem velkých stád afrických kopytníků, se již dlouhá léta snažila o získání tohoto neobvyklého a fascinujícího zvířete. Velké úsilí a zejména úzká mezinárodní spolupráce na evropských chovných programech přinesla své plody – v současné době chová Zoo ve Dvoře Králové tři okapi, dva samce a jednu samici.

V loni se po velké snaze chovatelům povedlo spářit samce Ahadiho, který do republiky přicestoval v roce 2005 ze zoo v Basileji s samicí Etanu – o rok pozdějším přírůstkem ze zoo v Antverpách.

Jak porod probíhá?
Ošetřovatelé ze zoo ve Dvoře Králové zatím nemají s porodem mláděte okapi žádné zkušenosti. Pouze usuzují, že bude podobný jako u ostatních kopytníků. Neví ani přesně, jestli zvířata rodí stejně jako příbuzné žirafy ve stoje s mírným podřepem, anebo vleže.

Příbuzná žirafa rodí 1–2  hodiny, ale doba trvání porodu je velmi individuální a může se pohybovat i mezi 20 minutami až pěti hodinami.

Mláďata nejprve vystrčí přední nohy, následuje hlava, a pak už velmi rychle vyklouznou na svět. Porody zadními nožkami napřed bývají jako u ostatních kopytníků ojedinělé a nejsou bezproblémové.

Aby snadno, a pro matku méně bolestně, prošli novorození okapi porodními cestami ven, mají jako ostatní mláďata kopytníků kopýtka obalena měkkou plenou. Jakmile se začnou stavět na vlastní nohy, tyto „bačkůrky“ jim odpadnou.

Čerstvě narození samečci okapi však na rozdíl od žiraf ještě nemají růžky. Na vratké nožky se staví kopytníci rychle, většinou do půl hodiny po porodu. Okapí mládě vypadá jako zmenšený dospělák, ale navíc má na krku krátkou hřívu. Ta vymizí přibližně  za rok.

Zabřezlá Etana nyní váží kolem 330 kg. Podle zoologů lze porod očekávat již každou hodinou (bez záruky!).

Zdroj: Zoo ve Dvoře Králové nad Labem a ČRo

Stránky ČRo - s přímým přenosem porodu okapi ZDE!

Reklama