birth

Překotný se říká porodu, který trvá méně než dvě hodiny. A i když by si ho asi mnohé z nás přály, není pro matku ani pro dítě nic příjemného. Dokonce skýtá i jistá nebezpečí.

Autentické svědectví:

Moje kamarádka Ivana před pár lety zažila překotný porod. Trávila léto na chalupě, společnost jí dělala její matka. A Ivana jedné noci začala rodit. Bohužel tak rychle, že si stačila jen lehnout na záda a úpěnlivě volat o pomoc. Auto tam neměli, manžel byl sto kilometrů daleko a nebral telefon, přivolaná sanitka přijela až za dvě hodiny. Ivana v té době už byla matkou.

Vnuka rodila babička

Semlelo se to všechno strašně rychle. Porodní bolesti trvaly půl hodiny, pak už bylo jasné, že se cesta do porodnice nestihne. Její matka byla naštěstí laborantka zvyklá na biologické preparáty všeho druhu, a tak se jala svého vnuka přivádět na svět sama. „Byly to ale hrozné nervy, strašně jsem se bála, že to dítě nebo já nepřežijeme. Bolest jako blázen, byla jsem z toho úplně roztržená, dodnes mám v oněch místech obrovskou jizvu,“ říká Ivana.

Porod po telefonu

Protože ale laborantka neměla ani ponětí, jak porod vést, volala celá vyděšená na pohotovost, a tam jim asistentka radila přes telefon. Kdy tlačit, jak vyprostit a natočit hlavičku, přestříhnout a podvázat pupečník, proces s placentou i jak se postarat o novorozeně. Sanitka přijela v momentě, kdy babička vnuka balila do čistého prostěradla a Ivana se svíjela bolestmi nad roztrženou hrází. Pak ji v porodnici prý šil úplný řezník, takže je tam dole poznamenaná dodnes.

Koho postihuje?

Překotný porod je porod, který netrvá déle než dvě hodiny. Je to ta situace, kdy se dítě narodí v autě, kině nebo třeba ve výtah (tam se údajně narodil můj bývalý manžel, který ale byl již čtvrtým dítětem tchyně). Je prý vzácný, ale já sama znám tři ženy, které ho prožily. Postihuje většinou vícerodičky, které mají z předešlých porodů ochablé pánevní svaly, ale například Ivana rodila poprvé.

První pomoc

Kdyby vás náhodou něco takového postihlo (třeba i jako svědka události), určitě se nespoléhejte na náhodu a volejte první pomoc nebo porodnici, kde vás budou navigovat přes telefon. Překotný porod nesvědčí ani matce, ani dítěti. Matka je uhrožena poraněním děložního hrdla, pochvy, vznikem trhlin hráze a krevních výronů. Novorozencům zase hrozí nebezpečí nitrolebního krvácení z přílišného tlaku z kontrakcí a následného rychlého uvolnění. Hrozí i přetržení pupečníku a vykrvácení dítěte. Samozřejmě to jen ve výjimečných případech, většina překotných porodů dopadne podobně nebo lépe než u Ivany.

Důležitá pravidla, ať jste matka, či její pomocnice

  1. Nedotýkat se rodidel, aby nedošlo k infekci
  2. Zajistit, aby se dítě po pádu neuhodilo do hlavy
  3. Matka by měla rodit na boku
  4. Pokud dítě samo nezačne křičet, obraťte ho hlavou dolů, aby mu z úst odtekla plodová voda
  5. Pupeční šňůra se podvazuje na dvou místech asi 20-30 centimetrů od bříška dítěte v momentě, kdy přestane pulsovat, pak se přestříhne v meziprostoru.
  6. Jestliže nemáte pupečník čím oddělit, nechte dítě připojené až do samovolného odloučení placenty. Trvá to asi půl hodiny.
  7. Dítě se musí zabalit, aby neprochladlo, ale pouze do čisté vyprané látky, jako je ručník, prostěradlo…
  8. Položte ho na bok, aby mohla dále odtékat plodová voda z úst
  9. Poté se snažte dostat co nejrychleji do porodnice, kde matku i dítě ošetří
Reklama