„Před půl rokem se nám narodila holčička a manželku od té doby nepoznávám. Na dceru jsem se těšil, udělal bych pro ni první poslední, ale přijde mi, že se jí žena věnuje až moc intenzivně a na mě úplně kašle. Skoro mi neuvaří, když jí chci pohladit uhýbá, je zbytečně hádavá a už se vůbec nezajímá, co bylo v práci. Když se po práci zdržím v potravinách nebo u kamaráda, ani se neptá, kde jsem byl tak dlouho, přitom před porodem by mi to jen tak neprošlo. Celý její svět je jen naše dcera, a to kolikrát jedla, kolikrát kakala a kolikrát si odříhla,“ svěřuje se Patrik.
6034e31db98a2obrazek.png
Foto: Shutterstock

Toho může částečně uklidnit, že jeho situace není ojedinělá a něčemu podobnému čelí mnoho partnerů a novopečených rodičů v jednom. Není výjimkou, že po porodu procházejí partnerské vztahy krizí. Píše o tom například autorka Jancee Dunn ve své knize How Not to Hate Your Husband After Kids, což se dá přeložit jako Jak po dětech „nenenávidět“ svého manžela.

Po porodu má žena na starosti nový život, může být nevyspalá, z toho protivná a partnera odsune na vedlejší kolej. Do jisté míry je to přirozené jednání, ale nic se nemá přehánět. Z výzkumů i zkušeností totiž vyplývá, že vztah, na kterém se nepracuje, a kterému není věnovaná dostatečná pozornost, se zhorší, respektive oslabí. A to může vést i k tomu, že partnerovi dojde trpělivost a on začne hledat povyražení někde jinde. Aby vztah fungoval, musí na něm pracovat oba. Na straně muže je po porodu důležité pochopení a na straně ženy alespoň nějaká aktivita, která dá partnerovi najevo, že je pro ni pořád důležitý a zabrání žárlení. Nejlepší je začít po šestinedělí, když je už v rodině jakž takž zaběhnutá určitá rutina. Co tedy mohou oba z páru udělat, aby jejich vztah s narozením dítěte nevadnul?

Komunikace je na prvním místě
Nedovolte, aby se vaše rozhovory točily bez výjimky kolem dítěte a staly se spíše rozdělováním úkolů a udílením pokynů. Ženě nic neudělá, pokud se může zeptá, jak se měl v práci apod. Dojmy je možné si vyměňovat u společné večeře nebo při krátké procházce kolem domu. Ideální samozřejmě je, pokud má pár někoho, komu může děťátko svěřit alespoň na krátké hlídání. Stanovte si třeba pravidlo, že si každý den budete 15 minut povídat, ale o miminku nepadne ani slovo.

Smířlivost místo agrese
Stačí se trochu zamyslet, než budete mluvit a je možné se vyhnout velké hádce. Základem je samotná komunikace a volba slov. Místo agresivního: Proč to dítě nemůžeš nikdy uspat? Je lepší volit smířlivější: Dneska jsem unavená, mohl bys prosím dítě uložit ty?

Už to nikdy nebude jako dřív
Toto je velmi důležitý bod, který si musí uvědomit žena i muž. S příchodem dítěte se zkrátka denní režim obou změní a už nikdy nebude jako dřív. Nebude tolik prostoru na spontánní jednání a vše bude potřeba plánovat s ohledem na potřeby dítěte.

Pozor na poporodní depresi
S výkyvy hormonů po porodu souvisejí změny nálad. Na tom není nic divého. Partner by měl být ovšem k ženě všímavý a dávat pozor, jestli netrpí poporodní depresí. Ta se obvykle objevuje šest až dvanáct týdnů po porodu. Pokud do 14 dnů neodezní, je potřeba vyhledat odborníka. Podle spolku Úsměv mámy patří mezi projevy pláč a smutek, ztráta radosti ze života, nespavost, nechutenství, pocity viny a beznaděje či obtíže navázat vztah s miminkem.
6034e401e9603obrazek.png
Foto: Shutterstock

Střídání a dělení povinností
Nechávat všechny domácí povinnosti a péči o dítě na ženě s tím, že muž přeci vydělává peníze, sice může někomu vyhovovat, ale také to může být rozbuška problémů. Některé ženy vyloženě vytáčí, když miminko v noci pláče a ony jsou jediné, kdo ho slyší, a tak k němu musí vstát. Jenže muži za to tak úplně nemohou. Studie National Institutes of Health z roku 2013 ukázala, že ženský mozek reaguje na pláč miminka citlivěji než mužský. To ale neznamená, že nemohou pomáhat jindy. Co se třeba dohodnout, že víkendové ranní vstávání k miminku bude mít na starosti otec, aby se matka mohla trochu prospat? To je pro matky lepší dárek než diamantové náušnice.

Každý potřebuje čas pro sebe
Každý si potřebuje od partnera občas odpočinout a věnovat se jen sám sobě. Ve vztahu by si proto lidé měli tento čas navzájem dopřát. Pro ženu to může být například situace, kdy se s vědomím, že se partner o dítě postará, zavře v koupelně a dopřeje si relaxační koupel.

Nerezignujte na sex
Po porodu potřebuje žena čas na to, aby se zahojila, a proto se doporučuje začít se sexem až po šestinedělí. Ne všem párům to ale po uplynutí této doby jde. Základem je jít na to pomalu, zkoušet a znovu se pomalu poznávat. Pokud je žena příliš unavená, stačí pár minut. Erotickou masáží jistě nepohrdne a i obyčejné mazlení je důležité. Fyzické propojení posiluje i to emociální.

Čtěte také:

Reklama