AKTUALIZOVÁNO Tísňové volání o pomoc při náhlé zástavě oběhu novorozence, ke které došlo při plánovaném porodu doma, převzala dispečerka pražské záchranky v pátek ráno.

Do bytu v Kobylisích byly ihned vyslány dvě posádky záchranářů. Za neustále probíhající resuscitace, zahájené přítomnou porodní asistentkou, měl být novorozenec převezen speciální sanitou s inkubátorem na Kliniku dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice, ještě před příjezdem do nemocnice ale dítě zemřelo.

„Už během převozu bylo v kritickém stavu. Navíc se u něj dodatečně zjistila skrytá vada, takže by s největší pravděpodobností nepřežilo ani porod vedený v nemocnici,“ uvedla mluvčí pražských záchranářů Jiřina Ernestová.

30letá matka byla do poporodní péče předána na porodnické oddělení Fakultní nemocnice na Bulovce.

„Tento případ je přesto dalším smutným důkazem zdravotního rizika, které plánované porody doma představují. Ve srovnání s vybavením porodních sálů a zkušenostmi porodníků jsou možnosti porodních asistentek v domácím prostředí v případě komplikací prakticky nulové,“ komentovala Ernestová.

Jsou podle vás porody doma rizikem?

Reklama