Porod doma byl ještě na počátku 20. století docela běžnou záležitostí. Postupem času však ženy stále častěji vyměňovaly domácí porod za asistence členů rodiny, porodní báby či lékaře za odbornou péči v porodnici.

Nejvyšším počtem domácích porodů se může pochlubit Nizozemsko, kde se pro porod doma rozhoduje více než 60 % žen, velká část z nich se však nakonec vydá do porodnice, na kliniku či porodního centra. Porodů doma se tak uskuteční jen 38 % procent.

V ostatních zemích jsou lidé opatrnější. Domácí porody mají řadu příznivců i odpůrců. Uvádí se, že většina českých odborníků, lékařů i porodních asistentek patří spíše k odpůrcům a preferuje porod ve zdravotnickém zařízení, přestože domácí porod probíhá pod odborným dozorem. Během porodu doma je totiž nutná přítomnost porodní asistentky nebo lékaře, kteří dohlížejí na správný průběh porodu, ale do jeho chodu nezasahují, není-li to třeba.

Proč ano?
Pro porod doma se většinou rozhodují ženy, pro něž je nemocniční prostředí stresující, mají již předchozí špatnou zkušenost s porodnicí nebo z nějakého jiného důvodu patří mezi příznivce přirozeného porodu. Rodičkám může domácí prostředí poskytnout o něco větší komfort, méně stresu a více klidu.

„Považujeme za důležité v této souvislosti zdůraznit, že plánovaný porod zdravé, tzv. nízkorizikové ženy doma, doprovázený náležitě kvalifikovaným zdravotníkem, ideálně zkušenou porodní asistentkou, je četnými výzkumy hodnocen jako srovnatelně bezpečný s porodem v nemocnici. Ve vyspělých zemích je porod doma součástí celého zdravotnického systému, byť je využíván jen menšinou žen. V českých porodnicích zemře ročně bezmála 400 novorozenců a více než 10 žen, malé množství z nich dokonce v důsledku prokázaného selhání zdravotníků. Pochybení porodní asistentky u porodu doma nebylo u nás doposud prokázáno,“ píše ve své zprávě na obranu domácích porodů Hnutí za aktivní mateřství.

Proč ne?
Při porodu jde hlavně o bezpečí dítěte a porod doma pro něj může být rizikem. Komplikace mohou nastat i za předpokladu, že je žena naprosto zdravá a těhotenství probíhá bez sebemenších potíží. Neočekávaná příhoda při porodu, která si akutně vyžaduje císařský řez či zákrok kleštěmi, postihne podle statistik každou 8. až 10. zdravou rodičku.

Naprostá většina takových zákroků se provádí z důvodu ohrožení dítěte nedostatkem kyslíku. Při utažení plodu pupečníkem nebo nedostatečné funkci placenty pak o budoucnosti dítěte rozhodují vteřiny. Novorozenci musí být okamžitě poskytnuta potřebná pomoc a právě doba převozu dítěte na specializované oddělení péče o novorozence se jeví jako vysoké riziko. Do ohrožení se může dostat i matka při přílišném krvácení.

Je také třeba zvážit, že i přes veškerá vyšetření, která musí budoucí maminka podstoupit, nelze stoprocentně vyloučit všechna možná rizika.

Chci rodit doma…
Zdraví matky, plodu a těhotenství bez komplikací – to jsou podmínky, které musíte splňovat. Pokud máte problémové těhotenství, během těhotenství užíváte nějaké léky, jste kuřačka nebo užíváte jiné návykové látky, na porod doma zapomeňte. Pokud přijde porod před 37. týdnem těhotenství nebo těhotná žena před porodem požila jakýkoliv lék, který by mohl ovlivnit průběh porodu, je rovněž nutné dopravit budoucí maminku do porodnice.

O svém rozhodnutí rodit doma musíte informovat svého lékaře. Pokud vaše rozhodnutí schválí, čeká vás ještě poradenství, které vás na všechno připraví. U porodu doma je nutná přítomnost porodní asistentky a lékaře, kteří dohlížejí na správný průběh porodu, ale do jeho chodu nezasahují, není-li to třeba.

V mnoha zemích je porod doma mnohem levnější než v porodnici nebo porodním centru. V České republice si za přítomnost soukromé porodní asistentky u porodu doma zaplatíte několik tisíc korun.

Anketa
Zeptali jsme se několika žen, co si o porodech doma myslí a zda dávají přednost právě domácímu prostředí, nebo porodnickému zařízení.

 Bára Machová

„Já děti ještě nemám a budu si na ně muset ještě chvilku počkat. Chci děti až dodělám školu a budu mít stálou práci. Viděla bych to tak mezi 25 až 30 lety. Když už by na to přišlo, rozhodla bych se stoprocentně pro porodnici, protože mi to přijde bezpečnější. Nevěřím tomu,že mi porodní bába zaručí tolik bezpečí jako nemocnice plná doktorů a přístrojů."

 

 

Jana Kovaříková

„Doma mám dvě děti. Jestli ještě nějaké bude, to nevím. Nikdy neříkej nikdy, že ano? Vzhledem k tomu, jaké komplikace jsem si během prvního porodu vytrpěla a že se mnou měli plné ruce i v té porodnici, na sále jsem strávila 19 hodin, bych rozhodně porod doma neriskovala. Ani netuším, jestli by mi ho dovolili. Se samotným porodnickým zařízením nemám špatné zkušenosti. I když vím o ženách, které právě kvůli těm špatným zkušenostem chtějí rodit doma. To já bych se spíš porozhlédla po nějaké jiné porodnici s dobrou pověstí."

 

Marie Petriščová

„Já jsem jedno z dětí doma porodila. Nemocnice byla daleko a převoz bychom nejspíš nestihli. Naštěstí nedaleko nás bydlel lékař, který dokonce pomáhal na svět všem třem svým dětem. Měla jsem doma i rodinu, která se o mě a syna postarala, já bych to sama asi nezvládla. Další z dětí se o několik let později narodilo v porodnici. Myslím, že v tom žádný podstatný rozdíl nebyl. Doma jsem možná měla větší klid. A navíc, když teď sleduji televizi, říkám si, že maminky, které rodí doma aspoň mají jistotu, že jim to dítě nikdo nevymění za nějaké cizí."

 

Máte děti? Kde se narodily? Preferujete porod doma nebo v porodnici?

Reklama