Ačkoli vanou na porodním oddělení už disponuje velká část českých porodnic, rozhodně to neznamená, že v ní budete moci i porodit. Často jde jen o možnost, jak si ulevit od bolestivých kontrakcí v první době porodní. Jakmile ale dojde k samotnému porodu, nastávající maminku přemístí personál na porodní sál. Lékaři tak činí z obavy před možnými komplikacemi a náročnějším přístupem k ženě a rodícímu se miminku.
5c349da97e268obrazek.png

Z českých porodnic, kde jsou porody do vody běžné, ale zní, že tyto obavy jsou v případě nekomplikovaného fyziologického porodu neopodstatněné. Také proto Česká gynekologická společnost už před dvaceti lety (1999) porody do vody akceptovala a českým porodnicím umožnila. Ovšem při dodržení několika podmínek.

Musíte souhlasit s riziky

Nastávající rodiče musí vždy podepsat informovaný souhlas. V něm jsou sepsána možná rizika, která při porodu do vody hrozí. Je to:

 • zvýšené riziko bakteriální infekce,
 • při porodu odchází stolice, moč i krev do vody, ve které rodící žena leží - zajištění filtrace, teploty a čistoty je komplikované a finančně náročné,
  je zde omezený přístup porodníka k rodidlům ženy a k plodu,
 • tlačení v poloze na zádech, v podřepu nebo ve stoje je ve vaně nebezpečné (uklouznutí),
 • vytažení rodičky z vody a přesun na porodní lůžko je komplikovaný, prodlužuje dobu k provedení život zachraňující operace,
 • existuje zvýšené riziko krvácení po porodu plodu pro zvýšenou teplotu, riziko podcenění krvácení rodičky umístěné ve vaně, k němuž může dojít z důvodu chybného odhadu krevní ztráty.

Vyšetření a kontrola jsou možné i ve vaně

Bylo by ale chybou myslet si, že porod do vody probíhá bez dohledu odborníků. S rodičkou musí být neustále někdo v místnosti a samotný porod pak vede lékař, případně porodní asistentka pod jeho dohledem. I veškerá předporodní vyšetření lze provádět pod vodou. A možné je i hlídat srdeční frekvenci miminka v děloze speciálními sondami. Přesto ale existují maminky, které lékaři rodit do vody nenechají.
5c349db29b577obrazek.png

Kdy je (ne)možné rodit do vody?

Základní podmínkou je, aby nastávající maminka neměla zdravotní komplikace, a její těhotenství probíhalo fyziologicky.

 • Naprosto vyloučen je porod do vody například při infekci rodičky virem HIV nebo žloutenkou.
 • Porod také nesmí přijít dříve, než po 37 ukončených týdnech těhotenství.
 • Při porodu nesmí být zjištěny žádné problémy u rodičky, ani u plodu (například hypoxie).
 • Lékaři většinou odmítají porod do vody také u porodu koncem pánevním nebo při porodu dvojčat a vícerčat.
 • Kontraindikací je i podání analgetik nebo epidurální analgezie. To musí ženy při porodu do vody oželet.

Jak porod do vody probíhá

Porod do vody, kdy je miminko při narození celé ponořené pod vodní hladinou, označují zdravotníci za alternativní. Přesto si k němu nachází cestu stále více nastávajících maminek. Například v krnovské porodnici, která možnost rodit do vody nabízí od května roku 2005, tuto možnost využilo už 270 žen.

„Porod do vody je vždy na přání rodičky, u které neprobíhá rizikový porod, a nepředpokládá se žádná komplikace. Zdravotnický personál sleduje, zda porod probíhá bez komplikací a sleduje stav miminka moderními kardiotokografickými přístroji do vody. Teplota vody při porodu do vody je 37 °C a miminko je porozeno do vody, kde se cítí svobodné a bezpečné. Dostatek kyslíku má dítě zajištěno pupeční šňůrou. K prvnímu nádechu dochází při vytažení miminka z vody. Narozené dítě dáváme ihned jeho mamince do náruče, aby se vytvořila pevná vazba mezi matkou a jejím dítětem, a dítě v prvních okamžicích svého života zažívalo pocit bezpečí a mateřské lásky,“ popisuje běžnou praxi mluvčí krnovské nemocnice Jiří Krušina.

Další porodnice, které porod do vody umožňují, se nachází například v Pelhřimově, Brně nebo třeba Vsetíně.
5c349dbbe34c9obrazek.png

Zkušenosti maminek

Z porodu do vody byla nadšená paní Alena (29), která před rokem porodila svého syna Adama. „Můj porod trval necelé dvě hodiny a z toho jsem hodinu a půl strávila v porodním bazénku. Voda úžasně tlumila bolesti a mně ani nenapadlo, abych lezla ven. Malý byl venku na tři zatlačení, bez jakéhokoli nástřihu. A to jsem byla prosím pěkně prvorodička a syn měl rovná čtyři kila. Druhý den jsem o porodu ani nevěděla. Příště bych nerodila jinak,“ je přesvědčená.

Opačnou zkušenost ale udělala paní Jitka (35): „Do vody jsem se rozhodla rodit své druhé dítě, po předchozí špatné zkušenosti. Jenže když mě do vany posadili, kontrakce zmizely! A tak jsem musela ven. Zpátky mi dovolili vrátit se až těsně před samotným porodem. Jenže to nebyla žádná výhra. Vůbec jsem nevěděla, jak se v té vaně zapřít, abych mohla pořádně tlačit. Děsně to klouzalo, což mě pěkně znervózňovalo. Nakonec se to přece nějak podařilo, ale už bych do toho znovu nešla!“

Pro porod do vody

 • Teplá voda rodící ženu uklidňuje a zároveň tlumí porodní bolesti a pomáhá je lépe snášet.
 • Voda působí pozitivně také na svalový a cévní systém rodící ženy.
 • U řady žen (bohužel ne u všech) má teplá lázeň pozitivní účinky na urychlení porodu.
 • Méně často dochází k nástřihu hráze nebo k jejímu natržení. Voda tkáně změkčuje a snižuje jejich odpor.
 • Pro novorozence je mnohem příjemnější ocitnout se v prvních okamžicích nejprve ve vodě - tedy ve známém prostředí.
 • Žena může libovolně střídat polohy podle toho, jak jí to právě vyhovuje.
 • V případě nekomplikovaného porodu je třeba jen minimálních zásahů zdravotníků.

Proti porodu do vody

 • Existuje zde riziko (i když malé) bakteriální infekce, protože při porodu se ve vodě nachází také krev, stolice a moč.
 • Lékaři mají menší přehled nad možnou ztrátou krve rodičky. Proto se třetí doba porodní (porod placenty) často odehrává na souši.
 • Lékař má omezený přístup k rodidlům a k plodu, pokud by to bylo nutné.
 • Jestliže dojde ke komplikacím, je nutné rodičku přesouvat z vany na porodní křeslo nebo stůl. Tím lékaři ztrácí cenné minuty.
 • Na některé ženy působí teplá lázeň opačně – přibrzdí kontrakce a porod zpomalí.
 • Žena nemůže využít epidurální analgezie ani jiných medikamentů k tišení bolesti.
 • Některé ženy si stěžují na nedostatečné zapření se v kluzké vaně při tlačení.
 • Pokud by se porod protáhl, ženě může být nepříjemné být tak dlouho ve vodě.

Čtěte také:

Reklama