Jedním ze strašáků, který maminky před porodem často děsí, je natržení nebo nástřih hráze, tedy epiziotomie. Naštěstí existují techniky, které ji mohou odvrátit a průchod hlavičky dítěte usnadnit. Jako například masáž hráze. Jak na ni?

Porod nikdy nepřestane fascinovat – jak může něco tak velkého projít něčím tak malým? „Trik“ spočívá v elastičnosti pochvy a poševního vchodu. A způsobem, jak pružnost a poddajnost této tkáně ještě zvýšit, je právě její pravidelná masáž. Ani ta sice není zárukou hladkého porodu bez nutnosti nastřižení, ale spousta lékařů, porodních asistentek i maminek na ni nedá dopustit. Můžete ji vyzkoušet i vy sama, případně požádat o pomoc partnera.

pregnancy

Hráz je silná svalnatá oblast nacházející mezi pochvou a konečníkem.

Kdy s masáží hráze začít?

Ideální je pustit se do masírování hráze 4 až 6 týdnů před termínem porodu.

Čím masírovat?

Na masáž hráze existují speciální bylinné olejíčky, které zakoupíte v drogerii či lékárně. Použít ale můžete také lubrikant či slunečnicový olej.

Jak masáž hráze provádět?

Že máte mít pečlivě umyté ruce, to snad ani nemusíme připomínat. Pokud máte hrubou kůži na prstech, použijte raději jednorázové vyšetřovací rukavice.

Pozor, s masáží hráze přestaňte, pokud se objeví nějaký vaginální problém, jako je například výtok či herpes. Mohli byste jej ještě zhoršit.

Základem úspěchu je být uvolněná. Ideální je zvolit polohu v polosedě, kdy jste pohodlně opřená, nohy máte pokrčené a mírně od sebe.

  1. Naneste (nejlépe nakapejte, aby nedošlo ke kontaminaci) olej či lubrikant na prsty a následně do spodní oblasti pochvy a na hráz. Není potřeba velké množství, důležité je, aby prsty jemně klouzaly.
  2. Promasírujte hráz tak, že budete jemně snižovat poševní vchod.
  3. Vložte ukazováček a prostředníček do pochvy zhruba 3 až 4 centimetry hluboko (asi po druhý kloub prstu) a přejíždějte jimi po spodní části pochvy, tedy té, která se nachází pod hrází. Stěnu pochvy stlačujte jemně dopředu a dolů. Simulujete tak postup hlavičky dítěte při porodu.
  4. Pak vložte do pochvy oba palce a v masáži pokračujte. Palci přitom natahujte pochvu jemně, ale co nejvíce do stran a ukazováčky proti palcům masírujte pokožku na hrázi.
  5. Tlak postupně zvyšujte. Pamatujte ale, že masáž má být sice „cítit“, ale rozhodně by neměla být velmi bolestivá. Důležité je umět hráz při masáži dobře uvolnit. Tato dovednost se vám bude hodit i při samotném porodu.

Masáž hráze by neměla trvat déle než 5 minut. Opakujte ji ideálně každý den až do porodu. Brzy ucítíte, jak je poševní tkáň i svaly obklopující pochvu poddajnější a uvolněnější.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také: