Máte v plánu pořídit si psa, ale chybí vám zkušenosti? Rozhodně se do jeho nákupu nevrhejte po hlavě a výběr plemene nepodceňujte. Namísto parťáka, s nímž si rozumíte beze slov, se můžete potýkat s povahově naprosto odlišnou bytostí. O odlišnostech psích povah a temperamentu jsme si povídali s Pavlem Bradáčem, trenérem psí školy.

Když si chce někdo pořídit psa, asi existuje spousta věcí, které by si měl promyslet…
Je třeba zvážit váš životní styl, jaké aktivity se psem plánujete a kolik času mu chcete a můžete denně věnovat. Je to závazek na mnoho let a je tedy vhodné zvážit, zda jste schopni věnovat se psovi každý den dostatečně dlouhou dobu. Určitě by si jej neměli pořizovat lidé, kteří nebudou mít dostatek trpělivposti s tím, že pes zpočátku může doma něco zničit, znečistit a podobně. Dobré je také zvážit finanční možnosti. Náklady na chov psa jsou přímo úměrné jeho hmotnosti, a to nejen krmení, ale i veterinární léčiva se dávkují a účtují podle hmotnosti. Pes má zkrátka své fyzické a psychické potřeby. A pokud mu je majitel nedokáže zajistit, mít by ho neměl.

psi

Pokud tohle všechno člověk zváží a rozhodne se psa přece jen pořídit, jak se rozhodnout správně?
Volba vhodného plemene ani výběr konkrétního psa či feny není vždy jednoduchá. Podle psích atlasů je každý pes vhodný pro každého a podobný názor mají obvykle chovatelé jednotlivých plemen. Chovatelé totiž většinou nemají možnost porovnání jednotlivých plemen mezi sebou. Vidí jen to své plemeno a často jsou také smíření s jeho negativními vlastnostmi. V ideálním případě by vám s výběrem měl pomoci někdo, kdo má zkušenosti s co nejvíce plemeny a dokáže posoudit jejich rozdíly, nároky a také určitou kompatibilitu s vaším životním stylem. Osobně si myslím, že skoro každý může najít to „svoje“ vhodné plemeno či jedince. Jen okolo psů bývá spousta pověr. Jsou i velcí psi vhodní do malého bytu, protože nejsou příliš aktivní a nevyžadují pohyb. Existují plemena, která nepotřebují venčit. Tedy mohou se venčit doma.

Podle čeho tedy vybrat správné plemeno?
Nejdůležitější jsou asi tři důležité vlastnosti, kterými se jednotlivá plemena liší. Těmi jsou temperament, tvrdohlavost a důvěřivost vůči cizím lidem a psům. Ale popisy plemen v atlasech psů i na internetu obvykle schovávají záludnosti, protože se snaží zalíbit se co nejvíce lidem. Tím zakryjí vlastnosti, které mohou být pro někoho výhodou a pro jiného naopak. Asi nejvíce se jednotlivá plemena liší právě temperamentem. Sice se v knihách píše, že pes může spát až 22 hodin, ale to rozhodně pro některá plemena či jedince neplatí. Jsou i takoví psi, kteří spát nemusejí skoro vůbec.

Na takového psa musí mít jeho majitel asi spoustu času.
Pokud si pořídíte aktivního psa, počítejte s tím, že to množství energie, kterou tito psi mají, budete muset nějakým způsobem denně řešit. A pokud ji nevyřešíte, tedy správným způsobem psa neunavíte, potom si najde způsob sám. Někdy může jít o devastační chování, ať už zahradničení nebo údržba bytu, nebo hodiny zpěvu, za které vám sousedi nepoděkují. Nebo si udělá hračku z vás. Unavit jej ale musíte i psychicky. Fyzickou únavou mu jen posilujete kondici a on má potom ještě více energie.

A co zmíněná tvrdohlavost?
Prosazování vlastní vůle, někdy třeba zvané „dominance“, je také u různých psů a plemen velmi odlišné. Někteří psi se velmi snadno dokáží přizpůsobit a dají se velmi snadno cvičit. Jiná plemena, zejména teriéři a jim podobní, mají sklony si vymýšlet a realizovat chování velmi samostatně. Protože pro samostatnou práci byla určena. Nějčastěji při lovu nebo třeba při ochraně. Někomu takto samostatný pes nevadí. Nezkušenému majiteli však může takový pes nadělat plno vrásek na čele. A nezáleží přitom na velikosti. Často platí, že čím menší pejsci, tím více tvrdohlaví někteří jsou.   

Třetím kritériem byla důvěřivost. Proč je právě ta důležitá?
Důvěřivost či nedůvěřivost vůči cizím lidem a psům, případně i situacím či předmětům, je dalším důležitým povahovým prvkem, který je potřeba při rozhodování zvážit. Některá plemena byla vytvořena pro obranu a ochranu, hlídání, práci u policie či přímo jako zbraň. Tito psi a feny mají sníženou důvěřivost vůči cizím a znamená to, že na ně mohou být i více či méně agresivní. Tyto vlastnosti bývají popsány v popise plemen často velmi eufemisticky od „nedůvěřivý k cizím“, „oddaný svému pánovi“ přes „spolehlivý hlídací pes“ nebo „ochránce rodiny“ až po „v případě ohrožení vás bude nekompromisně bránit“. Všechny tyto věty působí velmi příjemným dojmem.

A nejsou to příjemné vlastnosti?
Rubem těchto vlastností často je, že hlídají někdy „tak nějak příliš“.  Pokud je to pes vázaný na jednu rodinu, obvykle bere jako vlastní pouze ty, kteří s ním žijí prvních šest měsíců až rok ve společné smečce či domácnosti. A každý jiný člověk nebo pes je vetřelec. Pes je schopen hrozit i vlastní rodině, pokud nežije ve stejném domě. Než si pořídíte „spolehlivého hlídače“, zamyslete se nad tím, zda chcete psa, který možná nebude bez správné a důsledné výchovy schopen být s ostatními psy či lidmi. Nepustí nikoho cizího do vašeho domu. A cizí jsou opravdu všichni. Včetně vaší nové přítelkyně. 

Jak tohle všechno zjistit?
Snažte se vždy ptát co nejširšího okruhu lidí. Nejlépe těch, kteří mají zkušenosti s mnoha plemeny. A ideálně i s více jedinci konkrétního plemene, protože někdy se více liší dva psi jednoho plemene než dva psi dvou různých plemen. Nejvíce vám o psech poví ten, kdo je má na víc než jen na chov či ozdobu. 

Kdo je Pavel Bradáč?

cvicitelSpolečně se svou ženou Evou provozuje areál v Herolticích, je zakladatelem Klubu pracovní a zábavné kynologie a hlavním trenérem zdejší psí školy. Výcvikem psů se živí od roku 2009, věnuje se také vodnímu záchranářství. Má za sebou velké množství „napravených“ psů a vytvořených kvalitních vztahů s jejich páníčky. Více na www.kynolog.cz.

Jaká plemena se hodí do rodin s dětmi a která by si rozhodně neměli pořizovat starší lidé? Na to se zaměříme příště.

Čtěte také:

Reklama