novy-mazlicek-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Než přivedete mazlíčka domů

Do základní výbavy, kterou byste před příchodem mazlíčka měli mít, patří kvalitní krmivo. Pro začátek doporučujeme pokračovat se stejným, kterým krmil chovatel. Postupně je samozřejmě možné přejít na jinou značku. U psů dále nezapomeňte na vhodný pelíšek, pamlsky, vodítko, obojek, identifikační známku a misku na krmivo a vodu. U koček nesmí v základní výbavě chybět miska na krmivo, fontánka na vodu, škrabadlo, záchodek, kočkolit a přepravka. Než mazlíčka přivedete, projděte svůj domov a odstaňte všechny nebezpečné předměty, jako jsou kabely, toxické látky a jedovaté rostliny.

První společné dny a čemu věnovat pozornost

Je to tady, vaše radost z nového člena rodiny může plně propuknout. Nyní vás čekají první společné dny a zvykání si nejen mazlíčka na nové prostředí, ale i vaše na nový režim. „První dny v novém prostředí jsou pro jakékoli zvíře stresující. Setkávají se s novými věcmi, pachy a zvuky. Doporučujeme s sebou domů vzít hračku či deku z předchozího domova, ze které ucítí pachy, které důvěrně zná. Velmi důležité je v začátcích mazlíčka nechat v klidu v novém domově rozkoukat,“ uvádí Alena Bartoníčková produktová specialistka Super zoo.

Máme doma štěně

Od prvního dne se začněte věnovat výchově a učení mazlíčka k čistotě. Pokud jste si pořídili štěně, vezměte ho ven po každém spánku i krmení a odměňte ho pokaždé, když se mu podaří venku potřebu vykonat. Štěně je velmi učenlivé a rychle pochopí, za co odměnu dostalo. Pokud u sebe zrovna nemáte psí pamlsek, může odměnou být i nadšený a povzbudivý tón hlasu a velká pochvala. Během prvních dnů je také důležité ukázat mazlíčkovi, kde bude spát. Naučte ho, že pelíšek je místem, kde se může schovat a v klidu odpočívat. Po pár dnech společného soužití můžete začít učit základní povely jako je přivolání, sedni, lehni a zůstaň. „Při učení povelů se zaměřte nejen na jejich správné vykonání. Všímejte si také, kdy je štěně unavené a ztrácí pozornost. V tomto momentě je lepší na chvíli přestat a nechat pejska oddechnout,“ dodává Alena Bartoníčková. Postupem času začněte štěně učit být o samotě. Začít můžete tak, že odejdete do jiné místnosti, poté můžete vyjít ze dveří a v případě úspěchu prodlužujte intervaly. Během prvního týdne také navštivte veterináře, aby štěně prohlédl a domluvil se s vámi na dalším očkování a odčervení. Správné očkování je navíc velmi důležité před tím, než začnete své štěně seznamovat s jinými psy. Poté již můžete začít se socializací s jinými psi, lidmi ale i zvuky, předměty, pachy a dopravními prostředky, se kterými se může v budoucnu setkat. Pokud jste začínající chovatel, můžete se obrátit na specializované cvičitele, kteří vám pomohou s výchovou a výcvikem.

stene-vycvik.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Zabydlení kotěte

Během prvních dnů s kotětem je to velmi podobné jako u štěněte. Nechte kotě v klidu rozkoukat v novém domově, kde je spoustu jiných pachů a předmětů, které ještě nezná. V prvních dnech je velmi důležité ukázat mu, kde má toaletu, vodu a krmivo. Při učení kočky na toaletu dbejte na to, aby nebyla ve stresu. Pokud svou potřebu vykoná mimo záchodek, rozhodně ji netrestejte. Hromádku přeneste pomocí lopatky do záchodku a poté tam přeneste i kočku. Toto opakujte, dokud kočka nepochopí, kde potřebu vykonávat. „V případě, že kočka odmítá na záchodek chodit, je možné, že jste zvolili nevhodnou podestýlku. Doporučujeme od předešlého majitele zjistit, na jaký druh je kočka zvyklá,“ říká Alena Bartoníčková. Jestliže ani po výměně kočka na záchodek nechodí, je pravděpodobné, že se jí nelíbí jeho umístění. Kočky jsou velmi citlivé, kde se toaleta nachází. Neměla by být na rušném místě ani v blízkosti misek s vodou a krmivem. Nezapomeňte ani na návštěvu veterináře. Kotě by mělo od předchozího majitele odcházet očkované i odčervené, i přes to byste ho ale měli nechat v prvním týdnu prohlédnout.

Zdroj info: Tiskové materiály/ Super zoo, Alena Bartoníčková

Reklama