Sněmovna odhlasovala novelu zákona o sociálních službách. Mělo by se zvýšit porodné neboli jednorázový příspěvek na náklady související s narozením dítěte. Částka by se z nynějších 8 600 měla vyšplhat na 17 500 korun. Za dvojčata vám vyplatí 52 500 a za trojčata 78 750 korun.

A není to trochu málo?

Kdo má na ně nárok? Žena s trvalým bydlištěm na území ČR, která porodila dítě, nebo v případě jejího úmrtí otec dítěte. Nárok na vyplacení vzniká dnem porodu, dávka však přísluší i člověku, který převzal dítě mladší jednoho roku do trvalé péče nahrazující péči rodičů.

Nejdříve ale byla schválena tisícikoruna pro prvňáčky nastupující do první třídy. Peníze mají být použity na nákup školních pomůcek. Příspěvek budou vyplácet příslušné úřady práce, v Praze úřady městských částí a dostanou jej jen rodiny, které pobírají dětské přídavky (jde asi o 70 000 rodin, kterých se příspěvek týká). Každé dítě může tisícovku dostat jen jednou.

A není to trochu málo?

Pokud novela úspěšně projde legislativním procesem (Senát, prezident), mohou si rodiny s dětmi přilepšit už od dubna příštího roku.

Novinky v zákoně prosadila koalice, opoziční ODS byla proti. Kritizuje především příspěvek na školní pomůcky, který je podle ní plošný a populistický. Není dáván těm sociálně nejslabším, tedy adresně. Vláda si získává rodiče tím, že jim první příspěvek zaplatí už v červnu před parlamentními volbami.

Pokud novela úspěšně projde celým legislativním procesem, nárok na příspěvek vznikne vždy 1. června příslušného roku. Každé dítě může dostat tento příspěvek jen jednou a budou ho dostávat pouze ty děti, na které jejich rodiče pobírají přídavky. První dávky by měly být vyplaceny v červenci příštího roku.

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach odhadl dopad novely na státní rozpočet na stamiliony korun, což prý pro samotný rozpočet nepředstavuje velký problém.
Sněmovna navíc postoupila ve druhém čtení do závěrečného kola další zákony, které chtějí přidávat peníze rodinám. Například Zákon o životním minimu ještě nedávno počítal se snížením sociálních dávek v rodinách s více dětmi, ale teď je tomu jinak. Dávky se budou naopak zvyšovat.

Nechci kritizovat přidávání peněz rodinám s dětmi. Souhlasím s tím. Postavení rodin s dětmi se musí zlepšit. A peníze potřebují!

Jen je mi divné, že to vládě tak dlouho trvalo a najednou jakoby zničehonic začne likvidovat státní rozpočet. Navíc se neuvedla „jiná“ čísla. Stát rozdá v sociální podpoře 34 miliard, 37 miliard zaplatí na úrocích z dluhů, které si pořídil, aby zajistil výše zmíněnou sociální podporu.

A není to trochu moc?

Dávky dostává čím dál tím větší okruh lidí. Jsou za to státu vděční. Ale jsou vlastně vděční za své tvrdě vydělané peníze. Protože z těch jim stát ty dávky vyplácí. Nicméně premiér Jiří Paroubek se nebojí, že by se voliči začali zlobit, že vláda příliš utrácí. „Pokud utrácíme, tak pro lidi, a ti budou spíše spokojeni.“

První peníze obdrží rodiče školáků ještě před volbami...

Reklama