Jsou elegantní, nádherné, smrtící. Jsou to zkrátka kočky. Velké kočky. Lvi, tygři, levharti, jaguáři... Fascinují nás, když číhají na kořist a když se pak plavným pohybem vymrští ve vražedné kombinaci síly, rychlosti, drápů a tesáků. Jsou úchvatné, když se líně protahují a vyhřívají se na slunci. Málokdo ovšem ví, že se mezi sebou mohou křížit. Zástupci rodu Panthera jsou si totiž geneticky i základními rysy chování tak blízcí, že mezi nimi může za vhodných podmínek dojít k páření, a dokonce k narození potomstva. Bohyně Afrodíté by mohla vykládat...
Úmysl nebo náhoda?
Ve volné přírodě jsou velké kočky, pokud se vůbec setkají, většinou potravními konkurenty, a tak jediné zaznamenané mezidruhové křížení probíhá mezi samci levhartů a lvicemi. Jinak je tomu ovšem v zajetí. Ať už úmyslně či neúmyslně v něm dochází ke vzniku nejrůznějších hybridů. Častým motivem takového křížení bývá zvědavost, svou roli ovšem hraje i touha po zisku a obcházení právních předpisů (zákonná omezení chovu se v některých zemích na křížence nevztahují). Někdy ovšem dojde ke spáření různých druhů omylem, protože ošetřovatelé nezavřou klec, nebo si soukromníci, kteří velké kočky chovají, neuvědomí, že i různé druhy se mezi sebou mohou spářit, a nechají je pohromadě. V zoologických zahradách se už v současnosti cílené mezidruhové křížení neprovádí, protože potomci těchto „experimentů" trpí řadou problémů.
Rozpolcená duše
Mláďata, narozená z mezidruhového křížení, mívají celou řadu fyzických a psychických poruch. Mnozí samci a nemálo samic bývá neplodných, vysoká je úmrtnost mláďat a také výskyt dědičných vad. Ale i pokud zvířata přežijí, trpí řadou problémů - a to především kříženci lvů a ostatních velkých koček. Lvi jsou totiž ze své podstaty společenští, kdežto ostatní velké kočky jsou samotáři. Vnitřní konflikt mezi těmito tendencemi, stejně jako problémy ve vztahu k matce, která svá mláďata nechápe, vedou k frustraci, strachu nebo ke zbytečné agresivitě, a někdy i k zabití mláďat.
Říká se jim „ligeři" a jsou to asi nejčastěji se vyskytující kříženci. Vznikají pářením samice tygra a samce lva. Jsou mezi kočkovitými šelmami naprostými giganty - mohou dosáhnou délky 360 centimetrů a váhy 450 kilogramů. Jejich obrovský vzrůst je důsledkem absence genu, omezujícího velikost potomstva. U lvů ho totiž přenáší samice a u tygrů samec. Také barevně působí ligeři úchvatně - na srsti mívají skvrny i pruhy a samci mají hustou hřívu podobnou hřívě lvů. Samci jsou obvykle neplodní, ale samice jsou často plodné a mohou se úspěšně spářit s jedinci obou druhů.
Menší bratříček
Takzvaný tigon vzniká zkřížením lvice a tygra. Je mnohem menší než liger, protože v něm působí gen obou druhů omezující velikost. Tyhle číči váží v průměru kolem 150 kilogramů. I jejich srst pokrývají skvrny a pruhy, ale samci mají jenom nevýraznou hřívu. I u těchto kříženců jsou samci neplodní a i samice tigonů bývají sterilní častěji než samice ligerů.
Záhadný marozi
Mezi domorodci se vykládají legendy o marozi - skvrnitém lvu s hřívou. Pravděpodobně jde o jediného přirozeně vznikajícího křížence - a to mezi samcem levharta a lvicí. Správně se mu říká leopon a pokusy o jeho odchov kdysi probíhaly v Německu, Itálii i Japonsku. Největší úspěchy zaznamenala ZOO v Hanšinu v Japonsku. Leoponi mají na srsti hnědé skvrny, na ocase „lví" štětku chlupů a samci se honosí hřívou. Po svých leopardích předcích zdědili lásku k lezení na stromy, ale více než kterýkoliv jiný kříženec trpí rozpolceností povahy.
Existuje vůbec?
Křížením samce lva a levhartice by měl vzniknout liopard. O těchto hybridech ovšem neexistují prakticky žádné dostupné zprávy, a tak není vůbec jisté, jestli ke křížení někdy úspěšně došlo.
Kříženec jaguára a lva se nazývá jaglion. Má na srsti tmavé rozety, na ocase lví štětku a tělo a z převážné části i povahu jaguára. Samci také mívají tmavou hřívu okolo krku.
Kromě křížení lvů s různými jinými druhy jsou samozřejmě známí i kříženci tygrů s ostatními kočkovitými šelmami či další varianty a kombinace. Velké kočky ovšem nelze křížit s kočkami malými. Na druhou stranu jsou především v posledních letech mezi smetánkou na Západě populární různé varianty kříženců malých divokých koček a koček domácích - například kříženci ocelotů a domácích koček.
Zdroj: lev.panthera-leo.org
Co si myslíte o podobných křížencích? Má člověk na takové experimenty právo? Nebo zasahuje do vývoje přírody tam, kde by neměl? Jde o týrání zvířat? Nebo se Vám kříženci líbí a klidně byste si jednoho pořídila? A co velké kočky? Fascinují Vás? Nebo máte radši ty malé?
Nový komentář
Komentáře
Majucha: přesně tak - čekat na žrádlo u nás můžou akorát lidi...
Tyhle kočky jsou jako mazlíci trochu velcí, ale znáte někdo savanovou kočku?
To je kříženec bengálské kočky a servala, existuje v několika velikostech od velikosti normální kočky až k pořádné číčě, a lze je chovat jako normální kočky.
Nyotaimori: No třeba i tím (kromě místa v děloze, jak už napsala Ťapina), že některé geny se přenáší jen po mateřské a některé jen po otcovské linii - v kombinaci s recesivitou a dominancí to pak dává odlišné potomky...
ta kočka na druhé fotce leží přesně jako naše Bornie když čeká na žrádlo
Nyotaimori: Protože ti kříženci prostě nejsou stejní
Kříženec klisny a osla je mula, takový menší kůň s delšíma ušima, kříženec oslice a hřebce je mezek, větší osel s divným hlasem. Nezáleží jen na tom, jak se pomíchají geny, ale třeba i na tom, kolik je místa v děloze. Oslice si v sobě nenechá narůst koňské hříbě, neb by ho neporodila. Ono to těhotenství není vždycky až tak sebevražedné, jsou i regulační mechanismy
Ťapina: jaktože neexistuje kříženec člověka a gorily? Já osobně několik takovejch znám...
Nyotaimori: Protože, jak vidno třeba na těch prvních dvou - liger a tigon - jsou výsledky naprosto jiné - první je přerostlé "hovado" a druhé celkem malá číča. Kvůli genu omezujícímu velikost. Taky třeba mula a mezek se liší - vzhledem, vlastnostmi i povahou. Proto se to rozlišuje
Kočky miluju
, ale lidi by se měli věnovat něčemu užitečnýmu a nedělat kraviny typu "liger"
Tak leda, že by byl někdo příbuzný ve vesmíru ... kříženec by vypadal asi takhle
ivana.kuglerova: No jo, když byli
Stejně je to škoda, že jsme jediní svého rodu, mohlo to být zajímavější
Rozhodně by odpadly strkanice kvůli tomu, že někdo je černej a někdo bílej
Ťapina: Ale prý se podle některých výzkumů kdysi přirozeně křížil tuším homo neanderthalensis s auatralopithékem
Modré z nebe: To jim můžu říct. Nevypadá, protože není a nemůže být
To křížení je mezidruhové, ne mezirodové. Sice se to česky jmenuje lev a levhart, ale je to jeden rod Panthera, jen různé druhy. Člověk bohužel
rodového soukmenovce už na Zemi nemá
Ona si příroda do toho kecat moc nenechá, kříženci bývají většinou neplodní, takže nějaké ovlivnění genofondu nehrozí. Ať si lidi vyhrajou, když je to baví
... ať lidé experimentují na sobě. Třeba by lvy zajímalo, jak vypadá kříženec člověka a gorily!
Velké kočky miluji, ale kříženci se mi nelíbí. V přírodě to beru, ale člověk by do toho jak už psala gerda fušovat neměl
Tito kříženci se mi moc nelíbí. Pokud se to stane ve volné přírodě, nedá se nic dělat. Ale člověk by do toho fušovat neměl.