Když se moji rodiče před šesti lety rozhodovali, jestli si koupí, či nekoupí psa, pomohla jim náhoda. Na jednom výletě na hradě Helfštýn je úplně uhranul irský setr Lord. A shodou okolností, jeho majitel zrovna nabízel štěňátka, která se narodila Lindě a jejichž otec byl právě Lord. Naši neváhali ani chvíli a na štěňátka se jeli podívat. Odvezli si domů malý rezavý uzlíček, fenku, která dostala jméno Sindy.
Bylo to už hodně dávno, a naší Sindy se před několika dny narodilo patnáct štěňat. Čtyři bohužel zemřela, ale zbylých osm holčiček a tři chlapečci se mají čile k světu.

"Takhle krásné štěňata irského setra jsem dlouho neviděl. Už vůbec počet štěňat, která se Sindy narodila, je nezvyklý. Setr jich obvykle mívá tak maximálně jedenáct," řekl náš veterinář doktor Hruška.

Setr je pes neobyčejně krásný, ušlechtilý, elegantní, inteligentní a vysoce temperamentní. Vyniká také svými loveckými vlastnostmi. Proto je vyhledávaný jak do rodin, k dětem, tak jako lovecký pes. V každém případě se s jeho výchovou musí začít už v raném mládí a jen ze správně vychovaného setra můžete mít ničím nezkalenou radost. Jinak se vám taky může stát, že vám setr na procházce uteče a několik hodin jej neuvidíte. To proto, že jej zláká pach zvěře, kterou jeho velice citlivý nos rychle odhalí.

"Při výchově musíte postupovat důsledně, ale nesmíte na psa jít příliš tvrdě. Je totiž velice citlivý. Raději než s trestem, pracujte s pochvalou a odměnou a uvidíte, že váš pes se bude učit velice rychle."

Vybírat můžeme ze tří samostatných plemen - irský, anglický a skotský neboli gordonsetr. Plemena se liší barvou srsti, ale i stavbou těla a temperamentem.

Pokud hledáte psa do rodiny, můžu vám doporučit právě irského setra. Je to pes velice společenský, přátelský, mírný, přítulný, spolehlivý a co je důležité, postrádá jakékoliv projevy agresivity.

"Setr se velice dobře snáší s dětmi. Chová se k nim velice ohleduplně a přátelsky. Velice rád se s nimi mazlí. Dejte ale pozor, aby mu děti neubližovaly, aby se jich setr nezačal bát. Není dobré nechávat velice malé děti samotné v jeho přítomnosti. I když pes není agresivní, zbytečně neriskujte."

"Jestliže se rozhodnete pro koupi setra, je dobré vědět, že se mu opravdu musíte hodně věnovat. Poměrně častou a důslednou péči vyžaduje jeho dlouhá hustá srst, kterou musíte pravidelně vyčesávat. Navíc je tento pes náročný na pohyb a nestačí mu jen výběh na dvorku, měl by pravidelně chodit se svými pány na procházky. Pes, který tráví všechen svůj čas na dvorku, se časem otupí, protože mu chybí podněty zvenčí. Potřebuje zkoumat a objevovat pořád nové věci," upozorňuje veterinář Hruška.

Základní výbava pro psa
1. matrace nebo košík s polštářem
2. jídelní miska, miska na vodu (obě těžké, odolné proti převrácení)
3. obojek a vodítko
4. kartáč a hřeben na srst
5. žvýkačky pro péči o zuby
6. hračky
7. ochranná mříž nebo síť do auta

Co si musíte ujasnit před koupí setra?
1. Souhlasí s jeho koupí všichni členové rodiny?
2. Máte pro něj vhodné životní podmínky?
3. Hodí se vaše okolí k vycházkám se psem?
4. Máte dost volného času a také energii se tomuto psovi věnovat?
5. Počítáte s měsíčními náklady asi 600 až 1 000 Kč?
6. Chcete raději fenu nebo psa?        

Pro podrobné informace doporučuji knihu, kterou napsal Horst Bielfeld a jmenuje se Setr. Vydalo nakladatelství Art Area. Právě z této knihy jsem čerpala některé odborné informace.

Chcete se ptát? Ptejte se, ráda vám odpovím...                   

       
Reklama