Domácí fitko mám mnoho výhod a vybavit ho je snadné. Pokud se obrátíte na prověřený obchod s tímto sortimentem jako je například fitham.cz, nejen, že vám odborně poradí, ale také si u nich můžete koupit, co potřebujete.
Foto: fitham.cz
Jaké vidíme výhody domácího fitka? Je jich hned několik!
Fitko podle vlastních představ
Fitko, které si zařídíte doma bude přesně podle vašich představ, na míru vašich potřeb, aby váš trénink byl perfektní, takový, ze kterého máte radost.
Trénink nikdo neruší, cvičíte si, jak potřebujete
Doma cvičíte jen vy, vaši blízcí nebo ten, koho do svého fitka pozvete. Nemusíte se tedy obávat toho, že váš oblíbený stroj bude obsazený a vy budete čekat, až se uvolní. Takže si svůj trénink odcvičíte plynule, nebudete muset měnit plán a dělat kompromisy.
Fitko je doma, nemusíte nikam cestovat a ušetříte čas
Pokud máte doma fitko, máte ho po ruce. Nemusíte řešit, že je vaše fitko daleko, že se vám zrovna nechce ven nebo že je venku počasí, které vás limituje. Stačí se jen převléct a můžete hned začít cvičit. Navíc je tady výhoda časová – můžete cvičit, kdy se vám chce. Také tím ušetříte čas, který byste trávili cestou do venkovního fitka a zpátky, případně peníze za parkování.
Hygiena
Stoje a náčiní, s jakým cvičíte jsou jen vaše. Máte dobrý pocit z toho, že se jich dotýkáte jen vy nebo ten, kdo doma cvičí s vámi. Také komfort domácí sprchy se cení, souhlasíte?
Úspora peněz a dobrá investice
S domácím fitkem také ušetříte peníze, které byste jinak museli platit za členství nebo vstupy do jiného fitness centra. Takto sice musíte své domácí cvičiště vybavit a něco vás to bude stát, ale nákup posilovací lavice, činek a několika posilovacích strojů se vyplatí.
Zeptali jsme se trenérky Zuzany Lambl Kubáňové, jaké stroje či náčiní doporučuje pro zařízení domácího fitness centra. Sama takovou menší tělocvičnu doma má, tak se s námi může podělit o svou zkušenost.
„Jako skvělý základ pro domácí posilovnu vidím činky jednoručky, váhy 1kg, 2,5kg, 5kg a cca 7kg. Vystačíte si s nimi na mnohé varianty cviků na ruce, ale poslouží i jako solidní zátěž při výpadech nebo dřepech. Dále bych doporučovala různé druhy expanderů a posilovacích gum, které jsou za pár korun, ale na internetu najdete spoustu inspirace pro jejich použití.
Věrným pomocníkem je pak gymball nebo bosu, které využívám na různá stabilizační cvičení nebo cviky na břicho. A na závěr se já osobně neobejdu bez závěsných systémů (trx), které využívám na velmi pestrou škálu cviků na celé tělo. V podstatě se s nimi dá v klidu sestavit celý hodinový trénink.
Pokud máte prostor i na cardio zónu, pak bych sáhla po běžeckém pásu nebo orbitreku, ale hlavně si vyberte stroj, na kterém vás cardio trénink bude bavit! Těchto strojů existuje již velmi pěkná řada a trénink vytrvalosti by ve vašem týdenním rozvrhu určitě neměl chybět!", doplnila Zuzana Lambl Kubáňová.
Foto: fitham.cz
Pořídit si domácí posilovnu nemusí být finančně náročné. Na co myslet, když si chci pořídit prostor na cvičení doma?
Podlaha je základ, myslete na povrchy, na kterých cvičíte
Kvalitní podlaha, na které cvičíme, je základem bezpečného tréninku. Různé druhy cvičení vyžadují různé podmínky, a proto je důležité myslet na výběr podlahových povrchů, které budou odpovídat vašim potřebám. Pro lehká cvičení či protažení bude stačit obyčejná podložka, do posilovny, kde budete cvičit s váhami, je dobré použít speciální sportovní podlahu. Rádi vám také doporučíme, jak vybrat podložku na cvičení a také podle čeho se ideálně řídit, když vybíráte podlahu do posilovny. Je vždy lepší přečíst si nějaké spolehlivé rádce a myslet na odborné rady, abyste zbytečně neudělali chybu.
S čím začít? I s malým náčiním procvičíte celé tělo
Celé tělo procvičíte i s pár univerzálními pomůckami, které vás budou stát pár stovek. Vystačíte si s posilovacími gumami a expandéry, které si vyberete podle tvaru, síly odporu a pružnosti, kvalitní švihadlo pro zvýšení kondice a vytrvalosti, závěsný posilovací systém, oblíbená bosu, gymnastický míč a další pomůcky.
Zátěže a závaží, které vás bude bavit a posune dál
Můžete mít pocit, že vás základní pomůcky nebaví nebo si myslíte, že se přestáváte zlepšovat a potřebujete změnu. Vyzkoušejte oblíbené závaží a kupte si sadu jednoručních činek, ta vám umožní nový typ tréninku. Můžete si pořídit i nakládací jednoručky a jednoručky s variabilní zátěží, které vám ušetří spoustu prostoru i peněženku.
Máme pro vás tip i na takové vybavení, jako je olympijská osa s nakládacími kotouči, díky kterým pohodlně odcvičíte komplexní cviky jako jsou dřepy nebo mrtvé tahy, kettlebelly, pomocí kterých posílíte hlavní svalové skupiny, zlepšíte motoriku, koordinaci a posílíte kardiovaskulární systém, a další závaží, jako jsou powebagy nebo medicinbaly, které jsou velmi efektivní.
Posilovna, kterou ocení nároční
Ten, kdo má rovnou volnou místnost a chce mít svou posilovnou ještě „vymakanější“, může ji vybavit i některými posilovacími stroji, lavicemi a kardio trenažéry.
Záleží jen na tom, co je cílem. Pro cvičení, kdy potřebujete budovat svalovou hmotu, vám bude nejspíš vyhovovat multifunkční věž, která spojuje několik posilovacích strojů. To je praktické a výhodné - nebudete muset pořizovat každý zvlášť.
Dalšími stroji, které vás mohou pro domácí fitko zajímat jsou posilovací lavice a klec na dřepy, která poskytne bezpečnost při tréninku i s většími váhami.
Jestliže plánujete cvičení pro redukci hmotnosti, poohlédněte se po trenažéru pro kardio cvičení. Vybírat můžete především z běžeckých pásů, eliptických trenažérů, rotopedů, cyklotrenažérů nebo veslovacích trenažérů.
Náš tip: Další inspiraci najdete na fitham.cz
Nový komentář