OBIKonečně přišla pořádná zima! Děti se nadšeně s lyžemi a sáněmi vrhají z kopců s cílem pořádně využít sněhové nadílky. Ale co když jste zrovna na chalupě a obáváte se, aby po příchodu do studené místnosti neprochladly? Neocenitelným pomocníkem je v takových případech přímotop! Využití pro tato zařízení ale najdete od podzimu do jara, nejen při zimních pobytech na chatě.

Tato přenosná topidla jsou přesně pro takovéto situace určena. Když tedy přijdete do úplně promrzlé chalupy, zapněte přímotop a za pár minut bude v celé místnosti krásně teplo, navíc vytápíte pouze tam, kde je to akutně potřeba. Podle čeho ale přímotopy vybírat a co všechno tato topidla dokáží?

Přímotopy využijete celkově pro jakékoliv přitápění. A nemusí se jednat pouze o situace během třeskuté zimy, kdy po delší době přijedete domů či na chatu a potřebujete si přitopit, než se dům celkově zahřeje. Výborně vám tato zařízení poslouží i na jaře či na podzim, v období, kdy se ještě (nebo už) centrálně netopí, ale přitom je venku chladno.

Přímotopy a konvektory

Kromě teplovzdušných ventilátorů existují tzv. tepelné konvektory a halogenové či infračervené zářiče. Předností teplovzdušných ventilátorů je, že místnost ihned zahřejí. S tím se ovšem pojí i jejich nevýhoda - teplo nemá žádnou setrvačnost a rychle vyprchá.

OBITepelné konvektory fungují na podobném principu jako horkovzdušné ventilátory. Potřebujete-li vytopit menší místnosti, můžete konvektory využít podobně jako klasické radiátory. Pokud si pořídíte konvektor s ventilátorem, urychlíte cirkulaci vzduchu v místnosti, vyplatí se proto si několik stokorun připlatit a užít si „rychlého“ tepla v co nejkratším čase.

Posledním typem jsou zářiče. Jejich nevýhodou je nutnost výměny trubic. Zhruba každé tři roky je trubice nutné vyměnit, ale tato výměna je však - v porovnání s pořizovací cenou zařízení - poměrně finančně náročná.

Jaké vám přináší výhody?

Proč si pořídit právě přímotop? Tato zařízení mají několik nesporných výhod, díky kterým najdou využití téměř v každé domácnosti. Jejich asi největší předností je, že jsou přenosné. OBIPřímotopy jsou tak ideálním řešením pro jinak málo využívané místnosti, které potřebujete pouze občas rychle vytopit, jako je třeba pokoj pro hosty. Během několika málo minut je pokoj připraven k uložení návštěvy. Stejně tak se ale výborně hodí i v ostatních, více využívaných, částech bytu. Díváte se v obývacím pokoji na televizi a stále vám je trochu zima na nohy, i když ostatní členové rodiny si nestěžují? Nejjednodušším řešením je přenést přímotop z nevyužívaného pokoje pro hosty a soukromě si „přitopit“.

Snadná přenosnost ale není tím jediným důvodem, proč jsou přímotopy tak oblíbené. Také se jednoduše ovládají - většina topidel je navíc již v současnosti vybavena termostatem, který udržuje v místnosti stálou teplotu a sám tedy upravuje výkon topidla.

Nespornou výhodou jsou i nízké pořizovací náklady zařízení a jednoduchá instalace. Pořizovací cena se většinou pohybuje v řádu stokorun, u designového či jinak speciálního zařízení se může jednat o několik málo tisíc.

OBITip odborníka:
„Přestože se obecně vytápění elektřinou považuje za drahé, budete-li ho používat s rozmyslem, může vám naopak mnoho peněz ušetřit. Kouzlo těchto topidel spočívá právě v tom, že je použijete jen tehdy, když je potřebujete. Navíc je u nich velmi snadné regulovat, kolik tepla právě potřebujete. V důsledku tak je jejich použití velmi efektivní,“ vysvětluje Jan Smékal, ředitel OBI marketu v Praze, Štěrboholích.

Při výběru hraje roli výkon i design

Přímotopy vybírejte hlavně podle výkonu - tak, aby byly schopné dostatečně vytopit daný prostor. Obecně platí, že na jeden kubický metr obestavěného prostoru je třeba zhruba 40W. Samozřejmě také záleží i na konkrétních tepelněizolačních vlastnostech místnosti. Nejjistější cestou při výběru je ovšem nechat si poradit. Například v hobbymarketech OBI mají široký sortiment přímotopů a tamní odborníci jsou vždy ochotní poradit, který typ bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám.

OBIDalším aspektem výběru topidla je jeho vzhled. Nechcete kazit svůj vysoce designový interiér nevzhledným bílým přímotopem? Můžete si pořídit přímotopy, které naopak budou ozdobou vašeho bytu. Jako důkaz může být uvedeno například keramické topidlo Sencor, které se vyrábí v elegantním stříbrno černém provedení. Nejen, že vypadá velmi stylově, ale také vám nabídne mnoho funkcí - lze si nastavit dvě úrovně výkonu (1200 či 2000 W), můžete si zvolit funkci studený vzduch, nastavit oscilaci a navíc má topidlo funkci proti přehřátí. Komfort jeho užívání zvyšuje dotykové ovládání s LED displejem a dálkové ovládání. Topidlo si tak můžete ovládat z pohodlí křesla či gauče.

Při výběru přímotopů je třeba dbát i na bezpečnost. Samozřejmostí by měla být pojistka topidla proti překlopení. Pokud si chcete pořídit přímotop do koupelny, vybírejte vždy takový, který bude mít dostatečné krytí IP, čímž předejdete možným problémům.

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.

Reklama