Tato přenosná topidla jsou přesně pro takovéto situace určena. Když tedy přijdete do úplně promrzlé chalupy, zapněte přímotop a za pár minut bude v celé místnosti krásně teplo, navíc vytápíte pouze tam, kde je to akutně potřeba. Podle čeho ale přímotopy vybírat a co všechno tato topidla dokáží?
Přímotopy využijete celkově pro jakékoliv přitápění. A nemusí se jednat pouze o situace během třeskuté zimy, kdy po delší době přijedete domů či na chatu a potřebujete si přitopit, než se dům celkově zahřeje. Výborně vám tato zařízení poslouží i na jaře či na podzim, v období, kdy se ještě (nebo už) centrálně netopí, ale přitom je venku chladno.
Přímotopy a konvektory
Kromě teplovzdušných ventilátorů existují tzv. tepelné konvektory a halogenové či infračervené zářiče. Předností teplovzdušných ventilátorů je, že místnost ihned zahřejí. S tím se ovšem pojí i jejich nevýhoda - teplo nemá žádnou setrvačnost a rychle vyprchá.
Posledním typem jsou zářiče. Jejich nevýhodou je nutnost výměny trubic. Zhruba každé tři roky je trubice nutné vyměnit, ale tato výměna je však - v porovnání s pořizovací cenou zařízení - poměrně finančně náročná.
Jaké vám přináší výhody?
Proč si pořídit právě přímotop? Tato zařízení mají několik nesporných výhod, díky kterým najdou využití téměř v každé domácnosti. Jejich asi největší předností je, že jsou přenosné.
Snadná přenosnost ale není tím jediným důvodem, proč jsou přímotopy tak oblíbené. Také se jednoduše ovládají - většina topidel je navíc již v současnosti vybavena termostatem, který udržuje v místnosti stálou teplotu a sám tedy upravuje výkon topidla.
Nespornou výhodou jsou i nízké pořizovací náklady zařízení a jednoduchá instalace. Pořizovací cena se většinou pohybuje v řádu stokorun, u designového či jinak speciálního zařízení se může jednat o několik málo tisíc.
![]() „Přestože se obecně vytápění elektřinou považuje za drahé, budete-li ho používat s rozmyslem, může vám naopak mnoho peněz ušetřit. Kouzlo těchto topidel spočívá právě v tom, že je použijete jen tehdy, když je potřebujete. Navíc je u nich velmi snadné regulovat, kolik tepla právě potřebujete. V důsledku tak je jejich použití velmi efektivní,“ vysvětluje Jan Smékal, ředitel OBI marketu v Praze, Štěrboholích. |
---|
Při výběru hraje roli výkon i design
Přímotopy vybírejte hlavně podle výkonu - tak, aby byly schopné dostatečně vytopit daný prostor. Obecně platí, že na jeden kubický metr obestavěného prostoru je třeba zhruba 40W. Samozřejmě také záleží i na konkrétních tepelněizolačních vlastnostech místnosti. Nejjistější cestou při výběru je ovšem nechat si poradit. Například v hobbymarketech OBI mají široký sortiment přímotopů a tamní odborníci jsou vždy ochotní poradit, který typ bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám.
Při výběru přímotopů je třeba dbát i na bezpečnost. Samozřejmostí by měla být pojistka topidla proti překlopení. Pokud si chcete pořídit přímotop do koupelny, vybírejte vždy takový, který bude mít dostatečné krytí IP, čímž předejdete možným problémům.
Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.
Nový komentář
Komentáře
Věrulinka — #2 Jasně a po vypnutí okamžitá zima.
Hm, jenom a jenom žrouti eletřiny
Nevýhody přímotopu-jako například vysoké provozní náklady- tam nejsou uvedeny proč? protože je to svým způsobem vlastně reklama?