Odsavač par je dnes již běžnou součástí kuchyně. Přesto se může zdát, že se nejedná o věc potřebnou. To je ale zásadní omyl. Odsavač neboli digestoř čistí vzduch v místnosti, odvádí pachy a tuky vznikající při vaření a navíc plní funkci světelnou a dekorační.

I když by se mohlo zdát, že pro správné odvětrání místnosti by mohlo stačit otevřít si okno, odsavač je skutečně účinnější. „Pokud si otevřeme okno, vyvětráme v celé místnosti, připravíme se o teplo, ale pachy a tuky jsou těžší než vzduch a nad kuchyňskou deskou se budou držet dál. Účinná je likvidace v místě vzniku, tedy přímo nad varnou deskou," vysvětluje Pavel Trka, trenér společnosti Whirlpool, výhodu použití digestoře.

Nabídka odsavačů je široká, od malých závěsných, výsuvných či výklopných až po komínové, prostorové a nástěnné. Základním rozdílem je způsob likvidace par, pachů a vůní - nejúčinnější je odvod přímo do komína, ale pokud tuto možnost nemáte, není důvod zoufat. V podstatě každou digestoř je dnes možné použít i bez komínu díky uhlíkovému a tukovému filtru. Stačí jen uhlíkový filtr po určité době vyměnit a tukový umýt například v myčce. Novinkou je technologie Perimetr, která odsává páry po obvodu, čímž zvýší kvalitu odsávání a sníží hladinu hluku.

Dalšími rozdíly těchto spotřebičů je jejich výkon a hlučnost. Zjednodušeně se dá říci, že by výkon měl být zhruba deseti-násobkem objemu místnosti. Tedy pro místnost o velikosti 30 m3 je vhodný odsavač s výkonem 300 m3. Hlučnost se také liší dle typu, v nabídce je řada technologií, např. Deep Silence, která zajistí tichý chod díky izolaci motoru.

Mimo čistě praktické argumenty k pořízení odsavače existují také důvody estetické. Odsavač je dnes běžným designovým doplňkem kuchyně a dodává jí požadovaný charakter. Stejně tak je důležitá funkce osvětlovací, kdy spotřebič osvětlí pracovní plochu.

Whirlpool AKR 891 IX

odsavac

Odsavač par AKR 891 s šířkou 90 cm je novinkou s designem Cube. Komínový odsavač s dotykovým ovládáním nabízí možnost odstranění všech pachů, vznikajících při vaření i při dalších činnostech v kuchyni. Využívá obvodového odsávání, tzv. PERIMETRU, kdy je pára a případné nežádoucí pachy odváděna po celém obvodu spotřebiče. Samozřejmostí je vybavení inteligentní technologií 6. smysl, která zaručí dokonale čistý vzduch. Doporučená maloobchodní cena je 30 990 Kč.

Whirlpool AKR 968

odsavac

I při výkonu odsávání až 820 m3/h je tento komínový odsavač neskutečně tichý. Hladina hluku dosahuje jen 56 dB (standardní odsavač dosahuje hladiny hluku 55 dB při výkonu 415 m3/h). Tento DEEP SILENCE odsavač AKR 968 je novinkou v technologii odsávání. Spodní plocha odsavače je z hladkého kovu, a proto se velmi snadno udržuje. Uprostřed je odsávací zvon vybavený cylindrickým kovovým filtrem s vysokou účinností zachytávání mastnot a par. Dokonalá izolace motoru zabezpečuje nízkou hladinu hluku. Doporučená maloobchodní cena je 24 990 Kč.

Whirlpool AKR 686

Komínový odsavač par s šířkou 60 cm a kapacitou až 420 m3 je určen pro milovníky hladkých linií a kombinace nerezu a skla, která vytváří příjemný interiér kuchyně. Odsavač umožňuje připojení na komín i recirkulaci. Doporučená maloobchodní cena je 13 990 Kč.

 

odsavac

Reklama