Připadá-li vám slovní spojení malý obr jako protimluv, potom jste asi ještě neviděla cuy morče. Tato morčata dosahují hmotnosti až dva a půl kilogramu - tedy jako menší plemena psů. Kde se tu vůbec cuy morčata vzala a jak je chovat, to se dočtete v tomto článku...

Morče je nejlepší přítel člověka. Přesvědčit se o tom můžete v následující písničce - tam, kde by pes utekl, morče nezradí...

Donotujte si refrén: „Morče, tys nejlepší přítel můj!“ a pojďte se přesvědčit o tom, že morče dokáže psa nahradit nejen co do oddanosti, ale také rozměry. S chovatelkou Evou Kozlovou z chovné stanice Kozí hrádek jsem si povídal o cuy morčatech - morčecích obřících.

Jaký je rozdíl mezi cuy morčetem a obyčejným morčetem?
Hlavní rozdíl je patrný na první pohled, cuy morče je mnohem robustnější a minimálně dvakrát těžší než ostatní plemena morčat. Normální morče váží průměrně kolem jednoho, kdežto morče cuy dosahuje hmotnosti dvou až tří kilogramů a může měřit až padesát centimetrů. Cuy morčata mohou (ale nemusí) mít mnohem víc prstů - tato genetická chyba se nazývá polydaktylie, tedy mnohoprstost, morčatům však nikterak nevadí.

Odkud se u nás cuy morče vzalo?
Pochází z Jižní Ameriky a do dnešních dnů se v Peru chovají na maso. V oblasti And, kde je chudá země, není totiž chov velkých hospodářských zvířat možný. Do Evropy byla cuy morčata dovezena jako exotičtí mazlíčci v 80. letech a v Čechách se objevily teprve před osmi lety. Zatím je najdete jen v několika chovných stanicích.

Proč se cuy morče jmenuje cuy morče? Znamená to v překladu něco jako „obří“ nebo „velké“?
Ne, v oblasti Quechua se jim říkalo quwi a ve španělštině v oblastech nynějšího Ecuadoru, Peru cuy (cuyes) - to podle zvuku, co vydávají.

Srovnání: teddy morče Josefína (900 gramů) a cuy morče Rambo (2400 gramů)

teddy a cuy

Jak chovat cuy morče...

Vyžaduje chov cuy morčete něco specifického - tedy něco jiného než chov obyčejného morčete?
Skladba jídelníčku cuy morčete je téměř stejná, díky své velikosti potřebují větší klec, minimálně 120 centimetrů pro dvě morčata, a hlavně hodně pohybu, aby netrpěla nadváhou, což vede k různým zdravotním problémům.
Jinak bych nikdy nedoporučila chovat jen jedno morčátko - jakékoli, ať už je to cuy, nebo ne. Jedno morče se cítí osaměle, jsou to společenská zvířata. Ideální je chovat dvě morčátka v jedné kleci, tři už je zase moc, protože se dvě vždycky domluví a třetí je trochu terorizované.

Je možné chovat samečka a samičku dohromady?
Samce se samičkou rozhodně nemůžete. On je schopný samičku nakrýt okamžitě po porodu a pro její tělo je to neuvěřitelný záhul a dlouho to nevydrží. Proti tomuhle se musím rozhodně zasadit. Tvrdí se také, že nemohou být dva samečci spolu, ale mám vyzkoušené, že to není problém - třeba Rambo žije s jedním ještě větším a starším cuyem a všechno je v pořádku. Připadá mi, že se od něj v podstatě učí.

Stravování...

Kolik toho obřík zbaští a má nějaké dietetické libůstky?
Cuy je samozřejmě větší jedlík, zbaští toho asi jako tříkilový králíček, ale aby netrpěl nadváhou, musíme dávat potravu, která je bohatá na hodně vlákniny a málo cukrů a tuků. V našem chovu je nejoblíbenější obyčejná čerstvá tráva, také pokud to jde, jsou morčata na pastvě celý den na naší zahradě. V zimních měsících dostávají seno, ovoce a zeleninu a dbáme na zvýšený přísun vitamínu C, který je pro morčata důležitý.

Paraziti...

Trpí cuy morčata na nějaké breberky?
S parazity se u morčat můžeme setkat stejně jako u ostatních domácích mazlíčků a také léčba je podobná.
Osobně doporučuji při jakýchkoli zdravotních problémech navštívit veterináře. Podrobné stránky o parazitech a nemocech morčat najdete zde: Nemoci morčat.

Domestikace...

Říká se, že cuy morčata jsou plašší než ostatní morčátka, je to pravda?
To byly hlavně ty první dovezené, které se chovaly na maso. Stále více se domestikují, takže když se jim budete věnovat, budete mít milé morčátko jako ostatní.

Čtěte také...

Reklama