Alex a Andrew jsou muži, kteří stojí za projektem s názvem 4Ocean. Milovníci surfování se už nemohli dívat na to, jak jsou oceány zamořené plastem a rozhodli se proto něco udělat. Navrhli tak náramky z recyklovaných materiálů, jejíchž koupí přispějete společnosti na odklizení tohoto stále více rozšířené odpadu. Půl kila odpadu za náramek, někomu se to může zdát jako nedostačující množství. Zamyslete se ale, kolik plastů jste vy osobně posbírala v přírodě za poslední rok.

Fakta o znečištění moří a oceánů

 • Každý rok se do oceánu dostane více než 8 milionů tun plastů. To je jako kdyby se do moře každou minutu vyklopil plný nákladní vůz plastového odpadu.
 • Odpad v mořích poškozuje více než 800 druhů. 40 procent mořských savců a 44 procent druhů vodního ptactva trpí pozřením mořského odpadu.
 • Podle některých odhadů při rychlosti, s jakou vyhazujeme produkty z plastů – lahve, tašky a kelímky na jedno použití – bude do roku 2050 v oceánu více plastů než ryb a odhadem 99 procent mořských ptáků bude mít v útrobách úlomky plastů.
 • Plastový odpad zabíjí každý rok až milion mořských ptáků, 100 tisíc mořských savců, mořských želv a nespočet ryb. Plasty zůstávají v ekosystému řadu let a každý den poškozují mořské živočichy.
 • 80 procent veškerého znečištění moře pochází z činnosti na pevnině.

Zdroj: Osn.cz

5b43568a6edcdobrazek.png

 • V posledních několika desetiletích některé druhy žraloků zaznamenaly dramatický pokles, to až o 80 %. Ptáte se proč? Kvůli působení nás, lidí. Desítky milionů žraloků jsou každoročně zabíjeny pro maso, ploutve a bezpočet dalších je ohroženo zapletením do rybářských sítí. Pokud žraloci budou tímto tempem vymírat i nadále může to vést až ke zhroucení mořských ekosystémů na celém světě.
 • Nyní máte možnost si zakoupit i limitovanou edici „žraločích náramků“. Podíl z prodeje doplňku v šedé barvě putuje organizacím, které zachraňují právě tato zvířata. Půl kilogramu plastů, jež zmizí z oceánu, je naprostou samozřejmostí. 

5b4357ec907e0obrazek.png

 • Náramky můžete pořídit na oficiálních stránkách www.4ocean.com, cena jednoho náramku je 20$.
 • Pořídit si jej můžete však i v českých e-shopech jako je například Swimsuit.cz. Zde jsou k dostání za 440 Kč

5b435b2a52581obrazek.png

 • Další možností, jak pomoci naší planetě od tíživého plastu, je pouze váš čas a odhodlání udělat něco pro dobrou věc. Stačí se přihlásit k organizaci Trash Hero. Ta vznikla v roce 2014 v Thajsku. Skupinku lidí už nebavilo se koukat na nepořádek, který byl po pláži. Rozhodli se, že místo, kde se pohybovali, uklidí. Postupem času se k nim přidávalo více a více lidí z různých koutů světa.
 • Nemusíte ihned cestovat někam k moři, i Česká republika má dostatek odpadu, který se válí všude, bohužel. Můžete se přihlásit na Facebooku ke skupině Trash Hero Praha, která pravidelně pořádá úklidy, přednášky a workshopy, nebo vzít vše do svých rukou. Pamatujte, že i sebemenší úklid přírody má velký dopad.

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama