Tenhle malý, téměř kapesní pes je jedno z nejrozšířenějších čistokrevných plemen na světě. A není divu, že je oblíbeným společníkem.

Jorkšírský teriér je výborným hlídačem, ale také kamarádem, který vás bude obdarovávat svou láskou spoustu dlouhých let.  Neomylně pozná, když někdo jde a okamžitě stojí za dveřmi a štěká. Brání byt a zároveň hoří zvědavostí, aby zjistil, kdože to stojí přede dveřmi. Skoro by se o něm dalo říct, že co na srdci, to na jazyku. Upřímně a vehementně projevuje své momentální nálady.

Je to pravý rodinný pes, vyžaduje ale dost času kvůli péči o srst. Hodí se i pro starší lidi, kteří si s ním dají tu piplavou práci. I přes svůj nezměrný temperament mu stačí krátké procházky a obyčejné venčení. Ovšem zvládne i několikakilometrovou túru, takže to není žádný choulostivý křehulka.

Kamarádský darebák

Povahově je  ostražitý, tvrdohlavý a samostatný. Miluje hry a má v sobě velké množství energie. Pokud ji potřebuje vybít, bude vás tak dlouho ponoukat ke hře, až mu podlehnete.

Traduje se, že fenka je povahově přítulnější, ale není to zas až tak docela pravda. I pejskové jsou milí a přívětiví. Ale každý chovatel vám poví něco jiného.

Jeho někdy až výbušná povaha ovšem není vhodná pro každého. Pokud chcete psa, který je klidný, mírný a nad svými činy dlouze přemýšlí – pak si nevybírejte jorka.

Malý velký pes

Tento srdce velký pes je velký asi jako větší kočka…. okolo 23 cm výška v kohoutku, váha se pohybuje okolo 2-3 kg. V průměru mají jorkšírové 3 štěňátka na jeden vrh.

Úprava srsti

Na úpravu srsti si pořiďte speciální kartáč a pokud se chcete účastnit výstav, získat bonitaci a sbírat případné ceny, pak potřebujete ještě poměrně dost drahých olejíčků a sprejů. Například výše zmiňovaný kartáč stojí cca 800 Kč.

Cena?

Ono i samotné pořízení jorkšírského teriéra není levnou záležitostí.

Pes s průkazem původu stojí okolo 14.000 Kč a ty, kteří mají špičkové předky, pořídíte i za 25-50.000 Kč. Záleží na kvalitě chovu, hodnocení na výstavách, výsledcích zkoušek a zvláště psi ze zahraničí jsou drazí.

Na stravu není náročný, není dobré ho ale „přikrmovat“ u rodinného stolu, protože mívá sklony k tloustnutí a ztrácí neustálým pamlskováním ochotu k učení nových kousků. A jelikož je to pejsek nadmíru učenlivý, je to škoda.

 

A na závěr pár slov od někoho, komu tito veselí pejskové zpestřují život

Markéta a Michal Bláhovi o svých svěřencích říkají:

„Naše chov. stanice ,,Z Lhůtecké chaloupky" chová pod Českomoravským klubem chovatelů York. teriérů - www.cmkchyt.cz. Naši pejsci milují volný výběh, procházky, rádi se koupají v bazénu, Julinka miluje hraní s míčem, nikdo ji neobehraje, milují vrtat se v zemi a nahánět po zahradě kočky...

Jinak YT jako plemeno je opravdu velký pes malého vzrůstu, nebojácný, hrdý, bránící svoji smečku, ač to k pejskovi s mašlí na hlavě a vážícímu 2 kg příliš nejde, přesto je to výborný hlídač, většina se jich ráda předvádí na výstavách. Na druhou stranu se rádi vyspinkají v postýlce na polštářku, nechají se podrbat na bříšku, vykoupat v luxusním šamponu a vyfénovat, vyčesat culík na hlavě, milují děti - nechají si od nich všechno líbit a maximálně zavrčí a uklidí se do bezpečí.

Mít doma Yorka je mít radost z milého společníka, který přivítá každého příchozího, chce si vždycky hrát, vždycky má dobrou náladu, pomazlí se.

Je to samozřejmě také starost o živého tvorečka, venčení, péče o srst, koupání, česání. To ani nemluvím o péči o výstavního pejska, kterému se srst balíčkuje, aby ji neotrhal při pobytu venku, nosí oblečky pro ochranu srsti, ale i takto ,,luxusní" pes je stále jorkšír, veselý, hravý uličník. Někteří lidé je mají ostříhané, ale pak už to není York.

A s dlouhou srstí jsou tak krásní.“

A co vy? Máte rádi miniaturní kapesní pejsky?

Foto: manželé Bláhovi, chov. stanice "Z Lhůtecké chaloupky" email: 731137043, 606911673, blaha@zachranka.cz, blahova-marketa@seznam.cz

Reklama