Nesmrdí, neštěkají, neničí zařízení bytu, nemusí se venčit, stačí je nakrmit párkrát za měsíc a nevadí alergikům. Na rozdíl od akvarijních rybiček se dožívají poměrně vysokého věku a přitom někteří z nich nejsou ani příliš drazí.

Dovedou odradit nezvané návštěvy, ať už se jedná o tchyni nebo o uklízení milující babičku. Hlavně když nenápadně poznamenáte, že utekli. Což samozřejmě není pravda, protože utíkat jaksi nemůžou – nemají nohy. Navíc pěkně zařízené terárium je estetickým doplňkem bytu. A o kom že je řeč? Přece o hadech a hadicích, jak se podle neteře mého kamaráda jmenují hadí samičky.

Hadi fascinují i děsí člověka od pradávna. V mnoha kulturách zaujímali roli božstev, slouží ovšem i jako potrava a jejich kůže je stále žádaným artiklem. Na Zemi jich žije kolem 2700 druhů a jsou tady už od druhohor, a to přesto, že jsou nejmladší vývojovou větví plazů.

Zajímavosti z hadího světa

  • Hadi vylučují ze zvláštních žláz v oblasti kloaky feromony, které jsou specifické pro každé pohlaví daného druhu. Had proto vždy pozná, jestli má tu čest s hadem nebo hadicí. O lidech, a to i pokud jde o zkušené chovatele, to říci nelze.
  • Hadi mají sto osmdesát až čtyři sta třicet pět párů žeber.
  • Největšími hady jsou krajta mřížkovaná a anakonda velká – oba druhy dorůstají přibližně 9 metrů, krajty váží kolem 150 kg, anakondy přes 200 kg.
  • Přes legendy o 25 metrových hadech měřil největší zdokumentovaný jedinec – Krajta mřížkovaná – 9,76 metru. Tento kus byl uloven v roce 1912 na ostrově Celebes.
  • Nejmenšími hady jsou zemní hádci čeledi slepanovitých – Leptotyphlops bilineata. Vypadají spíše jako žížaly a málokdy bývají delší než 10 cm.
  • Nejdéle žijící had byl hroznýš královský jménem Pepek. Zemřel v roce 1977 ve věku 40 let, 3 měsíce a 14 dní v zoo v Pensylvánii. Hadi se v zajetí obvykle dožívají 10 až 20 let.
  • Většina hadů má vyvinutý pouze pravý plicní lalok, levý je buď zakrnělý nebo zcela chybí.

K domácímu chovu se nehodí každý had. Od 1. května 1996 navíc platí vyhláška ministerstva zemědělství, podle které každý v zajetí chovaný jedovatý had a had dorůstající více než 3 metry podléhá registraci a jeho chov bez povolení je trestný. Obzvláště jako začátečníci bychom si tedy měli vybírat mezi nenáročnějšími, menšími a nejedovatými druhy. V nabídce je řada různých barevných variet, albínů i mezidruhových kříženců.

Hadi vhodní pro chov doma:
Užovka červená – nenáročná a cenově dostupná (200 až 300 Kč), někteří jedinci však bývají plaší nebo agresivní.
Korálovka – korálovek existuje řada druhů a skýtají asi nejpestřejší škálu barev a variací.
Krajta tmavá – mírný had, který si dokáže zvyknout na „své“ lidi.
Hroznýš královský – klidný, relativně ochočitelný had.
Krajta královská – klidný, mírný a nepříliš velký had.

U hadů sice neplatí, že co had, to osobnost, ale stejně jako u všeho, i u nich existují výjimky. Můžete tedy narazit i na agresivní krajtu tmavou či mírnou kobru. A pro koho není had vhodný? Především pro člověka, který se chce se svým miláčkem často mazlit. I ti nejmírnější hadi totiž potřebují klid, takže i když je vhodné je občas z terária vyndat a zvykat je na dotek lidské ruky, rozhodně to nesmíme přehánět – had není kotě, abychom ho tahali jako příslovečná kočka.

Měla jste někdy hada? Třeba za krkem, nebo jste ho hřála na prsou? Pohladila jste si hada? Jaké to bylo? Pořídila byste si hada? Připadají Vám roztomilí? Nebo se hadů spíš bojíte? Líbí se vám nějaký konkrétní had?

Reklama