Když se můj bratr před pěti lety rozhodl, že bude chovat fretku, všichni mu jeho nápad rozmlouvali. Nepodařilo se jim to, a tak se naše domácnost rozšířila o malou fretčici Flafy. Časem k ní přibyl ještě kamarád Pierre a všichni si roztomilé "smraďochy" oblíbili. Přemýšlíte také o koupi fretky? Snad vám naše rady pomohou při rozhodování.

Fretka je temperamentní, velice hravé zvířátko, které vás ovšem nikdy nebude pořádně poslouchat. Nemůžete si jej vycvičit třeba jako psa, ale částečné poslušnosti je naučit můžete. Fretka si s vámi bude ochotně a často hrát a určitě se při jejím pozorování velice nasmějete.
A při vaší dobré péči se vaše fretka může dožít 10 až 15 let.

Ideální páníček pro fretku by neměl mít méně než osm let, ale velice oblíbená je i u dospělých lidí.

Nejčastěji si můžete vybírat z fretek tmavě zbarvených, ale jsou i fretky světlé, krémové nebo s oranžovým a žlutým nádechem.
Dospělý samec váží asi 1 800-1 900 g, samička pouze 1 000-1 100 g.

Kde fretku chovat?
Především se musíte rozhodnout, jestli bude vaše fretka žít s vámi vevnitř, nebo jí pořídíte venkovní výběh. Obě varianty mají pochopitelně své klady a zápory, záleží tedy na vašem stylu života.

Proti vnitřnímu chovu mluví především fakt, že výkaly fretek velice silně zapáchají. Pokud chcete ale udržovat se zvířetem užší kontakt a jste ochotni se mnohem častěji a pečlivěji starat o jeho čistotu, je pro vás vnitřní chov ideální. Tyto fretky jsou potom daleko přítulnější a krotší, bohužel jsou také náchylnější k nejrůznějším chorobám a především k obezitě.

Mírnému zápachu ale nezabráníte ani dodržováním čistoty fretky a ani odoperováním pachových žláz. Musíte také počítat s tím, že fretka je velice zvídavé a hravé zvíře, které vám "vleze" opravdu všude, bude vyhazovat hlínu z květináčů, schovávat se do skříní, shazovat ubrusy a šplhat po záclonách. Pokud tedy nejste doma, měla by být fretka zavřená buď ve své kleci, nebo v jednom pokoji, kde nemůže napáchat žádnou škodu.

Bude-li vaše fretka bydlet venku, musíte jí pořídit venkovní výběh, který bude dostateně vybaven nejen na teplé počasí, ale i na tuhou zimu. Voliéra by měla být dostatečně veliká, aby měla fretka prostor k pohybu,ale i tak byste ji měli občas volně vypustit ven nebo ji vzít na procházku na vodítku.

Jak venkovní, tak vnitřní "ubytování" fretky by mělo být vybavené vhodnými miskami na potravu, napáječkou (to proto, že pokud dáte vodu do misky, fretka se v ní nejspíš vykoupe a bude si s vodou hrát) a také malým koupalištěm. Vhodná je také miska s pískem, kde budou fretky vykonávat svou potřebu.

Čím fretku krmit?
Krmení fretky není vůbec finančně náročné. Fretka je masožravec, ale opravdu vám toho moc nesežere. Můžete ji živit masem, vnitřnostmi (játra, slezina, mozek, srdce, ledviny), jatečným odpadem, čerstvými drcenými kostmi, drůbežím odpadem, krví, rybami i rybím odpadem, vejci, mlékem a mléčnými výrobky, ale také zeleninou, ovocem, rostlinnými krmivy.
Můžete jí občas dopřát myši a ostatní drobné hlodavce. Stejně dobře ji můžete živit suchým granulovaným krmivem.

Pro ty, kteří se pro chov fretky rozhodli a chtějí získat podrobnější informace, můžu doporučit knížku Fretka, kterou napsala Lenka Skoupá a vydalo nakladatelství Dona. Je v ní mnoho užitečných rad a návodů, jak se o fretku co nejlépe postarat.

Příjemnou zábavu s fretkou přeje

 

 

             
Reklama