Podle dlouhodobých předpovědních statistik průměr letních teplot u nás narůstá a pomalu se začínáme přibližovat tropům. Stále více lidí tak přemýšlí nad možností pořízení klimatizace do bytu.

klimatizace

Před tropickými teplotami unikneme venku, ale co ve svých domácnostech a na pracovištích? Zatáhneme žaluzie, koupíme si větrák, anebo si pořídíme klimatizaci.

Druhy klimatizace

Mobilní klimatizace

Mobilní klimatizaci pořídíte už od 5 000 až 7 000 korun. Podle slov mluvčího společnosti CZECHKLIMA Petra Bareše je však tato klimatizace příliš hlučná a moc dobře nechladí. Je energeticky méně účinná, tozn. že za spotřebu se zaplatí podstatně více než u standardních klimatizací. Pořizuje se zejména tam, kde nelze umístit klasická klimatizace, nelze propojit vnitřní a venkovní jednotku, například ve skleněných výplních apod. Kvůli svému zvuku je mezi prodejci přezdívána vrtulník. :)

Standartní klimatizace Split a Multi Split

Domácí klimatizaci dělíme na dva základní typy: kompaktní a split jednotky. Mezi kompaktní patří zmíněná mobilní klimatizace a také okenní klimatizace. U split jednotek se rozlišuje vnitřní a vnější část.

Vnitřní část vyfukuje chladný vzduch do místnosti, zároveň odsává vlhkost a teplý vzduch do venkovního kompresoru, který zase opačným směrem posílá vzduch čerstvý. Vybudovat toto spojené zařízení, zároveň zvyšuje pořizovací cenu klimatizace: dodává Petr Bareš a dále upřesňuje.  
Split jednotka obsahuje jednu vnitřní a jednu venkovní jednotku. Ale existuje i tzv. Multi Split, který obsahuje jednu venkovní a pět vnitřních jednotek, čímž se řeší klimatizace ve více místnostech najednou. Cena takového zařízení se pohybuje od 40 000 nahoru, ale rozhodně se vyplatí.

Důležitá zásada, klimatizace nesmí foukat

Podle slov Petra Bareše, důležitá zásada u klimatizací je, aby nefoukala. Jako se s tím setkáváme například v řadě automobilů. Také teplota by neměla být nižší než – 7 °C než venkovní. Při správném, odborném instalování klimatizaci do bytu rozhodně doporučuje. Nejenže klimatizace vzduch pročistí od prachu a nečistot, ale také ionizuje vzduch, čímž se nám lépe dýchá, zejména při spaní, a má prý také příznivý vliv na prokrvení pokožky.

. obrazek

Použité informace: Petr Bareš, www.czechklima.cz

Čtěte také:

Reklama