Moje babička je sběratelka veškerého (podle mého názoru kýčovitého) porcelánu a skla, které vůbec existuje. Na své oblíbené kusy a kousky má zvláštní pokoj, kterému doma říkáme výstavka. Mezi růžovým porcelánem, čínskými mističkami a nekonečnými policemi s broušeným sklem, má své čestné místo sbírka porcelánu s cibulovým vzorem, jinak taky sbírka "cibuláků".  

Když jsem byla malá, tak jsem celou tuhle výstavku nesnášela. Tím víc, když mi babička už od pěti let vtloukala do hlavy, že "tohle všechno jednou zdědím .... až umře". Nedovedla jsem pochopit, a stále to nedovedu, nač takové množství talířů, sklenic, hrníčků, mističek, váz a váziček vlastně je, když je nikdo nepoužívá.

A potom jsem v práci poznala kolegyni, která měla stejnou zálibu jako moje babička. Nebo spíše podobnou. Milovala cibulákový porcelán a taky měla doma pěknou sbírku. Ale ne výstavku, to je rozdíl. Ona totiž své cibuláky používala. Když si chtěla udělat radost, přikoupila si další kousek do sbírky.

S "cibulemi" u ní doma bylo kdeco. Talíře, hrníčky, váza, mističky a mísy, kořenky, ale i příbory, a dokonce vyšívané ubrusy a cibulákové utěrky. Dokonce jsem jí malovala skleněné dózy na čaj, na které jsem napodobovala cibulákový vzor.

A tehdy jsem přestala mít vůči porcelánu s cibulákovým vzorem odpor a začala jsem se na něj dívat jako na něco, co může zdobit a sloužit zároveň.

Kde jsou na cibuláku cibule?
Cibulák se u nás vyrábí už přes 250 let. S výrobou se začalo v roce 1885 v porcelánce v Dubí a vzorem pro něj byl míšenský porcelán, jehož hlavním motivem byla míšeňská jablíčka.
A to jsou právě ty "cibule" na cibulákovém porcelánu. Jen se na ně pořádně podívejte.

Samotní míšeňští malíři se při jeho vymýšlení zhlédli ve východoasijských, pravděpodobně čínských předlohách.

Po vytvarování požadovaného kousku (ploché předměty se tvarují točením, duté se vyrábějí litím) cibuláku procházejí výrobky žárem 1 380 °C. Na vypálený porcelán se ručně maluje dekor. Ten je po celou dobu stejný. Podle výrobce cibuláku: "Středový vzor tvoří květ astry na stonku s poupětem a liány vinoucí se kolem pivoňky. To vše je doplněno na okraji ornamentem japonských broskví a právě granátovými jablíčky".

Dekor je malován modrou kobaltovou barvou a povrch porcelánu se po namalování ještě glazuje, aby odolal používání. Po nanesení glazury je porcelán celý bílý, po vypálení ale glazura zprůhlední a vzor je opět viditelný.

Cibulový porcelán se vyrábí ze 40 % ručně. Proto, když budete vzory na cibuláku opravdu pozorně pozorovat, může se vám stát, že objevíte drobnou odchylku v malbě. Může to být ale jen zdání, protože stále stejný vzor působí na každém kousku porcelánu trošičku jinak.

Pokud vlastníte cibulový porcelán, nebojte se jej běžně používat. Díky velice odolné glazuře můžete nádobí umývat v myčce na nádobí, a dokonce používat i v mikrovlnné troubě. Stane-li se vám, že některý kousek ze své sbírky rozbijete, ani to není žádný problém. Všechny výrobky mají svá čísla, která se nemění, a tak si můžete doplnit i servis po babičce a nikdo nic nepozná.

Jedinou nevýhodou, pokud byste si chtěli porcelán s cibulákovým vzorem pořídit na běžné používání, je jeho cena. Celý jídelní servis vás může přijít až na 10 000 Kč. Ale zkuste to udělat jako moje kolegyně. Na narozeniny si přejte šest polévkových, mělkých a dezertních talířů, na svátek potom třeba misky, polévkovou mísu nebo kávovou soupravu. A jen tak pro radost si dokupujte další hrníčky, kořenky a všechno ostatní. V cibulákovém dekoru si dnes můžete vybrat z více než 400 užitných nebo ozdobných předmětů. A každý rok přibývají nové věci.

A ještě jeden tip na závěr. Nehodí se vám do vašeho interiéru modrá barva? Co třeba zelená? Zelený cibulový vzor se dodává především na individuální přání a při větším odběru, ale v podnikových prodejnách výrobce si můžete koupit některé základní kusy.

                      
Reklama