Máte doma nějaké nádobí jen na ozdobu? Takové, na které se v policích práší, protože ho vůbec nepoužíváte nebo ho vytáhnete jen jednou za rok na Vánoce? V některých domácnostech se takhle opatruje třeba cibulák.

cibAsi ho znáte, tento porcelán ve tvaru rokoko, kde se objevují typické motivy už skoro 250 let. Obrázky na cibuláku byly převzaty z čínských předloh a mají svou symboliku: květ astry neboli chryzantémy je symbol času, pivoňky znamenají bohatství, vznešenost a vzrůst, tyč bambusu zase soudržnost, broskve nesmrtelnost a granátová jablka plodnost.

Zajímavé je, že na nádobí nenajdete žádné cibule, název „cibulák“ (německy Zwiebelmuster) vznikl totiž omylem, když si lidé spletli granátové jablko s cibulí. Tehdy se tento porcelán vyráběl v saské Míšni, a to už od roku 1783. V českém Dubí se začalo s výrobou cibuláku v roce 1885 a dnes je to jedna ze čtyř posledních továren na světě, která ho vyrábí.

Stejné motivy, různé barvy

Celkem už existuje 631 druhů cibulákových výrobků. Základem je stále modrá barva ornamentů, objevují se ale pořád nové druhy. Delší dobu si můžete koupit cibulák zlacený nebo zlacený s dekorací rubín a také zelený, případně ještě dekorovaný platinou. Nejnovější je pak cibulák barevný, ten se začal prodávat teprve před rokem.

cib

Mně se cibulák líbí, doma mám sadu talířů, kávový servis a pár dalších kousků, většinou ho dostávám jako dárek od rodičů. A rozhodně ho nemám jen na ozdobu! Jíme a pijeme z něj běžně, říkám si, že věci jsou od toho, aby lidem sloužily, proč je nechat válet ve skříních? Navíc cibulák se může dát v pohodě do mikrovlnné trouby i do myčky, je silný, takže se hned tak nerozbije. A i kdyby se rozbil, nevadí, každý kousek se dá snadno dokoupit - firma garantuje dodání stejných dekorů až po dobu 30 let.

cibVždycky se mi líbil jen modrý cibulák, zelený ani zlacený mě vůbec nenadchl, asi jsem konzervativní, ale klasika je klasika. Ale když se na trhu objevil barevný cibulák, změnila jsem názor. Připadá mi pěkný, takový veselý. Asi si ho budu přát k příštím narozeninám....

A jak se líbí cibulák vám?

Informace z historie byly přejaty z knihy Porcelánová tradice od D. Braunové.

cib

Z cibuláku se vyrábí snad všechno, samozřejmostí jsou cukřenky

cib

Konvice na čaj

cib

Velký tác je ideální na chlebíčky

cib

Malý kalíšek na párátka

cib

Kvedlačka

cib

Cibulák zlacený

cib

Zlacení s dekorací rubín

cib

Zelené ornamenty

cib

A tady je barevná sada

cib

Ještě zblízka hrníček na kávu s talířkem naší milé recepční Stáni

Fotky: www.cesky.porcelan.cz, www.dumporcelanu.cz a autorka

O cibuláku jsme psali v magazínu:

Reklama