Na otázku, zdali se neplacené výživné u takto nízkých částek vyplatí vymáhat, odpovídá koordinátorka programu VašeVýživné.cz Dagmar Vogtová: „Rozhodně by se výživné mělo řešit vždy, když rodič neplatí. Proč, když soud určí např. 100 Kč měsíčně by se druhý rodič neměl domáhat svého práva alespoň na částku, která byla určena?! Mnoho rodin je na tom špatně, a i taková částka jim pomůže, nezachrání ale pomůže. Tedy řešit vždy, když druhý rodič neplatí.“

607eb71acff9cpa.jpgPřestože problematika neplacení výživného rok od roku klesá, jedná se stále o jeden z nejčastějších trestních činů. Program VašeVýživné.cz si je vědom toho, že se jedná o problém, který potřebuje jasné řešení. Rodiče samoživitelé čekají na pomoc, a to nejen z důvodu patové situace, do níž se kvůli neplacení výživného dostávají.

PORADNA: „Dobrý den, již několik let se snažím uživit jako samoživitelka a starat se o dceru, jak jen to jde. Bývalý manžel a otec naší dcery ale nefunguje a alimenty neplatí. Dlouhodobě také nepracuje a na výživném mi dluží nemalou částku, která mi v mém rozpočtu velmi schází. Má vůbec smysl podnikat nějaké kroky a podat exekuci? Domůžu se vůbec nějaké spravedlnosti? Předem děkuji za radu.“ Klára

Odpovídá Dagmar Vogtová z programu VašeVýživné.cz:

I v případech, kdy dlužník nepracuje, stojí za to vymáhání výživného vyzkoušet. Mnohdy totiž dlužníci alespoň nějakým majetkem či příjmy disponují, jen je pečlivě ukrývají před svým okolím. Exekutor při svých lustracích tyto příjmy odhalí a může je postihnout, stejně tak i řidičské oprávnění.

V první řadě je důležité mít k dispozici soudem vydaný rozsudek o výživném s doložkou vykonatelnosti a právní moci. Pokud takový rozsudek nemáte, je nutné nejprve požádat příslušný soud o jeho vydání. U soudu budete vyzváni k doložení dalších dokumentů. Aby mohl být rozsudek vydán, musí být bývalý partner zapsán v rodném listu dítěte. Pokud tam není, nemá vůči dítěti žádné povinnosti. Do rodného listu je však možné tyto údaje zapsat i dodatečně.

V další fázi již můžete zažádat o samotné zahájení exekučního řízení. Učinit tak lze osobně na příslušném soudu, který se nachází v místě trvalého bydliště. Chcete-li mít jistotu, že vše proběhne bez komplikací, můžete také vyhledat pomoc zkušeného advokáta, který s vámi vše projde, a s přípravou návrhu na zahájení exekuční řízení vám pomůže. Je však nutné počítat s tím, že advokát si naúčtuje poplatky za své služby. Naštěstí ale existuje i možnost, jak ušetřit čas a peníze. Jsou jí asistenční programy, mezi něž patří i VašeVýživné.cz.
607eb66371ecfobrazek.png
 

Reklama