Neurologie je medicínský obor, který se zabývá poruchami nervového systému. Ten se dělí na centrální a periferní (centrální - mozek a mícha, periferní - mozkové a míšní nervy a k nim navazující svalový aparát). Věnuje se tedy nejcennějším a nejsložitějším pochodům lidského organismu, které si zasluhují naši pozornost a péči.

Způsob života většiny z nás není příliš vstřícný k potřebám našeho těla. Množství tzv. civilizačních chorob je toho dokladem. Patří k nim také některá onemocnění nervového systému a pohybového aparátu.
Mohou se projevovat řadou příznaků jako jsou např.: bolesti hlavy, páteře, poruchy spánku, paměti, únava, poruchy hybnosti, křeče či pocity brnění a mravenčení různých částí těla... a řadou dalších obtíží.

Do této oblasti řadíme samozřejmě i řadu méně častých onemocnění, jako např. epilepsie, roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba, borreliózaa a další onemocnění, o kterých byste se třeba chtěli dozvědět více.

Možná jste již neurologa někdy navštívili a nestihli jste se zeptat na něco, co Vás zajímalo nebo Vám vše nebylo vysvětleno tak, jak byste si představovali. V této poradně Vám ráda a srozumitelně odpovím na Vaše dotazy.

MUDr. Pavla Kočí - neuroložka a rehabilitační lékařka, t. č. na mateřské dovolené.

Reklama