1. Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli jsou vysokým tlakem ohroženi i děti? Jak se projevuje a co mám jako rodič dělat?

Vysoký krevní tlak se objevuje i v dětské populaci, naštěstí méně často než mezi dospělými. I když v poslední době výskyt hypertenze stoupá i mezi dětmi, hlavně díky narůstající obezitě. Vysoký krevní tlak nebolí, takže projevy většinou nejsou žádné. Děti chodí v pravidelných intervalech na kompletní zdravotní prohlídky k dětskému lékaři a součásti prohlídky je i změření krevního tlaku. Ten je potřeba sledovat i v domácím prostředí s pomocí validovaných tlakoměrů, např. Omron M6 Comfort, aby se vyhnulo případnému syndromu bílé pláště, tedy stresu z lékaře. Právě pediatr je tedy ten, kdo by měl zvýšený krevní tlak u dítěte zachytit první.

2. Mám nadváhu, které bych se ráda zbavila. Zvažuji nějaký detox či očistu, ale trpím na vysoký krevní tlak. Je něco, na co si dát v tomto případě pozor?

Při léčbě vysokého krevního tlaku je redukce zvýšené hmotnosti velice žádoucí, a lze od ní očekávat i velmi dobrý efekt na snížení již zvýšeného tlaku. Pokud je žena jinak zdravá, může se pustit i do některé s „extrémnějších“ diet.  Jestli však kromě zvýšeného tlaku se léčí ještě s ledvinami, cukrovkou nebo cévním onemocněním, či onemocněním srdce, je potřeba se před výběrem vhodné diety poradit nejlépe s ošetřujícím lékařem. Každopádně je obzvláště důležité si pravidelně měřit krevním tlak kvalitním tlakoměrem (např. zn. Omron) a v případě jakýchkoliv výchylek či pochybností raději ihned vyhledat lékaře.

3. Jaké vnější vlivy ovlivňují výši krevního tlaku? Na co si dát pozor při jeho měření?

Krevní tlak je veličina velice labilní a na jeho hodnotu má vliv celá řada věcí. Na prvním místě je potřeba k měření krevního tlaku zvolit kvalitní klinicky prověřený přístroj (např. Omron M6 či M7 Intelli IT) a adekvátně velikou manžetu. Dále je při domácím měřením potřeba dodržet řadu pravidel: měřit v klidu, v sedě, s podepřenou paží, se správně umístěnou manžetou, atd. Ale nemusíte se toho obávat, u řady přístrojů k domácímu měření krevního tlaku je přibalený návod, jak správně postupovat, lze ho také nalézt na internetu (např. zaznamtlaku.cz) nebo můžete o  pomoc a radu  požádat svého lékaře. 

Reklama