Podzimní měsíce jsou jak stvořené pro cestovaní a hlavně poznávání nových destinací. Půjčení automobilu znamená praktický a pohodlný způsob, jak poznat danou zemi. Jak se vyhnout zbytečným problémům při zapůjčení auta poradí Ondřej Mašek, produktový manažer Direct pojišťovny.

auto

Mnoho Čechů se vydává na dovolenou až v podzimních měsících. Nejčastěji cestují do destinací, kde je v této době klima mírnější a snesitelnější než v hlavní sezoně. Ideální pro podzimní dovolenou je například Turecko, Kypr nebo Řecko, kde z pláží s koncem srpna zmizí davy turistů. Mírnější teploty pak nabádají k tomu, aby lidé netrávili čas jen u moře, ale vydali se i za poznáním. Nejběžnějším způsobem je vypůjčit si na místě auto. Při půjčování vozidla v zahraničí by ale lidé měli být obezřetní. V ceně půjčovného je zahrnuto základní pojištění, často ale s vysokou spoluúčastí. Na otázky spojené s vypůjčením automobilu odpovídal Ondřej Mašek, produktový manažer Direct pojišťovny.

Na co je potřeba dát si pozor při půjčování vozidla?
Dobře se informujte, jaké je v ceně půjčovného zahrnuto pojištění. Většina půjčoven v zahraničí v základu nabízí auto s povinným ručením. V případě nehody po vás ale může požadovat spoluúčast na celkové škodě, která se v Evropě běžně pohybuje kolem 500-1000 euro. Pokud třeba jen odřete auto při parkování nebo urazíte zrcátko na úzkých cestách, může se váš rozpočet na dovolenou nechtěně navýšit o několik set eur.

Je možné se placení spoluúčasti nějak vyhnout?
Půjčovny nabízí možnost připojištění, které za vás v případě nehody spoluúčast zaplatí. Připravte se ale na to, že za tuto službu půjčovně připlatíte i 20 euro za den, tedy přes 500 korun. Výhodnější je sjednat si doplňkové připojištění spoluúčasti k běžnému cestovnímu pojištění, které je na českém trhu dostupné. Toto připojištění vyjde na méně než 10 korun na den a uhradí spoluúčast až do výše 1000 eur. V celkovém rozpočtu dovolené tak tvoří doslova mizivou položku.

Jak máme postupovat v případě nehody v zahraničí?
K dopravní nehodě v zahraničí vždy přivolejte místní policii a získejte od ní policejní protokol o dopravní nehodě. Kontaktuje asistenční službu své pojišťovny, její operátoři vám poradí s dalším postupem. Vyfoťte škodu vzniklou na zapůjčeném vozidle i na dalších, která byla účastníkem nehody. Poté si zajistěte potvrzení půjčovny o vzniklé škodě. Při příjezdu z dovolené vyplňte formulář oznámení škody a s dalšími podklady je zašlete do pojišťovny. Důležitá je hlavně fotodokumentace vozidla před a po škodě, doklady o zapůjčení, policejní protokoly a doklady z tamní pojišťovny včetně potvrzení o zaplacené spoluúčasti.

direct pojišťovna

Reklama