5f1ffb40993bdobrazek.png

Svůj podíl na tom má i nevhodný výběr školní brašny, kterou děti nosí každý den do školy. „Pro nejmenší určitě doporučuji klasickou aktovku, ne batoh. Aktovka je stabilní a přehledná. Má pevnou konstrukci, díky níž drží svůj tvar, i když je prázdná. Důležitá je její hmotnost. Čím je lehčí, tím je pro děti lepší,“ říká učitelka prvního stupně Helena Korfová. Pokud vás tedy čeká příprava na nový školní rok, zaměřte se na čtyři klíčové oblasti.

Velikost

Pokud řešíte nákup, budete stát před rozhodnutím, jak velkou brašnu pořídit. „Ideální je, aby si prvňáček tašku určitě vyzkoušel. Musí mu být pohodlná, na zádech dobře sedět,“ radí paní učitelka. Výška na zádech by měla být od ramen po hřeben pánevní kosti. Dítě musí volně hýbat krkem a brašna nesmí nezasahovat na hýždě.

Ergonomie

Školáci jsou stále v růstu, nemají vyvinutou kostru ani svalovou tkáň jako dospěláci, je důležité, aby aktovka na zádech seděla přirozeně a nikde netlačila. Zaměřte se tedy na ergonomické tvarování zadní části. To by mělo být pevné a tvarované podle zad dítěte. „Ergonomická záda a polstrované ramenní popruhy jsou v této době už standardem. Praktický je ale polstrovaný hrudní pás,“ radí učitelka. Právě ten celkovou váhu školní aktovky rovnoměrně rozloží i na přední část těla. Na trhu se můžete setkat s batohy s 3D zádovým systémem, prodávají je například hypermarkety Globus.

Uspořádání aktovky

Důležité je uspořádání aktovky uvnitř i vně. „Výborná je postranní kapsa na pití, nevyleje se mezi sešity, což se prvňáčkům občas stává,“ radí Helena Korfová. Přední kapsu využijete na svačinu, podle této velikosti hledejte i velikostně odpovídající svačinový box. Výhodou jsou organizované různé kapsičky na klíče, karty a jiné důležité drobnosti. „Pokud má prvňáček problém najít to, co potřebuje, bude mu více vyhovovat jednodušší, přehlednější, menší aktovka, tzv. jednokomorová. Dvoukomorová aktovka má výhodu v tom, že oddělí pracovní sešity a učebnice od desek s malými sešity a penálem,“ radí učitelka.

Bezpečnostní prvky

Ze zákona musí být školní brašny vybaveny povinnými reflexními prvky. Na každé tašce by tak měly být odrazky, reflexní potisky či obrázky. Ať jde o jakýkoli obrazec, všechny musí mít minimální velikost 2 x 5 cm.

Tip učitelky Heleny Korfové:
5f1ffadb7d65bobrazek.png


„Nakupujte pomůcky společně s dětmi. Alespoň ty nejdůležitější. Má to dva jednoduché důvody.  Když si dítě vybere pomůcky takové, jaké se jemu budou líbit, bude se do školy mnohem více těšit. Druhý důvod je ten, že všechny rady a doporučení jsou prima, ale holky i kluci chtějí mít na svých aktovkách, penálech a ostatní výbavě obrázky svých hrdinů, které mají rádi. To je pro ně to nejdůležitější.“

S nákupem školní výbavy si nemusíte lámat hlavu. Všechny hypermarkety Globus jsou na návrat do školy velmi dobře připravené. V největším papírnictví ve městě najdete širokou a kompletní výbavu toho, co malý školák s nástupem do školy potřebuje – od přezůvek až po kompletní vybavení školní brašny.

Více užitečných rad a tipů najdete na www.globus.cz
5f1ffbb2b3637obrazek.png

Reklama