Běh je přirozený pohyb, pokud nejsme vrcholoví sportovci, moc neřešíme, jestli děláme všechno úplně správně. Pokud je větší skupina běžců, je jasně vidět, jak každý běháme trochu jinak. Také v průběhu běhu tělo mění pozice, například když už jste unavení, máte sklony k poklesu ramen, nahrbení. Nebo se při sprintu moc předkláníte. Se stylem běhání vám ale může pomoci odborník – spíš poradit, odladit chyby a ukázat, jak běhat správně, co by vašemu postoji prospělo.
Zdroj fotografií: www.shutterstock.com
Proto jsem se zeptala na názor odborníka, který nám odpovídá v naší poradně pro běžkyně.
Ve skupině běžců můžeme vidět různé styly běhání, každý z nás se při běhání různě kroutí, mává rukama, vytáčí nohy... Je důležité se nějak „napravovat“?
Ano, jakékoliv asymetrie běhu vám mohou způsobit disbalanc a bolesti. Ideální varianta je začít technicky správně, různé nešvary (ruce, došlapy atd.) se odstraňují složitě. Jak se ale občas říká, ke správné či ideální technice se člověk proběhá a ne pročte... Trvá i několik let.
Jaký máte názor na to, že tím, jak je běh populární, je mnoho příruček, poradců, odborníků, kteří z radostného pohybu dělají velkou vědu? Co je přínosné a co už ne?
Zde platí naprosto jasně selský rozum. Běhejte v dobré obuvi a po měkkém podkladu a ke všemu ostatnímu se postupně dostanete... Poslouchejte své tělo!
Michal Kulka
|
---|
Jaké téma spojené s během by vás zajímalo? Napište nám pod tento článek do diskuse, připravíme na to článek.
Naše další články k tématu
- Poradna pro běžkyně: Co by si měl ujasnit začátečník a jak řešit píchání v boku?
- Poradna pro běžkyně: Došlapovat na špičky nebo na paty?
- Poradna pro běžkyně: Doplňovat minerály? Je nutné mít s sebou při běhu lahev s vodou?
Nový komentář
Komentáře
neběhám
já se klidně zopakuju :) uvítala bych v dostatečném předstihu tipy na rodinné běhy - kam zajít s dětmi a přivést je takovými "malými závody" k běhu jako zábavě. uvítám i tipy na orientační závody pro veřejnost. klidně by se mi líbil i osvětový článek (možno i jako komerční) o skvělé podpoře ČEZ v souvislosti s aplikací EPP o podpoře na charitativní projekty - kdy prakticky kdokoli sportuje (byť by to byla obyčejná chůze či turistika) má možnost svou aktivitou přispět. chytré appky na běh obecně, chytré hodinky... tréninkový plán - rozpis pro začátečníky, jak začít běhat - od chůze až X km na zátah
Jo, a jakým stylem?
To nevím, jen mám vždycky když už běžím, problém s rukama, protože jsou málokdy prázdné. No a ono se taky říká, že kdo uteče, ten vyhraje. Jenže mě kdyby někdo přepadl, dostane asi po kebuli deštníkem nebo kabelou, případně klíčema. Takže mě by moc potěšilo, kdyby tu byl článek na tohle téma. Jak se bránit a ubránit, no jo, jenže to asi s během nesouvisí.
Běhám každý den na autobus.
Neběhám, ale potkávám běžící (funící) časně ráno i pozdě večer. Lituju je, protože běhat po tvrdém asfaltu, po silnici, dýchat výfukové plyny, to není nic pro mě. Jo, takhle v lese, po měkoučkém mechu a kochat se krásnou přírodou... to jo, to by bylo prima. Ale o tom si můžu nechat zdát, jsem ráda, že chodím. Ale souhlas s dobrou a kvalitní obuví a měkkým podkladem.
Já neběhám,ale když jsem dřív běhala,teda v dřevních dobách mého mládí,tak to byl styl jedince raněného šípem,nebo stiženého tetanem....
Mám dvě hypotetické možnosti: buď prchám před pronásledovatelem a styl je mi ukradený, anebo dobíhám autobus a styl....rovněž.
Běhání je docela fajn, ale ne na asfaltu, svých kloubů si vážím čím dál víc.
bobani — #4
STYL BĚHU...

, TAK TO BYCH RÁDA MĚLA TAKOVÉ PROBLÉMY. jsem vůbec ráda, že njaký ten kousek asi směšně uběhnu 

Neběhám!!!
Neběhám, maximálně dobíhám MHD a naposledy jsem si při tom vyvrknula kotník.
nikdy jsem neběhala a na stará kolena s tím rozhodně nezačnu . navíc tím trpí záda , takže by mě to definitivně odrovnalo
Nejsem dobrá běžkyně - jsem spíš chodkyně a to ještě pomalá:(((
Já nejvíc běhám v práci- v příšerných erárních botách a na tvrdém.