Běh je aktuálně jedním z nejoblíbenějších sportů. Dalo by se říci, že běhání zasáhlo každého z nás. Pokud zrovna neběháte, aspoň posloucháte historky těch, kdo běhají. S nastávajícím jarem přibývá běžců, teplé počasí láká k nazutí běžeckých bot a k radosti k pohybu.

e

Také mnoho lidí odkládalo rozhodnutí začít s během na dobu, kdy bude hezky. Tak teď už je pěkně teplo, večer není tma, tak vyrazíte?
Pokud se o běh zajímáte nebo s ním začínáte, přinášíme vám poradnu odborníka, sympatického Michala, který se během intenzivně zajímá a kterého jsme se zeptali na spoustu otázek, ty jsme zpracovali do několika článků. Dnes s poradnou začínáme, tak si pojďte přečíst zahřívací úvod… a těšte se na další pokračování.

Pokud někdo začíná běhat – má si ze začátku vzít běžeckého trenéra?
Jistě, je to stejné jako se vším ostatním, co se začínáte učit. Počínaje správnou technikou jízdy na lyžích a konče třeba psaním všema deseti. Stačí pár základních rad a vše jde poté rychleji a snáze.

Souhlasíte s touto radou? „Chceš běhat? Neřeš vědu, vezmi si dobré boty na běhání a běž“.
Souhlasím, jen bych to ještě doplnil o „Běhej, kde se ti zlíbí“. Nejen samotný běh a dobré boty, ale i místo běhu je třeba měnit - to vše dělá z běhu radost!

Co by si měl ujasnit začínající běžec?
Proč chce běhat a jaké má ambice. Podle toho se potom poradit s odborníkem. Nezapomeňte, že pravidelným běháním se vám změní vše - stravovací návyky, biorytmus, vše ale k lepšímu! :-)

Co dělat, když nás píchá při běhání v boku? Čím vzniká a jak se ho zbavit? Jde prodýchat?
Jedná se o nedostatečnou práci nebo funkci či rozsah bránice. Vše se lehce odstraní pravidelným tréninkem nebo změnou tempa (zpomalením) běhu. Nebojte, v boku píchá i vrcholového sportovce.

s

 

Za odpovědi děkujeme, odpovídal Michal Kulka. 

Další téma poradny bude: řešit dopad nohy na špičku či patu? Jeto vůbec důležité pro amatéry?  

 

Michal Kulka

  • Vystudoval Fakultu tělesné výchovy a sportu UK a zde také získal trenérkou aprobaci nejvyšší úrovněk
  • Osmým rokem je NIKE coachem
  • S přáteli je členem koloběžkový klub ULTIMA K.LAP TEAM, jehož členové kromě mistrovství ČR a Evropy vyhrávají i ta světová
  •  Jako první člověk na světě před 3 lety úspěšně absolvoval s týmem Tour de France na koloběžce (3 479 km)
  • O rok později se stal v Plzni mistrem světa v koloběhu
  • V roce 2015 se vydal zdolat Peklo severu – trasu Paříž – Roubaix na kočičích hlavách v délce 250 km, taktéž na koloběžce
  • Ve volném čase běhá nebo učí běhat své okolí, v pracovním době (mimo jiné) běhá se spolupracovníky a o víkendech se svou přítelkyní rád kdekoliv na světě intenzivně připravuje na letošní mistrovství světa v Austrálii
  • http://www.ceskatelevize.cz
  • http://www.sport.cz
  • http://www.kickfrance2013.com

Jaké téma spojené s během by vás zajímalo? Napište nám pod tento článek do diskuse, připravíme na to článek.

Reklama