Dobrý den, máme psa křížence střední velikosti, který je starý 21 měsíců a váží cca 20 kilogramů. Chodíme s ním na procházky na vodítku, které je dlouhé asi 4 metry. Většinou chodí v klidu, čmuchá si, udělá potřebu atd. Problém nastane vždy, když potkáme psa nebo cizí lidi a on začne na vodítku tahat. Má velkou sílu, a tak je problém ho udržet a odvést jiným směrem. Pes je hodný a přátelský, ale nevím, jak ho tento zlozvyk odnaučit. Myslím, že vyběhaný je, jelikož s ním manžel chodí každý den tak na hodinu ven – na volno, bez vodítka. Děkuji za radu.
Všeobecně platí, že je důležité vybudovat koncentraci psa na pána, a to v jakékoli situaci. Toho docílíte postupným zatěžováním psa okolními ruchy (dalšími psy, zvuky, jinými zvířaty, lidmi apod.). Proto doporučuji začít budovat koncentraci (na vodítku) v čistém prostředí, kde jste jenom vy a pes. Jakmile to začne fungovat, postupně ho zatěžujte okolními ruchy.
Nechali jsme si jedno dominantní štěně z vrhu portugalského vodního psa. Jedná se o fenu, která neustále někomu ubližuje a chce být vždy první. S poslušností je to jako na houpačce. Miluje procházky, ale tahá na řemínku. Prosím o radu.
Je potřeba psa (od štěněte) učit dvěma základním věcem – reakci na své jméno (a to za jakékoli situace) a rozlišování správného a špatného chování. Jakmile tyto dvě věci u psa pevně zakotvíme, podaří se nám ho učit čemukoli jinému. A tedy i netahání na vodítku.
Je těžké vychovat psa?
Odpověděl bych filozoficky: je těžké naučit se řídit auto? Pro někoho ano, pro někoho ne. Zastávám názor, že pokud zvolím vhodnou metodiku výchovy a nechám na sebe ze začátku někoho zkušeného dohlížet, pak to zvládne i člověk začátečník – amatér.
Mám střední plemeno, „voříška“ z útulku, kterému jsou asi 4 měsíce. Je nutné s ním chodit na cvičák?
Pokud je cvičák vhodně vedený (což mnohdy nebývá), tak je to přínosné. Osobně bych chodil se svým psem na cvičák ze dvou důvodů – kvůli správně vedené socializaci a tzv. vizualizaci neboli odkoukávání chování od jiných psů. Já osobně bych nešel se psem na cvičák, abych ho učil poslušnosti a koncentraci.
Je možné zvládnout výchovu štěňátka jen s radami odborníků přes internet? Nikdy jsem žádného neměla.
Nemyslím si to. Dnes je plný internet „odborníků“, bohužel nic vám nedá víc než praxe. Přirovnal bych to opět k autoškole – naučíte se řídit auto jen dle rad odborníků na internetu?
Rádi bychom si pořídili štěně, ale nemáme moc zkušeností. Které plemeno (spíše střední) lze vychovat relativně snadno? Dá se to vůbec takhle říct?
Nedá. Plemeno jistě hraje roli pro následnou výchovu, ale nesmíte zapomínat, že v každém plemeni máte ještě jedince a individualitu psa, která si myslím, že je mnohem důležitější. Například si můžete pořídit štěně border kolie, o kterých putuje fáma, že je to tak inteligentní plemeno, že nepotřebuje vychovat, protože vše automaticky dělá správně, ale to není pravda. Narazíte v tomto plemeni na jedince, který bude dominantní a psychicky silný, což může způsobit větší problémy s výchovou než např. u klidného a vyrovnaného jedince plemene německý ovčák. Tudíž se to nedá paušalizovat.
Jakou největší chybu můžu udělat při výchově?
Můžete udělat spoustu chyb. Důležité je vědět, že chyby se dají napravit. Jde jen o to vědět jak, ideálně pod kontrolou někoho zkušeného. Protože sám na sobě člověk vidí chybu zpravidla až v momentě, kdy už je velká a poté ji trvá dlouho odstranit.
Snažíme se o výchovu, ale když přijdeme k rodičům, dávají našemu štěněti pamlsky „zadarmo“. Může ho to nějak zkazit?
Ano, může. Pokud vy se psem „obchodujete“ skrze pamlsky, což je ve své podstatě správně, a vaši rodiče mu je dávají zadarmo, potom dehonestují sílu motivačního prvku pro výchovu (pamlsku).
Náš pes (pětiměsíční štěně) pořád leze do kočičích misek, i když má svého jídla dost. Jak ho to odnaučit?
Jednoduše – nedejte mu možnost dostat se ke kočičím miskám. Dejte je někam, kde se k nim pes nedostane.
Nechceme, aby naše štěňátko skákalo na gauč, když přijdeme rovnou zvenku. Jenže někdy tam smí. Nevím, jak mu vysvětlit, kdy může a kdy ne :)
Chyba. Psovi nevysvětlíte, že někdy může a někdy nemůže. Pes funguje pouze ve dvou rovinách – buď je něco bílé, nebo černé. Buď tedy psovi vysvětluji, že sám od sebe na sedačku může kdykoli, nebo nemůže nikdy.
Je vhodné používat ve výchově fyzické tresty? Manžel plácá naši fenku novinami po zadku, když neposlechne, ale mně se to nelíbí.
Nikoli. Boj produkuje vždy jen boj. Nepotřebuji psa fyzicky trestat. Potřebuji mu vhodným způsobem vysvětlit, co je správné (žádoucí) a co naopak nesprávné (nežádoucí) chování.
Vzali jsme si z útulku psa (6 měsíců), který na každého štěká. Není zlý, jen uštěkaný. Dá se to odnaučit?
Ano, dá. Prvně naučte psa štěkat na váš povel. Jakmile to zvládá, naučte ho na slovo „klid“, že štěkat nemá.
Kdy mohu pustit pejska na volno? Už je celkem poslušný, ale někdy přeci jen nepřiběhne, když ho někde něco hodně zaujme…
Pes na volno by měl být až tehdy, kdy je za jakékoli situace ovladatelný nebo odvolatelný. Jinak by na volno být neměl.
Myslela jsem, že bude náš pejsek mazlík, ale není. Je rád v mojí přítomnosti, nechá se podrbat, hladit na břiše, ale takový ten klasický mazlíček, co se k vám přitulí na gauči, to není. Máme ho od dvou měsíců, je to kříženec vlčáka. Dá se mazlení naučit? :)
Každý pes je jiný. Jeden je více kontaktní, jiný méně. A pak jsou taky jedinci, kteří fyzický kontakt nepotřebují vůbec. Je to stejné jako u lidí 😊
Můj pes se venku chová vzorně, ale doma neposlouchá. Jak je možné, že rozumí povelům venku, ale doma je úplně ignoruje?
Toto chování (jak venku, tak uvnitř) bych musel vidět, abych vám dokázal relevantně odpovědět. Každopádně někde děláte chybu. Důležité je, abyste ke psovi přistupovali stejně venku i doma. Mělo by se to sjednotit.
Máme doma štěně a chceme, aby se z něj stal dobře vychovaný pes. Jaké jsou podle vás tři nejdůležitější věci, které bychom ho měli naučit jako první?
- Reakce na vlastní jméno
- Rozeznávání správného a špatného chování
- Správná socializace psa
Můj pes tahá na vodítku, zkoušela jsem různé metody, ale nic nezabírá. Existuje nějaký univerzální trik, který pomůže každému psovi?
Univerzálnost neexistuje. Já učím klienty pracovat s flexi vodítkem. Pokud ho používáte správně, v kombinaci s oslovováním psa, potom vás pes nemá šanci na vodítku tahat 😊
Máme dva psy a občas mezi nimi dochází k hádkám. Jak poznám, kdy je to ještě normální soužití a kdy už bych měla zasáhnout?
Poznáte to jednoduše – tu hranici musíte určovat vy jakožto hierarchicky nadřazený jedinec. Pro někoho je ta hranice níž, pro někoho výš. Jsou to vaši psi, a tudíž vaše určení té hranice.
Všude slyším o pozitivní motivaci, ale co když můj pes na pamlsky moc nereaguje? Jak ho mohu odměnit jinak?
Pozitivka je dobrá věc, sám ji používám, ale čistou pozitivkou nemáte šanci psa vychovat. Proč? Protože pozitivkou psovi vysvětlujete to, co dělá správně. Jenže pes nedělá jen správné věci. Dělá i ty špatné, a i ty je mu potřeba vysvětlovat, že jsou nežádoucí. Což za pozitivky nemáte šanci. Někteří psi jsou více žraví (pamlsky), někteří jsou více lovci – odměna hračkou.
Dá se odnaučit psa strachu? Náš pes panicky utíká před zvukem vysavače a nedokáže ho ani překročit, i když není v chodu.
Dá, je to o postupném zatěžování. Jedná se o socializaci. Nejprve si se psem hrajte s tím, že vysavač je jinde v místnosti, poté se postupně přibližujte. Nezapomínejte, že neustále musí být pes ve stavu „flow“, aby nevnímal kolem sebe nic jiného než vás a hru (v souvislosti s motivačním prvkem).
Dá se odnaučit psa strachu i při návštěvě veterináře? Hodně zarputile se postaví a my s ním pak ani nehneme. Na pamlsky v tu chvíli vůbec nereaguje. Jak postupovat?
Zeptal bych se, kolikrát jste na veterině byli jen tak? Jen tak si sednout do čekárny, aniž by na psa někdo šahal, něco mu dělal, kontroloval ho, píchal mu injekci nebo dával prášek? Pokud s ním bylo na veterině vždy manipulováno, něco mu děláno, potom jste mu vybudovali blok vůči veterině. O to více práce vás čeká. Musíte postupně. Začněte si hrát se psem před veterinou, postupně se přibližujete (do čekárny, do ordinace), až si s ním budou hrát i sestřička a veterinář 😊
Každý pes je jedinečný a neexistuje univerzální návod na jeho výchovu. Klíčem k úspěchu je pochopení psí psychologie, správná motivace a trpělivost. Doufáme, že vám rady Radoslava Chlupa pomohou lépe porozumět vašemu čtyřnohému příteli a vytvořit s ním pevný vztah založený na důvěře a respektu.
Děkujeme za vaše dotazy a odborníkovi za jeho rady a doporučení.
Tento rozhovor vznikl ve spolupráci se značkou Purina Pro Plan, se kterou Radoslav Chlup spolupracuje. |
Radoslav Chlup je nejen zkušený kynolog, ale také kouč, který pomáhá lidem pochopit nejen psí chování, ale i principy správné komunikace v mezilidských vztazích. Jeho přístup je založený na praxi a logice, přičemž klade důraz na správnou výchovu psa jako základ všeho. Pokud hledáte odborníka, který vás provede světem psů s respektem a důrazem na individuální přístup, je právě on tou správnou volbou. |
Nový komentář
Komentáře
Štěňata jsou láska na první pohled. Nejhezčí je ten malý ovčák ucho sem, ucho tam.