Poradna: MUDr. Soňa Hořínková odpovídá na téma hemoroidy a sport
Pokud se rozhodneme někomu svěřit, říkáme, že „máme hemoroidy“. Ve skutečnosti je máme všichni a to, co nás trápí, je jejich rozšíření a zánět. Mezi první typické příznaky patří bolest, pálení, svědění a krvácení z konečníku. Postupně dochází k vyhřeznutí hemoroidu ven a ke zhoršování obtíží. Hemoroidy nejsou jen „nemocí cyklistů“, mezi rizikové faktory patří dlouhodobé sezení, obezita, špatná životospráva vedoucí k zácpám, nedostatek pohybu a u žen těhotenství.
Dobrý den, občas se u mě objeví krev na toaletním papíře a vím, že to jsou hemoroidy. Je mi 35 let. Ráda chodím do posilovny a mám pocit, že mi nedělá dobře. Jaké sporty jsou při hemoroidech vhodné? Posilovna asi ne, že?
Pokud máte hemoroidální onemocnění ověřené lékařem, vyšší zátěž do malé pánve nebude ideální. Při některých pohybech, jako dřepy a zvedání těžších činek, dochází ke zvýšenému tlaku právě do malé pánve. Mění se tok krve v žilkách hemeroidů, a to potom ovlivňuje žilní stěnu, která má tendenci praskat, doprovodným projevem je krvácení. Toto malé krvácení nemusí způsobovat pouze rozšířené hemoroidy, ale i řitní trhlina.
Pohyb je ale velmi důležitý z hlediska vyprazdňování. Když se hýbete vy, pracuje i vaše střevo a řádně vypuzuje stolici. Vhodnější jsou pro vás chůze, běh, plavání, jóga, pilates nebo například tanec. Po sportování, nebo i před zátěží, lze ke zmírnění příznaků použít rektální mast s aplikátorem, na noc jsou pak vhodné čípky.
Na otázky odpovídá MUDr. Soňa Hořínková, proktoložka z Nemocnice TGM Hodonín
Reklama
Reklama
Nový komentář
Přispět do diskuze můžete po ZAREGISTROVÁNÍ a
PŘIHLÁŠENÍ,
nebo přihlášení přes Facebook
Přihlášení
Nový komentář