Čtenářský dotaz:
Mám třináctiletou dceru a mnohdy mám pocit, že by mohla mít větší sebevědomí. Přijde mi, že se straní kolektivu a ve všem o sobě pochybuje. Vím, že puberta je těžké období, žiji s ní sama a i pro mě tato situace není lehká a nejspíš ve výchově mnohdy selhávám. Nevím si moc rady.
Děkuji za tipy. Magda 38, Praha

Především se za tuto situaci neobviňujte. Zkuste si přiznat, že děláte své maximum a že nemusíte být dokonalá matka. S dcerou jste toho už společně dost prošly a znovu a znovu v sobě nacházíte sílu se s tím prát. Projevte za to uznání jak sobě, tak své dceři, protože pravděpodobně bojuje s podobnými pocity, pouze v jiném kontextu. Najděte si s dcerou nějakou společnou aktivitu, která bude Vaši dceru bavit. Nechte jí se vypovídat a zjistěte, co ji trápí. Někdy nám problémy dospívajících mohou připadat banální, ale pro ně je to v tu chvíli něco klíčového. Určitě je nezlehčujte. Spíše než dávání rad  je vhodnější s dcerou zavzpomínat, jak jste podobné situace prožívala Vy sama, když jste byla v jejím věku. Uleví se jí, že pocity, které prožívá, jsou naprosto přirozené, a že se nemusí za nic stydět. Naopak ji povzbuďte v tom, aby se nebála být více sama sebou. Můžete jí třeba navrhnout, že se tomu budete učit obě navzájem. Inspiraci k užitečným tématům a přístupům k dceři naleznete také na stránce dove.com/sebeduvera.
Odpovídá Mgr. Šárka Kučerová, psycholožka a garantka Projektu sebedůvěry Dove


 
Rodiče, kteří by mohli mít pocit, že se vývoj sebedůvěry jejich dítěte nepodařil nejlépe, mohou s dětmi pracovat např. pomocí příručky pro rodiče nebo mohou navštívit odborníka. „Nikdy není pozdě začít znovu. Pokud se jako rodiče k situaci postavíme čelem a přijmeme za ni zodpovědnost, je možné znovu vybudovat zdravý vztah k sobě samým, i sebedůvěru našich dětí. Často jsou to právě naše slabosti, které se následně stanou zdrojem největší síly,“ uzavírá psycholožka Kučerová.
 
Naše články:

Reklama