Peří jako výplňový materiál polštářů a pokrývek se pomalu stává raritou a nahrazuje ho duté vlákno. Nemalou měrou se o to „zasloužil“ zvýšený počet alergií na roztoče. A nejen to, duté vlákno má kromě nedráždivosti řadu dalších výhod.

duchna

Vzpomínám na obrovské babiččiny duchny v modrobíle pruhovaném povlečení. Je v tom sice kousek nostalgie, ale pramálo pohodlí. Jako děti jsme pod nimi spávaly u babičky v seknici, jak se říkalo nevytápěné místnosti vedle kuchyně. Ráno jsem se vždycky po krk choulila pod vyklepanou částí, zatímco ta naducaná visela z postele jako obrovské těžké břicho. Ale krásně se do nich skákalo, což babička nesla pochopitelně s nelibostí. Bodejť, víte, co to dalo práce, než se taková peřina naplnila? Kolika husám muselo být zakrouceno krkem a kolik večerů se prodrbalo, než se to drobné peří odralo?

Byla to strašná piplačka, ale zase jsme při tom mohly poslouchat dospělé, jak řeší podivínskou posluhovačku z fary, nemanželské dítě Mařky z pátého kolena či sto let starou vraždu na Koňském vrchu. Když už historky začaly být opravdu zajímavé a my s ušima nastraženýma předstíraly horečnou činnost, zahnali nás na kutě. Byly to krásné časy. To už se dneska vidí jen ve filmech.

A tak jako staré historky odvál čas, i peří se pomalu stává raritou a nahrazuje ho duté vlákno.

Nemalou měrou se o to „zasloužil“ zvýšený počet alergií na roztoče. A nejen to, duté vlákno má kromě nedráždivosti řadu dalších výhod. Je lehké a přitom teplé, odvádí tělesnou vlhkost a dá se prát i při vysokých teplotách. Výplň kvalitních značek si zachovává stálost - po stlačení se brzy vrací do původní polohy a po vyprání se neslepuje do tuhých chuchvalců.

Změny nastaly nejen ve výplních, ale i v rozměrech polštářů a přikrývek. To je pravda, babiččiny obří čtvercové polštáře  90x90 nahradily obdélníky 70x90 a deky se prodloužily o deset až dvacet centimetrů. Populace roste a z  přikrývek našich předků by jim koukaly palce. Přinejmenším.

K většímu komfortu spaní pomáhají i různé ergonomické polštářky ze syntetických vláken, ovčí vlny nebo pohankových slupek, které vhodně podpírají krční páteř. Tak vida, v něčem se k přírodním materiálům zase vracíme.

Co by asi tak říkal děda, kdyby mu babička místo péřového polštáře naklepala pod hlavu žok s pohankou?

Používáte ještě péřové deky a peřiny, nebo jste je už nahradily dutými vlákny?

Reklama