vokalova.pngAndreo, jak dnes vypadá typický žadatel o hypotéku?
Obecně se dá říci, že častěji o hypotéku žádají muži. Nedávno uskutečněný průzkum ukázal, že ženy tvoří jen asi čtvrtinu všech žadatelů o hypotéku. Nejtypičtější klient je tedy muž ve věku asi 36 let, s průměrným hrubým platem něco málo přes 30 tisíc korun. Situace je ale v jednotlivých krajích dost odlišná.

Jaká je teď průměrná výše schválených úvěrů a jak dlouho se splácí?
Průměrná výše schválených hypoték se aktuálně pohybuje někde okolo 2 milionů korun. V Praze, kde jsou nemovitosti dlouhodobě nejdražší v republice se pak průměr vyšplhá až na 3 miliony. Většina klientů má v takových případech nastavenou délku splácení úvěru mezi 25 let.

O jaké bydlení mají klienti největší zájem?
Velkým hitem jsou malé byty, které by měly vyhovět potřebám single domácností. S tím také počítají developeři, kteří plánují výstavby nových rezidenčních komplexů. Ve většině z nich tak najdeme nejvíce bytů o velikosti 2+1, 2+kk nebo garsoniér. Co se týče domů, čím dál větší přízeň si získávají dřevostavby, jejichž výstavba je rychlá. Dlouhodobě jsou také oblíbené jednopatrové domy - bungalovy.

S jakými trendy se teď na hypotečním trhu setkáváte?
V posledních letech vnímáme velmi silný zájem našich klientů o energeticky úsporné domy. Zabývat se otázkou životního prostředí, šetrnou architekturou a zdroji obnovitelné energie má pro naši budoucnost čím dál větší význam. Snažíme se proto klientům neustále opakovat, že stavba takového domu není nijak složitá, a to ani administrativně ani finančně. Jako banka chceme navíc tento trend co nejvíce podporovat. Jsme proto partnery neziskových projektů Český soběstačný dům nebo Čentrum pasivního domu. Pro všechny zájemce, kterým jsou energeticky šetrné domy sympatické, máme navíc připravenou Zelenou hypotéku.

Dosáhnout dnes na hypotéku může působit dost komplikovaně. Jsou cesty, které mohou zájemcům žádost ulehčit?
Určitě. Pokud zájemce ví, jakou nemovitost si chce pořídit a za kolik, může si hypotéky porovnat na webu bank. U nás si ji může každý vypočítat jednoduše online v Hypoteční kalkulačce. Po zadání všech základních informací se mu ukáže výše úrokové sazby i splátky. Pak doporučuji kontaktovat hypotečního poradce, ten je v celém procesu zběhlý a zajistí, aby vše k cestě za vysněným domem či bytem proběhlo hladce. Pokud se ale někomu do banky nechce, hypotéka lze zařídit i online. Na pobočce se jen stavíte podepsat smlouvu.

hypot2.png

Pokud se tedy čtenář rozhodne právě pro Hypoteční banku, jaké výhody může očekávat?
Jako první velkou výhodu bych určitě zmínila Hypoteční zónu, která klientům ušetří spoustu času. Veškerá komunikace s bankou, provádění změn u kontaktních údajů nebo samotné čerpání hypotéky probíhá online. V zóně navíc klienti najdou všechny dokumenty na jednom místě. Na pobočku pak nemusí ani kvůli podpisu nových dokumentů, vše se dá zvládnout z pohodlí domova.

Aktuální velkou novinkou, kterou Hypoteční banka spustila, je také služba Pohodových splátek. Naši klienti ji mohou využít v případech, kdy vědí, že je čekají nějaké větší výdaje nebo jen chtějí více financí na vlastní aktivity. Příkladem může být očekávání výdajů spojených s novým přírůstkem do rodiny nebo delší dovolená. Díky pohodovým splátkám si zákazník může snížit splátky až o třetinu, stejně tak si lze hypotéku později opět navýšit.

Tímto rozhovorem končí poradna Hypoteční banky pro Ženu-in. Jak byste zhodnotila dotazy, na které jste v rámci poradny odpovídala? Překvapily Vás některé?
Setkala jsem se s různými druhy dotazů, jak s těmi obecnějšími, tak ale i s otázkami čtenářek, které se dostaly do těžké životní situace při splácení. Jsem tedy velmi potěšena, že jsem mohla v takovýchto případech pomoci alespoň touto cestou. Zároveň musím říci, že jsem ráda za každý dotaz těch, kteří nad hypotékou teprve uvažují. Právě informovanost široké veřejnosti pomáhá snižovat počty lidí, kteří se dostávají do těžkých životních situací kvůli splácení úvěru.

Děkujeme za příjemný rozhovor paní Andree Vokálové.

hypot1.png

Reklama