Dobrý den,
chtěla bych Vás poprosit o radu v těžké životní situaci. Minulý týden jsem cestou z práce bourala a poranila si krční páteř. Kvůli nehodě jsem v dočasné pracovní neschopnosti a nemohu nyní několik měsíců vykonávat svou živnost. Po rozvodu žiji sama s 12letou dcerou a jako jediná zajišťuji rodinný příjem. Navíc stále splácím hypotéku na náš stávající byt a bojím se, že ji v příštích měsících nezvládnu platit v plné výši. Existuje nějaká možnost hypotéku přenastavit a domluvit se s bankou na nižších splátkách? Děkuji za každou radu.

Radka, 40 let, Žďár nad Sázavou

5d2353aec2fabobrazek.png
Dobrý den, paní Radko,

moc Vám držíme palce, abyste byla co nejdříve v pořádku. Rozumíme tomu, že se jedná o nepříjemnou životní situaci, do které se může dostat každý. V Hypoteční bance se proto snažíme hledat cesty, jak našim klientům v těžkých chvílích pomoci.

Hypoteční úvěr bývá vždy závazkem na dlouhou dobu a během jeho splácení se může něco přihodit každému z nás. Není výjimkou, že naši klienti přijdou o práci, onemocní nebo mají závažnější úraz. Uvědomujeme si tedy, že existuje mnoho faktorů, které ovlivní schopnost pravidelně splácet hypotéku. Je dobré mít vždy nějakou finanční rezervu, která ovšem ne vždy v těchto závažných situacích pokryje všechny náklady. Při uzavírání hypotečního úvěru proto doporučujeme současně uzavřít pojištění schopnosti splácet úvěr, ze kterého jsou pak splátky hrazeny právě v takovýchto případech.

V první fázi bych Vám poradil co nejdříve kontaktovat Vaši banku. Ke klientům, kteří jsou aktivní a sami hledají cestu, jak si s obtížnou situací poradit, jsou banky vstřícnější než k těm, kteří svou situaci řeší až na poslední chvíli. Je tedy nutné co nejdříve začít hledat společně vhodné řešení. Tím může být snížení splátek i prodloužení doby splatnosti hypotéky.

V případě, že jste v pracovní neschopnosti, požádejte svou banku o snížení splátek pomocí písemné žádosti, v níž zdůvodníte tuto potřebu. Aktivně zkuste navrhnout výši splátek, kterou byste v současné chvíli byla schopná hradit. Banka na základě Vaší žádosti prodlouží dobu splatnosti úvěru s ohledem na maximální splátku, kterou můžete po dobu rekonvalescence splácet. Samozřejmě bude dbát na to, aby nebylo ohroženo finanční fungování vaší rodiny. V závažných případech se s bankou dokonce můžete dohodnout na odložení splátek, popřípadě také na kombinaci obou možností. Ve chvíli, kdy se uzdravíte, se s bankou můžete domluvit na dalším refinancování vašeho úvěru a případném zvýšení vašich měsíčních splátek.

Víme, že zdraví je tím nejdůležitějším, co máme. V takových případech proto chceme našim klientům dopřát dostatek času na zotavení. Věříme, že při aktivní komunikaci Vám banka vyjde vstříc a složitá životní situace se zdárně vyřeší.
5d235439d74f0obrazek.png

Hypoteční banka vždy hledá cestu, jak pomoci svým klientům, kteří mají snahu problémy řešit. Máte hypotéku od nás a dostali jste se do podobné situace? Obraťte se o pomoc na Hypoteční banku.

  • Informační linka, tel.: 800 050 277, každý den od 7:00 do 24:00 hod.
  • Klientské centrum, tel.: 224 116 333, v pracovní dny od 8:00 do 16:30 hod.
  • Formuláře žádostí naleznete na stránkách www.hypotecnibanka.cz v sekci Dokumenty ke stažení.
    5d235453d81c5obrazek.png

Jiří Vilím
Ředitel odboru Rizikové obchody

Čtěte také:

Reklama